V pátek byl start odložen kvůli problémům na ISS, u níž o den dříve zakotvil ruský víceúčelový modul Nauka. Jeho motory se pak nečekaně spustily a vychýlily celý orbitální komplex z jeho normální letové polohy na nejméně 45 minut. Poté, co byly aktivovány motory jiného modulu na stanici, se podařilo původní polohu obnovit a incident zřejmě nezpůsobil žádné škody.

Americká vesmírná agentura NASA se nicméně rozhodla start Starlineru odložit nejméně do úterka. Podle její pondělní tiskové zprávy meteorologové na nový termín předpovídali 60procentní pravděpodobnost příznivého počasí.

Start rakety New Shepard společnosti Blue Origin na hranici vesmíru.
VIDEO: Vesmírný turismus. Miliardář Bezos a další tři lidé okusili stav beztíže

"CST-100 Starliner od Boeingu je nyní ve startovní pozici ve vesmírném odletovém komplexu 41 na základně vesmírných sil Mys Canaveral," hlásil zase ve vlastním prohlášení dodavatel lodi.

Mise je součástí spolupráce NASA s komerčními subjekty, přičemž od stroje Starliner si americká vesmírná agentura do budoucna slibuje přepravu astronautů na ISS. Nynější druhý test následuje po nezdařené premiéře z konce roku 2019, při níž se loď nedokázala dostat na stanovenou oběžnou dráhu a nemohla se k ISS přiblížit. Druhý pokus o zakotvení na vesmírné stanici je naplánován na středeční večer SELČ.