Prodej i vzdělávání dospělých se jí teď bude hodit. „Kouzlo výroby šperků a lásku k nim bych ráda prostřednictvím kurzů předávala dál a učila lidi vše, co o jednotlivých technikách vím,“ říká Jana Šteffelová.

Na začátky s výrobou vzpomíná s humorem. „Na psací stůl v obýváku jsem uplacírovala zásobníky na korálky přes celou zeď. Byly to takové ty kutilské, kovové, sytě červené, co si muži dávají na ponk v garáži,“ vzpomíná Jana.

Kadeřnice Michaela Pšeničková
Konkurence mě nutí jít kupředu a zdokonalovat se v oboru, říká kadeřnice

Pracovat s hromadou korálků a drátků začala při druhém těhotenství, když v noci nemohla spát. Inspirací jí byl internet, kde lze najít návod na vše.

Jana vyrábí také kladívkem tepané šperky z ocelových drátů. Dostala se i k vysněné práci s cínem a sklem. Mimo nich nyní zdobí minerální kameny nebo korálky do cínu. Své tvůrčí vzdělání rozšířila těsně před pandemií ještě o výrobu šperků z modelovacího stříbra.

Covidová přestávka

Samozřejmostí je i vlastní punc, který jí přidělil puncovní úřad. Podívat se na výrobky nebo si některé objednat mohou lidé na facebookové stránce Srdeční záležitosti. Do budoucna Jana chystá i vlastní web.

Před pandemií měla v plánu vše rozjet naplno. Jenže pak přišlo zavření školek a škol a Jana zůstala doma se dvěma dětmi. Výrobu musela na dva a půl roku odložit. Nyní se k ní konečně vrací.

Každý šperk, který Jana Šteffelová vyrobí, je jedinečný. Nikdy nejsou dva kusy naprosto stejnéKaždý šperk, který Jana Šteffelová vyrobí, je jedinečný. Nikdy nejsou dva kusy naprosto stejnéZdroj: Deník/Lucie Bukovjanová

Největší podíl z dosavadní tvorby mají sklenění andělé. Zdobení bývá tematické, inspirované povoláním, zájmy, nebo výslovným přáním zákazníka. „Občas se někdo zeptá, jestli bych nesvedla koně, psí siluetu nebo třeba miminko v náručí. Proč ne?´Je to vždycky výzva. Pravda, často to udělám dost po svém, ale zákazníkům se to líbí,“ říká Jana Šteffelová.

Iris Fojtíková se věnuje rytectví celý život.
Chtěla být zlatnicí, ale dali ji na rytectví. Tehdy brečela, teď tu práci miluje

Nejvíc ji při práci naštve, když jí přímo pod rukama praskne řezané sklo. S murphyovskou jistotou to vždy bývá to nejdražší růžové nebo červené. A když občas spadne celé plato s korálky, které se pak rozkutálí do každičké škvírky v ateliéru? To by se červenal i kdejaký otrlý dlaždič, jak Jana u sbírání nadává. Často prý baví sama sebe.