Jmenuje se Bernardinelli-Bernstein a je zhruba tisíckrát větší, než jiné dosud zaznamenané komety. Vědci nedávno potvrdili objev vesmírného tělesa s gigantickými rozměry. „Jméno dostala podle svých objevitelů, doktoranda Pedra Bernardinelliho a profesora Garyho Bernsteina z University of Pennsylvania. Měří zhruba sto až dvě stě kilometrů,“ píše CNN.

Zatím se kometa nachází na okraji Sluneční soustavy. „K našemu Slunci cestuje již miliony let. Nejblíže se k němu dostane v roce 2031. Aby ji lidé mohli pozorovat ze Země, budou potřebovat minimálně amatérský dalekohled,“ zmiňuje CNN.

Jeden ze snímků, které pořídil přistávací modul Viking 1 na povrchu Marsu. Tento modul měl jako první v sobě zabudovanou minilaboratoř a sesbíral vzorky marsovské půdy.
Když na Marsu poprvé přistála minilaboratoř. Program Viking byl přelomový

Kometa, která je označena i názvem C/2014 UN271, byla objevena díky datům z posledních šesti let. Nasbíral je dalekohled umístěný v jihoamerickém státě Chile. Vědci Bernardinelli a Bernstein ze snímků mapovali takzvané transneptunské objekty. Většina oběžné dráhy těchto těles se nachází až za drahou planety Neptun. „Během své práce v letech 2014 až 2018 zaznamenali 32 detekcí jednoho konkrétního objektu. Tyto snímky ještě neukazovaly ocas komety, a tudíž za ni objekt nemohl být prohlášen. To se ale v posledních třech letech změnilo a tak mohla být zapsána kometa Bernardinelli-Bernstein,"uvádí stanice CNN.

Aktuálně je nově popsaná kometa vzdálená od Slunce asi 3 miliardy kilometrů. „Když se dostane v roce 2031 nejblíže ke Slunci, stále to bude vzdálenost zhruba na úrovni Saturnu," poznamenává CNN.

Boeing 777-8. Ilustrační snímek.
FOTO: Drama za letu. Kroupy zdemolovaly obří boeing, musel nouzově přistát

Pro vědce je sledování cesty této komety unikátní příležitostí. „Měli jsme tu čest objevit možná největší kometu, jakou kdy lidstvo vidělo - nebo minimálně větší, než jaká byla dosud prostudovaná. A zachytili jsme ji dostatečně brzy, abychom mohli nyní pozorovat, jak se vyvíjí, blíží a zahřívá," uvedl v tiskovém prohlášení jeden z objevitelů, Gary Bernstein.

Podle odborníků gigantická kometa pochází z Oortova oblaku, což je roj komet na okraji Sluneční soustavy.