Mariánské slavnosti
KDY: Pátek 12. - neděle 14. srpna
KDE: Smetanovy sady, Kostel Nanebevzetí Panny marie, Nový Bor

Městský park bude opět středobodem Mariánských slavností. Návštěvníci tradiční akce, která proběhne se mohou těšit na bohatý hudební program, taneční a výtvarné workshopy, výstavy, řemeslné trhy, pohádky a atrakce pro děti. Již v pátek se můžete těšit na hudební vystoupení kapel Švihadlo nebo Botox. V sobotu ožije park programem pro děti. Vyřádit se mohou až do podvečera v Tajuplném světě podivuhodných her Jiřího Šebesty, na velké pirátské lodi, horolezecké stěně, svézt se vláčkem. Nejen dětské návštěvníky zabaví vystoupení šermířů SHŠ Garde ze Cvikova Zklidnění nabídne pohádka Vávra miluje hasiče v podání souboru loutkového alternativního divadla Čmukaři Turnov nebo pohádkový muzikál z jihočeského dvorku Jmenuji se Orel, v němž Divadlo Kampa rozehraje příběh slepice, která se nebála roztáhnout křídla a předvést orla, i když ho nikdy neviděla. Bez ohledu na věk si budete moci vyzkoušet vyrobit obří masku s brazilským výtvarníkem a loutkařem Gilem Contim či rozhýbat tělo při tanečním workshopu s Markem Švarcem. Kulturní zážitek slibuje vernisáž výstavy fotografií a básní reportéra ČT Davida Macháčka pod širým nebem. Hudební část programu nabídne koncert Fiddlefarm bandu, domácí kapely Optimik nebo kapely Vanua 2 a Amusement park. V komorním duchu se ponese nedělní program v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Dopoledne proběhne tradiční mše svatá a pouť ukončí podvečerní koncert v podání Jiřího Bárty (violoncello) a Petra Hostinského (varhany), který se uskuteční v rámci Dvořákova festivalu. Jiří Bárta patří ke světové špičce violoncellistů své generace. V rámci své rozsáhlé koncertní činnosti vystupuje ve spolupráci s předními interprety a orchestry ve významných koncertních síních a na festivalech po celé Evropě, v Americe, Japonsku a Austrálii.

Letní kino
KDY: Neděle 14. srpna ve 22 hodin
KDE: koupaliště, Kravaře
ZA KOLIK: 100 korun

Pod širým nebem si užijete letošní velmi úspěšný rodinný film Gump – pes, který naučil lidi žít.

Normální debil
KDY: Pátek 12. srpna ve 20 hodin
KDE: Lesní divadlo, Sloup v Čechách
ZA KOLIK: 100/200 korun

Divadelní hra vznikla na motivy stejnojmenné knihy Roberta Bellana. Jedná se o retro komedii, kdy základem vyprávění jsou příhody z autorova dětství, prožitého v socialistickém Československu.

Letní kino – Známí neznámí
KDY: Pátek 12. srpna ve 21:15
KDE: Letní kino, Cvikov

Hořkosladká komedie o partě českých a slovenských přátel, kteří se sejdou v pražském bytě, aby oslavili příchod Nového roku. Znají se už dlouho a i toto setkání by se neslo v duchu klasické silvestrovské oslavy, kdyby se nenarodil zdánlivě nevinný nápad: dát všechny mobilní telefony na stůl a nahlas sdílet každou doručenou zprávu a dát na hlasitý odposlech každý příchozí hovor.

Rocková Panská skála
KDY: Sobota 13. srpna v 18 hodin
KDE: Panská skála

Přijďte si užít letní hudební večer s krásnou přírodní kulisou v zádech. V 18 hodin se představí domovská kapela Causa rock. Ve 20 hodin vystoupí na pódium česká rocková legenda – kapela Olympic včele s Petrem Jandou, kterou není třeba představovat. V závěru večera se o rock´n´roll postará kapela Crazy dogs. Vstup j zdarma a o občerstvení je postaráno.

Noční prohlídky
KDY: Sobota 13. srpna v 18:30, 19:45 a 21 hodin
KDE: Zámek Zákupy

Noční prohlídky interiérů I. trasy ("Zámek za císaře Františka Josefa I."). Zámeckými komnatami Vás provedou a pobaví Vás kostýmované postavy ze zámecké historie. Při nočních prohlídkách se tentokráte přeneseme do doby baroka, kdy zákupské panství patřilo Anně Marii Františce velkovévodkyni Toskánské. Noční prohlídky nejsou vhodné pro děti.

Pohádkový zámek
KDY: Sobota 13. srpna ve 13 hodin
KDE: Zámecký park, Doksy

Velká zámecká slavnost plná divadel, atrakcí, stánků, pohádkového lesa, soutěží a pohádkových postav. Od 13, 15 a 17 hodin můžete zavítat na komentované prohlídky zámku s divadelními herci. V zámeckém parku vystoupí dvojice Gábina a Katka s pohádkou O zachráněné panně aneb řemesla na hradě, oblíbené divadélko Koloběžka, Sváťovo dividlo s pohádkou O Koblížkovi nebo kouzelník Martin Kellman. Těšit se můžete také na postavičky ze Čtyřlístku, dětské atrakce, soutěže a bohatý stánkový prodej.

Letní kino
KDY: Sobota 13. srpna ve 21:45
KDE: zámecký park, Doksy
ZA KOLIK: 120 korun

Mobilní letní kino promítne v zámeckém parku pokračování oblíbené pohádky Tajemství staré bambitky 2. Občerstvení v prodeji na místě. S sebou si nezapomeňte vzít něco na sezení, deku či židličku.

Lucie Knoblochová a Luděk Havel
KDY: Sobota 13. srpna ve 20 hodin
KDE: jazzový klub Píchlá nota, Doksy

Po velmi úspěšném minulém koncertu v dokském klubu vystoupí skvělá Lucie Knoblochová znovu, tentokrát v doprovodu vynikajícího jazzového pianisty Luďka Havl

Před branou peke
KDY: Sobota 13. a neděle 14 srpna
KDE: Hrad Houska

Další z řady letních jarmarků na Housce s historickou hudbou i řemeslným trhem. Tentokrát bude vše v režii pekelných bytostí, včetně prohlídek hradu.

Průvodci v kostýmech, aneb bezdězské pověsti
KDY: Sobota 13. a neděle 14. srpna
KDE: Hrad Bezděz

Celý víkend vás průvodci vezmou na obhlídku hradu v dobových kostýmech. Kromě toho vás seznámí s několika pověstmi Máchova kraje spjatými přímo s hradem – O vzniku Bezdězů, O založení Máchova jezera, Čertova věž na Bezdězu, Bezdězský poklad a Prušáci a Pozemní chotba z Bezdězu do Bělé. Průvodci se nechali inspirovat knihou Vladimíra Resla Pověsti Máchova kraje z roku 1957.

Mezinárodní jazzové dny Evy Pilarové
KDY: Pátek 12. a sobota 13. srpna
KDE: Autokemp Nedamov

Dva večery plné krásných nejen jazzových tónů na tradičním festivalu. Představí se mnoho zpěváků i hudebních uskupení, mimo jiné herec, zpěvák a moderátor Petr Vondráček s kapelou Lokomotiva, Kapela strýce Michala, Zuzana Lapčíková Band či The swing Praha a Fantastic Jazz X – tet. Program hudební přehlídky najdete na webu města www.mestoduba.cz.

Festival rozkvetlé louky a Honba za pokladem
KDY: Sobota 13. srpna ve 13 hodin
KDE: areál lesní zátiší, Brniště

Na děti čeká kromě výpravy za pokladem také Honza Popleta se svým dětským hudebním představením. Na dospělé hudební hosté Duo Adamis, Vladimir, Mareks a módní přehlídka agentury Reas Agency. Chybět nebude hasičská pěna, dětská tvůrčí dílna, skákací hrady a bohatý stánkový prodej.

Lemberkem krok za krokem - procházky
KDY: Sobota 13. a neděle 14. srpna v 11 a 14 hodin
KDE: Sýpka Lemberk, Jablonné v Podještědí

Nejen zámek Lemberk samotný, ale také jeho okolí je krásné a najdete v něm mnoho zajímavých míst , známých i neznámých. Představí vám je speciální komentované procházky startující v Sýpce Lemberk v blízkosti zámku (č. p. 67).

Zpřístupnění Bredovského letohrádku_
KDY: Sobota 13. a neděle 14. srpna od 10 hodin
KDE: Zámek Lemberk

Mimořádné zpřístupnění Bredovského letohrádku s panelovou výstavou "Lemberk v proměnách času" včetně barokní zahrady. Akce potrvá po celý den od 10.00 do 16.00 hodin.