Dospělí dětem
KDY: Pátek 20. - neděle 22. května
KDE: Městské divadlo Nový Bor
ZA KOLIK: 80 Kč za jedno představení / 200 Kč permanentka 

39. ročník krajské postupové přehlídky amatérského divadla dospělých hrajících pro děti. V pátek v 17 hodin se představí DKM Česká Lípa s pohádkou Čapkoviny aneb Co na světě mám rád. V sobotu v 10 hodin zahraje soubor Nopoď pohádku Královnina touha, v 17 hodin se představí 1. Neratovická divadelní společnost s Pohádkou o Popelce. V neděli v 10 hodin vás čeká Loutkové divadlo Spojáček Liberec a pohádka Tři úkoly pro čerta a program ve 14:30 zakončí Divadýlko Matýsek a představení Břichbulín aneb Cesta do země skřítků.

Představení programu 21. ročníku MHF Lípa Musica
KDY: Pátek 20. května ve 20 hodin
KDE: Kino Crystal Česká Lípa
ZA KOLIK: vstup zdarma 

Slavnostní odhalení programu 21. ročníku festivalu. Premiéra filmového dokumentu k završení 20. výročí festivalu. Komentované představení programu 21. ročníku festivalu ve videoukázkách. Večerem vás provede Martin Prokeš, ředitel a zakladatel festivalu. Představení festivalového programu je volně přístupné, místa v kině je však doporučeno si rezervovat přes prodejní systému festivalu online nebo ve festivalové pokladně. Pro návštěvníky bude připraveno drobné občerstvení zdarma ve spolupráci s Pivovarem Cvikov.  

Májové farmářské trhy
KDY: Sobota 21. května od 8 hodin
KDE: náměstí Dr. E. Beneše Česká Lípa
ZA KOLIK: vstup zdarma

Tradiční sobotní trhy u Andy budou ve znamení sadby zeleniny a květin i čerstvé zeleniny a spousty farmářských dobrot. Těšit se jako vždy můžete na tradiční řemesla a dobroty na grilu.

Víkend u bunkru
KDY: Sobota 21. května a neděle 22. května
KDE: Heřmanice v Podještědí

Můžete si prohlédnout předválečný bunkr zrekonstruovaný do podoby ze září 1938, kdy se celá země připravovala na válku s nacistickým Německem. V sobotu 21. května bude otevřeno po celý den a můžete se těšit na prohlídky řopíku nebo střelbu ze vzduchovky, budete si také moct osahat zbraně, se kterými měli naši vojáci bránit svou zem proti agresi nacistického Německa. V neděli 22. května bude možnost návštěvy v dopoledních hodinách. Heřmanický bunkr najdete nedaleko silnice z Heřmanic v Podještědí na Krompach, a to po levé straně. Více na hermanicky-bunkr.cz.

Výstup na věž pivovaru
KDY: Sobota 21. května od 9 hodin
KDE: vyhlídková věž Jablonné v Podještědí
ZA KOLIK: vstup zdarma

Hasičská soutěž dvojic ve výstupu na vyhlídkovou věž bývalého pivovaru.

Městské muzeum Mimoň představuje na aktuální výstavě Věznici Stráž pod Ralskem. Prostřednictvím fotografií a vystavených exponátů mohou návštěvníci nahlédnout za zdi věznice a seznámit se tak s prostředím, kam se běžný občan nedostane.
FOTO: Neznámé prostředí věznice poodhaluje výstava v Mimoni

Cvikovské žehnání motorek
KDY: Sobota 21. května od 10 hodin
KDE: před kostelem sv. Alžběty Cvikov

Cvikovští sršni pořádají tradiční žehnání motorek věnované fondu Kapka naděje. Sraz je v 10 hodin před kostelem sv. Alžběty. Od 11 hodin vystoupí taneční skupina Black Shadow, v poledne proběhne motorkářská mše, na kterou naváže žehnání motocyklů a spanilá jízda s cílem v Pivovaru Cvikov. Během akce bude probíhat dobrovolná sbírka pro fond Kapka naděje, konkrétně pro malou Lillianku.

Otvírání Máchova jezera
KDY: Sobota 21. května 13 hodin
KDE: hlavní pláž Doksy
ZA KOLIK: vstup zdarma

Tradiční zahájení letní turistické sezony na Máchově jezeře se ponese v duchu námořnickém. Nebude chybět symbolické odemknutí jezera velkým klíčem, vystoupení místních dětí z mateřských a tanečních škol, stánkový prodej, atrakce a na pódiu písničkář Pepa Štross, Vlasta Horváth s kapelou a Vladimír band.

Setkání turistů na zámku
KDY: Sobota 21. května v 16 hodin
KDE: Zámek horní Libchava
ZA KOLIK: dobrovolné vstupné do areálu, prohlídka 50/90 Kč

Vydejte se na výlet se zastávkou na zámku, kde se můžete potkat s lidmi s podobnými zájmy. Bude tu čekat zapálený oheň kde si můžete opéct buřty, odpočinout si a posilnit se. V16:30 se bude konat mimořádná historická prohlídka zámku a v 17 hodin se můžete podívat i do sklepení. V zámeckém areálu půjde výjimečně i přespat.

Den s policií
KDY: Neděle 22. května od 10 hodin
KDE: Autodrom Sosnová
ZA KOLIK: vstup zdarma

Až do 14 hodin vás čeká bohatý program. Uvidíte tematický zásah strážníků Městské policie Česká Lípa, jízdní policii, výcvik služebních psů, činnost zásahové jednotky KŘP Ústeckého kraje, společný zásah jednotek IZS, ukázku činnosti Vězeňské služby ze Stráže pod Ralskem. V doprovodném programu nebude chybět dopravní výchova pro děti a mládež či ukázka kriminalistické technologie.

Jak se Honza učil čarovat
KDY: Neděle 22. května v 15 hodin
KDE: KD Crystal Česká Lípa
ZA KOLIK: 100 Kč

Pohádkový muzikál na motivy českých pohádek o Honzovi, kouzelníkovi a o tom, že bez práce nejsou buchty. Pohádce nechybí opravdová kouzla, rozmazlená princezna, výpravná malovaná scéna a kostýmy. Celou inscenaci umocňuje luminiscenční prostředí, vtipné dialogy a řada melodických písniček.

2. Pivni festival u Lípáka 
KDY: Sobota 21. května od 11 hodin
KDE: zahrada Vlastivědného muzea a galerie Česká Lípa
ZA KOLIK: 50 Kč, děti zdarma

V areálu Klášterních zahrad se za podpory Vlastivědného muzea Česká Lípa odehraje po roční pauze druhý Pivní festiválek Pivovaru Lípák. Těšit se můžete na pivo z různých spřátelených pivovárku z menších i větších dálek. K dobrému pivu patří také dobré jídlo, a tak o vaše plné žaludky bude postaráno. Celý den vás budou provázet kapely českolipské hudební scény a nejen ty. Zahrají Vypal, Czechout, Banworks, Šěpánůf brácha a Pupíček. Po ukončení oficiálního programu se zájemci mohou přesunout do pivnice pivovaru Lípák, která je součástí areálu Klášterních zahrad, a která bude po celý den otevřena. Zde se bude pokračovat v ochutnávce piv všemožných stylů i v hudební produkci, a to v komornější atmosféře.