KDY: Úterý 15. června v 19 hodin
KDE: Klášterní zahrada u muzea Česká Lípa
ZA KOLIK: zdarma

Koncert se uskuteční mimořádně v amfiteátru v klášterní zahradě od 19 hodin a bude přístupný zcela zdarma. Hudební pouť v podání kvarteta představí tradiční hudbu ze všech koutů světa, od moravských lidových písní, přes mystické keltské melodie až po prosluněné afro-kubánské a argentinské rytmy či meditační zpěvy staré Asie.

Název Bardolino odkazuje na tradiční vinařskou oblast v severní Itálii. Odsud pocházela lahev vína, kterou spolu původní trio muzikantů vypilo po svém prvním koncertě v roce 2006. Členy souboru jsou klasicky vzdělaní interpreti, kteří v projektu Bardolino hledají a nacházejí nové výrazy a polohy, čerpají ze své hudební erudice a zároveň odkládají klasický repertoár a inspirují se ve světě folkloru a world music. Původní trio se věnovalo alternativním adaptacím na pomezí klasické a lidové hudby. Užívalo sběrů lidové hudby či klasiky ovlivněné lidovým prostředím od Janáčka, Martinů nebo Bartóka.

V pozdějších letech se soubor rozšířil o akordeon a zpěvačku a stále více čerpal z autentické lidové hudby. V tomto přístupu si soubor nekladl žánrové nebo zeměpisné mantinely, naopak se zcela otevřel nikde nekončícímu světu lidových inspirací. Proto na repertoáru souboru Bardolino nacházíme písně sefardských Židů, čistokrevné klezmery, keltskou, romskou, balkánskou hudbu nebo i třeba skladby původně čínské nebo indické.

Hráči Bardolina interpretují někdy i díla klasických autorů, vybírá si ty, v jejichž tvorbě jsou obsaženy folklorní prvky nebo temperamentní energie a rytmy, jako jsou Piazzolla nebo moldavský Eugen Doga. Autory původních skladeb souboru jsou Pavel Fischer či perkusionista Camilo Caller, aranžmá jednotlivých skladeb se většinou věnuje Pavel Fischer, ale také Margit Koláčková nebo akordeonista Jakub Jedlinský.

O týden později bude cyklus pokračovat sborovým koncertem a představí Královéhradecký dětský sbor Jitro.