„Situace se večer uklidnila. Hasiči vyjížděli celkem k jednadvaceti událostem. K technické pomoci to bylo dvanáctkrát," sdělila tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdeňka Štrauchová.

Popadané stromy a požár lesa

Silný vítr lámal a vyvracel stromy napříč celým krajem. Popadané stromy zastavily provoz na silnici v Dubé na Českolipsku. Naopak na vedení elektrického napětí spadl mohutný kmen stromu ve Václavicích nedaleko Hrádku nad Nisou nebo dvacetimetrová bříza kolem poledne na budovu školky v centru Liberce. Vzrostlý strom se naštěstí jen opřel o budovu. Celá událost se obešla bez zranění. „Dále hasiči vyráželi kvůli stromům na Malou Skálu," doplnila Zdeňka Štrauchová.

Teplé počasí naopak nahrávalo požárům suché trávy a klestí. Šest jednotek hasičů muselo v pondělí zažehnávat požár vyschlé louky a lesa v obci Loubí na Českolipsku. K události po půl páté odpoledne vyjelo sedm hasičských cisteren.

„Požár lesního porostu v Loubí byl likvidován na ploše 100x100 metrů, podle vyjádření lesníka byl poškozen čtyřletý a desetiletý porost borovic a smrků, příčina je v šetření, škoda byla odhadnutá na 6 tisíc korun," dodala k požáru tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru. Hasičům z České Lípy, Tuhaně, Doks, Staré Lípy, Holan a Dubé se požár podařilo dostat pod kontrolu kolem šesté hodiny večerní. Požár se rychle rozšířil i do lesní školy kvůli silnému větru.

Tragická nehoda za Libercem

Ani pondělí se neobešlo bez tragické události na silnicích. Liberečtí profesionální hasiči po druhé hodině odpolední zasahovali u střetu osobního vozu s motocyklem. Ani půlhodinové oživování řidiči motocyklu MZ 251 nedokázalo vrátit život. Podle dostupných informací řidič motocyklu zbytečně hazardoval. Nehoda se stala na tahu mezi Bílým Kostelem a Hrádkem nad Nisou. Právě těmito místy se často promotávají kamiony. Jeden z nich se řidič motocyklu snažil po výjezdu ze zatáčky předjet. To se mu ovšem nepodařilo, když se nestihl včas zařadit a střetl se s protijedoucím fordem. Motocyklista navíc předjížděl na plné čáře. Liberecké profesionální hasiče na místě doplnili dobrovolníci z Chrastavy.