Bez tragédie se naštěstí obešel požár vysokého panelového domu se sedmi desítkami bytů v České Lípě. Policisté zatím nevylučují, že oheň ve vybydleném bytě někdo zapálil úmyslně. Do ulice Roháče z Dubé poblíž českolipského centra k ohni v pátek před jednou hodinou ranní vyjely tři jednotky hasičů. První na místo přijela hlídka strážníků a policistů. U domu identifikovali patro a byt, z něhož vycházel dým.

„Strážníci nejprve zvonili, pak vykopli dveře od bytu. Nebyla v něm přítomná žádná osoba, což bylo štěstí, neboť velké množství kouře se rychle šířilo do chodby a do celého domu,“ sdělila mluvčí městské policie v České Lípě Eva Vlastníková.

Strážníci začali hasit nejprve hasicím přístrojem, poté i vodou z požárního hydrantu. Chodbu velice brzy zaplnil dým. „Spolu s policisty strážníci také pomáhali s evakuací obyvatel domu. Dva z našich kolegů skončili v péči záchranářů, protože se nadýchali zplodin z hoření,“ uvedla Vlastníková.

Podle mluvčí profesionálních hasičů Lucie Hložkové požár vznikl v bytě ve druhém podlaží. Pomáhali i policisté a strážníci. Opustit prostor domu muselo celkem šest desítek osob.

„Po příjezdu hasiči začali neprodleně prohledávat prostory budovy, které už byly silně zakouřené, a proto museli ihned zahájit zásah v dýchací technice,“ popsala Hložková. Jak upřesnila, lokalizaci požáru velitel zásahu ohlásil v 0:45 hodin. Oheň úplně zlikvidovali těsně před druhou hodinou, kdy se lidé mohli vracet do svých bytů. Následně hasiči prostory odvětrali přetlakovou ventilací.

„Příčina a okolnosti vzniku požáru jsou stále v šetření,“ řekla Hložková. Pokračující vyšetřování konstatovala rovněž českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. „V tuto chvíli nemůžeme vyloučit ani úmyslné založení tohoto požáru,“ prohlásila Baláková.

„Nevíme, co tady hořelo. Bylo to zhruba před jednou v noci a vzbudila mě velká rána, pak už jsem cítila zápach,“ přiblížila mladá žena z přízemí. Ránu slyšel i Václav Jícha ze sedmého patra. „Říkám si, co se děje, špehýrkou vidím, že se na chodbě svítí a po otevření dveří jsem už cítil dým, byl všude. Když jsem šel pro kamaráda, ani jsem ho přes čmoud neviděl. Brzy přijeli hasiči a s dýchacími přístroji oběhli celý dům, bouchali na dveře a říkali, ať okamžitě opustíme byt,“ vzpomínal Jícha.

V rozespalosti a po spěšném odchodu si prý uvědomil, že si z domova nevzal vůbec nic, občanský průkaz, klíče od auta ani peníze: „Člověk je z takové situace zaskočený, neví, co se děje, co ho čeká, vidíte jen šedivý dým kolem.“ Stál se sousedy venku, sledovali hasiče, kteří pro ně později přistavili autobus, kde si mohli odpočinout a občerstvit. „Před domem bylo všude plno policistů, strážníků, záchranářů, majáky prosvěcovaly noc ze všech stran,“ popsal Jícha.

Za řadu let, co v domě bydlí, si pamatuje jen jednu podobnou situaci. „Děcka si tu u výtahu rozdělala ohýnek, hasiči ho rychle zlikvidovali, ale stopy tam jsou ještě vidět. Ale takto velký zásah jako dnes nepamatuji,“ dodal Václav Jícha.

Michael Georgiev ze Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje potvrdil, že k výškovému domu vyjela na vyžádání profesionálních hasičů jedna posádka, která nasadila kyslíkovou masku jedné z osob, které se nadýchaly zplodin. „Lidé, které nám hasiči předali, neměli žádná zranění. U podobných nočních případů hraje roli i stresová reakce, momentální zdravotní stav pak negativně ovlivní,“ podotkl záchranář Georgiev.

Na sídlištích v České Lípě letos nehořelo poprvé. Velké škody nadělal únorový požár od svíčky, kterou si zapálila důchodkyně v bytě na Slovance. V panelovém domě na sídlišti Střelnice pak hořelo počátkem dubna.