Jak krátká cesta je od pohody ke zmaru, už ví i Monika Eliášová z Liberce. „Vyrobila jsem si adventní věnec sama, ale nějak jsem to podcenila,“ vzpomíná. Když si chtěla o první adventní neděli zapálit svíčku, nejdříve vše probíhalo dobře.

„Hořela krásně, ale pak jsem si na chvíli odběhla a po návratu už hořel celý věnec, naštěstí jsem jej stihla uhasit,“ pokračuje. Monika měla štěstí, v jiných případech to tak být vůbec nemusí.

Nenechávejte svíčku bez dozoru

„Nikdy nenechávejme svíčku bez dozoru. Pozor na únavu či spánek,“ připomíná tu nejdůležitější radu mluvčí Hasičské záchranné služby Libereckého kraje Iva Michalíčková. Svíčka může věncem prohořet a neštěstí je tu. Hasiči také doporučují pod každou zapálenou svíčku či olejovou lampu umístit nehořlavou podložku, která zabrání rozšíření ohně na požár.

Mezi další protipožární doporučení patří například odstranění hořlavých materiálů, jako jsou větvičky nebo papír, z blízkosti svícnu. Lidé si také musí dát pozor na průvan, který může svíčku převrhnout nebo plamen rozkmitat. Ničivému ohni poté stačí několik vteřin a rychle se rozšíří. „Lidé by si také měli dát pozor na to, co kupují, některé věnce jsou nekvalitně vyrobeny, nemají totiž odděleny hořlavé a nehořlavé části a mohou snadno shořet,“ pokračuje mluvčí.

Pokud na adventním věnci nejsou svíčky umístěné v misce z nehořlavého materiálu, který oddělí svíčku od dekorace a zachytí horký vosk, věnec by měl zůstat pouhou dekorací.