Za vzplanutí zděného objektu mohla poškozená prodlužovací šňůra, ve které byla zapojená elektrická štípačka na dřevo. S tou v době vzniku požáru pracoval na zahradě majitel domu a ten jako první také před sedmou hodinou večer zpozoroval plameny. Hasiči s pěti cisternami a automobilovým žebříkem dorazili ve chvíli, kdy již oheň zachvátil velkou část střechy, která sousedila s obytnou částí domu.

„Uvnitř dvoupodlažního objektu se nacházelo větší množství hořlavých kapalin, tlakových nádob a dalších strojů a nářadí. Hasičům se podařilo ze stodoly vyvézt dvě čtyřkolky a jeden kanystr s benzinem,“ říká Iva Michalíčková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

V půl osmé se povedlo dostat požár pod kontrolu, aby se plameny nešířily na obytnou část. U stodoly se však propadl strop, pod kterým zůstala ležet svářecí souprava s tlakovými lahvemi, které hasiči ochlazovali vodou. Ven vynesli osmnáct dvacetilitrových kanystrů s hořlavými kapalinami, láhve s propan-butanem, oxidem uhličitým, kyslíkem a další s acetylenem od svářecí soupravy.

„Po desáté hodině večer na místě zůstala dobrovolná jednotka z Holan, která rozebírala střechu, dohašovala skrytá ohniska požáru a vynášela ze stodoly další materiál a uskladněné věci,“ dodává mluvčí hasičů. Zcela dohasit se požár podařilo až ve čtvrtek v půl osmé ráno.

Příčinou vzniku požáru se během čtvrtka zabývali vyšetřovatelé HZS Libereckého kraje spolu s odborníkem z Odboru kriminalistické techniky a expertiz Policie ČR. Vyšetřování odhalilo závadu na zmíněné prodlužovací šňůře. Hasičům se podařilo uchránit majetek přibližně ve stejné hodnotě jako byla výše škody, tedy okolo dvou milionů korun.