Požár není v poslední době v regionu první. Příčiny ohně zatím nejsou známé. Předběžně odhadnutá škoda na objektu byla vyčíslena na 1,4 milionu korun a na uskladněném materiálu na 2,2 milionu korun.
Požár seníku u Jablonného v části Česká Ves byl podle mluvčí krajských hasičů Zdenky Štrauchové na operační středisko nahlášen v úterý po desáté hodině večer. Když hasiči dorazili na místo, část velkokapacitního seníku o rozměrech 70 x 30 metrů s uskladněnými balíky sena a slámy stála v plamenech.

Vodu museli dovážet kyvadlově

Na místě se postupně vystřídalo deset jednotek dobrovolných a profesionálních hasičů a řada z nich tam stále zůstala i v průběhu středy.
„V první fázi jsme použili osm vodních proudů pouze na ochlazování konstrukce, pak teprve bylo možné se soustředit na hašení samotné,” popsal zásah řídicí důstojník Josef Málek.
Likvidaci požáru komplikovalo obtížné zásobování vodou. „Nejprve jsme používali vodu jen z cisteren, pak jsme nedaleko objevili jakousi nádrž a dohodli se s majitelem, zda ji můžeme využít,” doplnil Josef Málek.

Když voda pomalu docházela, museli hasiči zřídit ještě její kyvadlovou dopravu z Panenského potoka.
Z části seníku, kam se požár nerozšířil, začaly ráno uskladněný materiál vyvážet nakladače.
„V seníku bylo uskladněno 60 vagonů slámy a sena, naštěstí máme podobných skladů ještě desítku a tak máme krmení dostatek,” řekl Lubor Kitzler, jednatel zemědělské společnosti, které seník patří. Je přesvědčen o tom, že seník někdo úmyslně zapálil.

Je to neobvyklé

„V listopadu není samovznícení pravděpodobné a do objektu se nejezdilo,” vysvětlil. Škody jsou podle něj zatím předběžné, záležet bude na názoru statika. Pokud bude nutné seník zbourat, přiblíží se škoda deseti milionům.
Není to podle Štrauchové první podobný požár v okolí Jablonného v poslední době. Před měsícem hořelo v bývalém kravíně ve Velkém Valtinově, kde bylo rovněž uskladněno seno a sláma. Zemědělský objekt byl celý zasažen požárem včetně střešní konstrukce a nezbývalo, než nechat seno a slámu pod kontrolou dohořet. Navíc se hasiči snažili před ohněm ochránit sousední dům. Škoda však byla tehdy podstatně nižší - 150.000 korun. (čtk)