Tragédií skončil noční požár bytu na největším českolipském sídlišti Špičák. Oheň si vyžádal dvě oběti. Jednou z nich byla s největší pravděpodobností žena, druhou pětileté děvčátko, které zemřelo v sanitce. Další tři muže, z toho dva v kritickém stavu, transportoval vrtulník do pražské Vinohradské nemocnice. Místo neštěstí po celý čtvrtek zkoumali kriminalisté, hasiči i soudní znalci.

Hasič: Otřesný pohled

Ve dvoupokojovém bytě v sedmém patře panelového domu v ulici Na Výsluní začalo hořet přibližně hodinu po půlnoci ze středy na čtvrtek. Zasahujícím hasičům se naskytl otřesný pohled. „Byl to masakr, kusy spáleného masa, krev. Něco takového jsem v životě neviděl,“ popsal jeden z nich.

„Vzbudil mě hrozný křik. Po chodbě běželi popálení chlapi, řvali bolestí,“ popsal hrůzný zážitek jeden ze sousedů.

„Netušili jsme, co se děje. Vzbudili nás až hasiči, abychom si vyvětrali,“ řekla Pavlína Babancová, jež bydlí na stejném patře, kde hořelo.
Podle ní se do bytu před nedávnem přistěhovala asi sedmadvacetiletá žena se dvěma dcerami.

Rodina zřejmě patřila mezi sociálně slabší. „Roznášela letáky do schránek, sbírala železo a odvážela ho do sběru. Poslední dobou se tu začaly scházet podivné existence, ale co se skutečně odehrávalo za dveřmi bytu, to nikdo nevíme,“ doplnila Pavlína Habancová.
Hasiči našli nejprve dva popálené muže, postupně objevili v bytě další dva zraněné a jedno ohořelé lidské tělo.

Muži jsou v kritickém stavu

To podle policie zřejmě patřilo dospělé ženě, ale bylo v tak špatném stavu, že jej nebylo možné identifikovat. Malé pětileté děvčátko zemřelo při převozu do nemocnice. „Nebyla popálená, ale asi se udusila zplodinami. Snažili jsme se ji přes hodinu resuscitovat,“ řekl Florent Natabou, lékařský náměstek liberecké záchranky.

Jak upřesnil ředitel zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík, tři popálení muži mají velmi těžká zranění, dva z nich jsou v kritickém stavu. Všechny ještě v noci transportoval vrtulník do popáleninového centra v Praze na Vinohradech.

„Nic podobného za poslední roky v celém kraji nepamatuji. Otřáslo to i našimi zkušenými záchranáři,“ poznamenal Stanislav Mackovík.

„Stav dvou zraněných mužů ve věku třicet dva a třicet tři let je kritický. Jeden z nich má popáleniny třetího stupně na čtyřiadevadesáti procentech, druhý na čtyřiašedesáti procentech těla. Oba jsou připojeni na plicní ventilaci,“ uvedla mluvčí vinohradské nemocnice Jana Jelínková. Třetí muž má popáleniny 3. stupně na dvanácti procentech těla a dýchá sám.

Na záznamu je několik výbuchů

Požár byl velmi rychlý a žár úplně zničil plastová okna. Objevily se spekulace, že se v bytě vařil pervitin. To ale policie nepotvrdila.
Podle krajské mluvčí hasičského záchranného sboru Ivy Michalíčkové předcházelo požáru pravděpodobně několik výbuchů, které jsou zaznamenané na kamerovém systému českolipské městské policie.

„Co je způsobilo, zjišťují na místě odborníci z Technického ústavu požární ochrany z Prahy a rovněž kriminalisté. Ohnisko požáru vyšetřovatelé lokalizovali v prostoru kuchyňského koutu. Šetření stále pokračuje,“ upřesnila ve čtvrtek odpoledne Iva Michalíčková.
Třem hasičským jednotkám se požár podařilo dostat pod kontrolu krátce po příjezdu a zcela uhasit okolo půl čtvrté nad ránem.

Škody na bytě odhadli hasiči na 200 tisíc, ale podle odhadu policistů se vyšplhají přes milion. „Případ šetří kriminalisté pro podezření z usmrcení z nedbalosti a obecné ohrožení z nedbalosti,“ sdělila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že pachatel může jít do vězení až na deset let.