Už podruhé za krátkou dobu vzplálo zařízení, které na pláži ve Starých Splavech provozují manželé Markovi. Tentokrát do základů vyhořela stavba bývalé půjčovny šlapadel.

„V noci na pátek 8. dubna mi přišla z bezpečnostního systému zpráva, že čidlo zjistilo pohyb uvnitř objektu. Okamžitě jsem zalarmoval policii, která na místě byla do pěti minut," říká Jiří Marek, který společně se svou ženou provozuje na splavské pláži občerstvení.

Policisté na místě zjistili požár a přivolali hasiče.

„Po ohledání požářiště zajistili policisté chemické stopy, které odešlou ke zkoumání do kriminalistického ústavu," sdělila Deníku policejní mluvčí Ivana Baláková a dodává, že se přiklánějí k verzi, že požár kiosku byl založen úmyslně.

Žhář si dal záležet

Na místě požáru jsou vidět stopy po násilném vloupání, žhář si dal dokonce tu práci, že demontoval okenice objektu, rozbil okna a vylomil dveře. Zajistil tak ohni dobrý přístup vzduchu, což vedlo k rychlé a neodvratné destrukci dřevěné stavby.

„Stejně jako minule bych chtěl poděkovat policii a hasičům za včasný a profesionální zásah, byť tentokrát se nepodařilo zachránit mnoho," říká Jiří Marek.

Manželé Markovi se s hasiči potkávají až nepříjemně často. V noci na druhého února letošního roku začala hořet jejich druhá provozovna opodál, ve které se nachází oblíbené výletní občerstvení. Tehdy vznikla škoda vyčíslená na 580 tisíc korun. Stavbu a vnitřní vybavení se Markovým podařilo díky jejich zarputilosti v rekordním čase obnovit.

„Kiosek je od Velikonoc opět v provozu a z velké části je to díky dobré spolupráci s pojišťovnou," říká Marek. Policie vyšetřovala i tuto předchozí událost, ale viníka se jim zatím nepovedlo dopátrat.

„Podle vyšetřování došlo v tomto případě k úmyslnému založení požáru, zatím nebyl nikdo v souvislosti s činem obviněn," sdělila Ivana Baláková.

Stejný pachatel?

Je otázkou, komu drobná živnost manželů Markových leží v žaludku. Oba incidenty spojuje podobný sled událostí a také fakt, že v minulosti byl o obě stavby veden spor.

Nedávno obnovená stavba občerstvovacího kiosku byla v minulosti vedena jako dočasná stavba a město Doksy rozhodlo, že ji nechá odstranit. Manželům Markovým se povedlo, za přispění několika archů petic podepsaných jejich příznivci, prohlásit objekt za stavbu trvalou.

Dřevostavba, která lehla popelem v noci na pátek, sloužila v minulosti jako zázemí pro toho času největší půjčovnu plavidel na Máchově jezeře. „Před dvěma lety rozhodlo město Doksy, že nesmíme využívat břeh jezera před objektem, což znamenalo faktický zánik půjčovny," říká Jiří Marek.

Manželé Markovi se zavázali dát odměnu sto tisíc korun tomu, kdo přinese informaci vedoucí k zadržení a odsouzení viníka požárů.