KDY: od čtvrtka 22. dubna
KDE: www.clkc.cz, YouTube kanál a facebook Českolipského komorního cyklu
ZA KOLIK: zdarma, dobrovolný příspěvek na clkc.cz

Dubnový koncert, který je naplánovaný na 22. dubna a na kterém se představí úspěšný mladý fagotista Ondřej Šindelář se svým souborem Opus Elocutio, proběhne bez přítomnosti diváků pouze před kamerami a bude volně zpřístupněn na youtube kanálu a webových stránkách cyklu, a to pro všechny zájemce a příznivce zdarma s možností dobrovolného příspěvku.

„Spolek ARBOR má za cíl kultivovat prostředí ve kterém působí, přispívat k duchovnímu rozvoji v kultuře a rozvíjet okrajové nekomerční žánry. Proto jsme se rozhodli, že po dobu, kdy se nemůžeme setkávat, nebudeme za online přenosy požadovat vstupné a otevřeme je všem zájemcům zdarma na platformě dobrovolného příspěvku. Ihned jak bude možné koncerty pořádat, vrátí se koncerty do režimu placených s možností předprodeje,“ říká Martin Prokeš, předseda spolku ARBOR, a dodává: “Solidarita, kterou v této těžké době zaznamenáváme v souvislosti s nepožadováním navrácení vstupného, nás nesmírně naplňuje a jsme za ni vděční. Děkujeme. V případě zájmu o podporu našich aktivit, je možné věnovat spolku jednorázově libovolnou částku nebo formou dlouhodobější podpory vstoupit do našeho dárcovského programu.“

Kdo nezaváhal a vydal se v těchto dnech na procházku na již známy Holý vrch, neprohloupil.
FOTO: Českolipský Spolek Souznění na Holáku opět zabodoval

Pocta fagotu v jeho klasicistní podobě, tak by se dal ve stručnosti shrnout program zahajovacího koncertu věnovaný dvěma neprávem opomíjeným skladatelským osobnostem, které pojí podobný osud, Františku Vincenci Kramářovi a Florianu Leopoldu Gassmannovi. Oba čeští rodáci dosáhli největších úspěchů ve Vídni, kde shodně působili jako nejvyšší dvorní kapelníci a skladatelé v císařských službách. Jejich svého času velmi populární a uznávaná tvorba jiskří nápaditostí, vtipem, živostí nad hlubokou uměleckou erudicí, která v sobě snoubí prvky vrcholného klasicismu s prvními nádechy romantismu.

Přidáme-li umělecké mistrovství fagotisty České filharmonie a člena úspěšného Belfiata Quintetu Ondřeje Šindeláře, jenž předvede na unikátní fagot vyrobený kolem roku 1810 ve Vídni, zahajovací koncert komorního cyklu nabídne mimořádný hudební zážitek. Koncertem provede a posluchače do tajů a historických souvislostí zvoleného repertoáru zavede hudební publicista Pavel Ryjáček, který formou rozhovoru zprostředkuje také nevšední setkání s hlavním interpretem večera.