Keňský národní park Amboseli se právě probudil do dalšího (ne)obyčejného dne. V tom pozornost vědeckého týmu upoutá skupina slonů. A zatímco biolog do bločku dychtivě zapisuje jejich počet, o něco výš krouží vrtulník, jehož pilotovi se náhle naskýtá nečekaný pohled - ejhle, sloní dvojčata.
"Sloní dvojčata jsme v Keni pozorovali naposledy před čtyřiceti lety," pochvaluje si keňský ministr cestovního ruchu a divoké zvěře Najib Balala. A jedním dechem doplní: "Během pandemie jsme zažili sloní babyboom, narodilo se více než dvě stě slůňat." Mnozí tak o slůňatech mluví jako o "covidových dárcích".
Zdá se tedy, že pro mnohá zvířata znamenal odliv turistů z národních parků požehnání. Jenže na Keňu samotnou měla nekončící pandemie onemocnění covid-19 zdrcující dopady. A to nejen na miliony obyvatel, jejichž obživa závisí na turistickém ruchu, ale nepřímo i na ochranu zdejší fauny.
"Dříve ženy vyráběly náramky a náhrdelníky," vzpomíná pastýř Noah Lemaiyan, který žije na okraji národního parku Amboseli na předcovidovou dobu, kdy turistický ruch ještě fungoval. "Když si ale nyní chceme koupit jídlo, musíme prodat jednu krávu," dodává.
Ve snaze zamezit šíření nebezpečného viru Keňa v březnu 2020 náhle uzavřela své hranice. Miliardový turistický průmysl se tak ze dne na den de facto zastavil, přičemž příjmy z něj klesly o více než 80 procent. "Na dřívější úroveň bychom se měli vrátit až v roce 2024," varoval Najib Balala, keňský ministr cestovního ruchu a divoké zvěře.
Vydrží však Keňa čekat takhle dlouho? "Pokud chceme přežít i s omezeným cestovním ruchem, musíme zkrátka přehodnotit náš přístup a některé věci začít dělat jiným způsobem," dodal Balala pro server americké televize CNN.
Ambiciózní plán
Snaha dělat věci jinak stála i u startu dosud nejambicioznějšího plánu Keni v oblasti ochrany zvířat. Totiž: spočítat každé zvíře ve všech národních parcích. Těch se v zemi přitom nachází celkem 58.
Za pomoci GPS trackerů, letadel, fotopastí i nezměrného úsilí řady lidí budou v Keni během následujících třech měsících spočítáni zástupci stovek zvířecích druhů, ať už půjde o nepřehlédnutelné žirafy či drobné dikdiky. V případě luskounů, antilop sitatung nebo hrabáčů pak půjde o vůbec první sčítání populace.
Podle keňských úřadů by velké sčítání mohlo zodpovědět některé otázky, jež se týkají života divokých zvířat a hrozeb, kterým dnes čelí. Mezi nejzávažnější z nich přitom patří změny klimatu či neustále se zmenšující přirozené životní prostředí, vyjmenovává CNN.
"Už jsme viděli divoká zvířata v oblastech, do nichž v předchozích padesáti letech nevkročila. Doufáme, že sčítání nám pomůže najít příčiny, které zvířata donutily ke změně stanovišť," uzavírá keňský vědec Patrick Omondi.