Teprve osmnáctiletý mladík tam petardou zapálil kontejner. Podle policie se poškozením majetku města Nový Bor dopustil přečinu poškození cizí věci. „I přesto, že svého činu velmi lituje a následky svého neuváženého jednání se snažil sám napravit, nemine ho trestní stíhání," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Nešťastná událost podle ní začala obyčejnou klukovinou. Mladík procházel v pondělí večer ulicí se svými kamarády a rozhodl se na plastovém kontejneru otestovat jednu ze svých petard.

Jeho „akci" se nejprve všichni zasmáli, po patnácti minutách, když se vraceli stejnou ulicí nazpět, je ale rychle smích přešel. Od kontejneru se totiž valil dým.

„Kluci se snažili situaci zachránit a přinesli sem několik kbelíků vody, které do kontejneru vylili. Mysleli si, že hrozící malér odvrátili, ale mýlili se. Kontejner později zahořel znovu a museli ho uhasit až profesionální hasiči," popsala Baláková. Novoborská radnice vyčíslila škodu na osm tisíc korun.

Policie v souvislosti s koncem roku varuje před riziky při používání zábavní pyrotechniky. Jak uvádí mluvčí police Dagmar Sochorová, lidé by měli případně nakupovat ve stálých obchodech, naopak rozhodně ne na tržištích, i když zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji.

Při výběru zábavní pyrotechniky by si potom lidé měli dávat pozor na následující věci. Na obale zboží by neměly nechyběly údaje jako je návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti.

„Nelegálně dovážené a neověřené zboží a rovněž tak amatérsky vyráběná pyrotechnika může být velmi nebezpečná. Z hračky se může změnit na skutečnu bombu," upozorňuje Sochorová. Nebezpečí úrazu podle ní může hrozit také na hromadných oslavách na náměstích a podobných místech, kam si lidé pyrotechniku přinesou a odpalují ji přímo na těchto místech.