Slavnost a vernisáž výstavy Roberta Mekiše
KDY: Pátek 23. září v 17 hodin
KDE: Kostel mistra Jana Husa Česká Lípa

Přijměte pozvání do českolipského kostela Mistra Jana Husa na slavnost spojenou s vernisáží výstavy fotografií Roberta Mekiše. O hudební doprovod se postará Big Band Česká Lípa pod vedením Josefa Pelze.

Jan Katzer - Všední radosti
KDY: Pátek 23. září (do 31. prosince)
KDE: galerie Jídelna, Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa

Poslední letošní výstava v galerii Jídelna, prostoru bývalého refektáře augustiniánského kláštera, začne symbolicky o prvním podzimním dni. Fotograf Jan Katzer zde představí své černobílé snímky z cyklu Všední radosti. Fotografii se věnuje od 12 let, kdy pomáhal svému otci s vyvoláváním rodinných fotografií. Prostor pro focení se během dospělosti téměř vytratil, až nástup digitální techniky se autorovi stal impulsem k návratu do světa, kde vše je možné. Jeho místem jsou severní Čechy, konkrétně Kamenický Šenov a okolí. Soubor černobílých fotografií Všední radosti vznikal v průběhu zhruba 8 let a vlastně stále není uzavřen. Za každým snímkem se odvíjí jiný příběh a autor nechává prostor divákovi, aby jej sám dokončil.

Řízkobraní na farmářských a řemeslných trzích
KDY: Sobota 24. září v 8 hodin
KDE: náměstí Dr. E. Beneše Česká Lípa
ZA KOLIK: vstup zdarma

Pravidelné sobotní farmářské trhy tentokrát rozšíří a obohatí řízkobraní – můžete se těšit na čerstvé vepřové i kuřecí řízky připravované přímo na místě a trh provoní také grilované ryby a sýry. Nebude chybět pestrý výběr české zeleniny, ovoce, květin a dýní a rozšířená nabídka řemeslných výrobků.

Zpřístupnění Bredovského letohrádku
KDY: Sobota 24. a neděle 25. září od 10 do 16 hodin
KDE: Zámek Lemberk
ZA KOLIK: 50 Kč

Mimořádné zpřístupnění Bredovského letohrádku s panelovou výstavou "Lemberk v proměnách času" včetně barokní zahrady.

Historické klání
KDY: Sobota 24. září od 10:45
KDE: Hrad Houska

Čekají vás šermířská vystoupení, ukázky zbraní a speciální překvapení v 15 hodin před poslední prohlídkou. V průběhu dne hraje skupina Subulcus a probíhá výstava zbraní.

Koncert na podporu záchrany varhan
KDY: Sobota 24. září v 11 hodin
KDE: Kostel sv. Bartoloměje a Panny Marie Montseratské Doksy

Římskokatolická farnost Doksy zve na varhanní improvizace Pavla Hrubeše.

Lípák fest
KDY: Sobota 24. září ve 12 hodin
KDE: klášterní zahrady Česká Lípa
ZA KOLIK: 150 Kč

Spoustu dobrého piva, jídla a hudby nabízí festival, který už po třetí pořádá českolipský pivovar Lípák. Připraven je i zábavný program a atrakce pro děti.

Dětský den na dopravním hřišti v České Lípě.
FOTO: Dětský den na českolipském dopravním hřišti se vydařil

Wenzel Bergner z Rumburku v Rio de Janeiru
KDY: Sobota 24. září ve 14 hodin
KDE: Villa Hrdlička Česká Lípa

Přednáška Petra Polakoviče proběhne v rámci cyklu Naši krajané v Jižní Americe.

Vernisáž výstavy - obnova náměstí, budovy kláštera a Orlíku
KDY: Sobota 24. září v 15 hodin
KDE: budova Orlíku, Zákupy

Na vernisáž výstavy studentských návrhů na obnovu a vizualizaci budovy bývalého kláštera na náměstí, Orlíku a samotného prostoru náměstí Svobody zve město Zákupy a ateliér obnovy památek Ústavu architektury Fakulty stavební VUT v Brně. Součástí výstavy bude i anketa o nejlepší studentský návrh.

Řízená degustace rumů
KDY: Sobota 24. září v 19 hodin
KDE: koupaliště Kravaře
ZA KOLIK: 590 Kč

K degustaci bude připraveno šest prémiových rumů. Degustaci provede Lukáš Hanzl.

Stabat Mater
KDY: Sobota 24. září v 19 hodin
KDE: Kostel sv. Petra a Pavla
ZA KOLIK: 300 Kč

21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vstupuje do své poloviny a v sobotu 24. září nabídne svým návštěvníkům tradiční koncert v malebném Prysku v Lužických horách. Tamní barokní kostel sv. Petra a Pavla se stane svědky světové premiéry uvedení díla Stabat Mater soudobého italského skladatele Marca Rosana v úpravě pro vokální duo a s doprovodem violoncella. Protagonistou bude vokální duo Kchun Martina Prokeše a Marka Šulce, které si ke spolupráci přizvalo violoncellistu známého především z České filharmonie Eduarda Šístka. Program dotvoří ukázky z violoncellového díla Johanna Sebastiana Bacha a duchovní chvalozpěv ze druhé poloviny 13. století či latinský hymnus Ave Generosam od německé křesťanské mystičky, hudebnice a benediktinky Hildegardy z Bingenu. Vstupenky na tento koncert jsou ještě v prodeji.

Světla nad bunkry
KDY: Sobota 24 září ve 20:30
KDE: Heřmanický bunkr – Muzeum československého opevnění, Heřmanice v Podještědí

7. ročník akce Světla nad bunkry k výročí 84. let od mobilizace naší armády v roce 1938. Objekty opevnění, o které se někdo zajímá budou ten večer nasvíceny a vytvoří tak z výšky viditelný řetěz světel po obvodu celé republiky. Heřmanické muzeum se bude této akce účastnit podruhé, na první výročí svého otevření.