KDY: Do 26. července
KDE: Památník Karla Hynka Máchy Doksy
ZA KOLIK: 10 - 100 Kč

Výstava se koná u příležitosti 210. výročí narození K. H. Máchy. Atmosféru míst, kterými mohl Mácha projít, zachytil Vladimír Štěpánský velkoformátovým fotoaparátem v mlze, mírném dešti, při zatažené obloze a občas prosvítajícím slunci. Hrady Bezděz, Kokořín, Houska a další i méně známá místa (např. Alej vzdechů v Doksech) jsou zachyceny na kontaktních otiscích z negativů 18 x 24 cm a 8 x 10 inch a zpracovány klasickou fotografickou technikou.

Vladimír Štěpánský má rád přírodu, zajímá se o architekturu a historii regionu. Nejraději fotografuje na podzim, v zimě a brzy na jaře. Nejlépe po ránu, kdy se příroda probouzí a je ponořená do mlhy, jejíž atmosféru dokáže mistrně vystihnout. V terénu jej můžeme vidět i před stmíváním. I tehdy se mu daří vystihnout krajinu zklidněnou a připravenou ke spánku. S fotoaparátem v přírodě je mu nejlépe.

Rád pracuje s velkoformátovými fotoaparáty. Zhotovit snímek tímto přístrojem není vůbec jednoduché. Uvědomují si to náhodní pozorovatelé, kteří se u něj občas zastaví a sledují ten proces. Mnozí jej sledují se zájmem a oceňují tu trpělivost a mravenčí práci. Jiní nechápou, proč to vlastně dělá, když s digitálním fotoaparátem má už vše připravené a stačí jenom stisknout spoušť…
Jeho tento způsob fotografování baví. Kdo jej chvíli pozoruje, poznává, jakou radost mu tato práce přináší.

Duše mladého básníka byla romantická a melancholická, jak poznáváme z jeho velkého díla. Stejnou atmosféru se snažil zachytit i Vladimír Štěpánský. Nakolik se to na černobílých snímcích, vyfotografovaných v ten správný ranní čas v mlžném oparu nebo v podvečerní před západem slunce podařilo, můžete na výstavě Kudy chodil básník posoudit do 17. července.

Magdalena Pujmanová