Královna oceánu. Tak vědci z nevládní organizace Ocearch popisovali obří samici žraloka bílého, které začali říkat "Nukumi".

"Pojmenovali jsme ji Nukumi, protože to je označení pro moudrou starou babičku z legend původních obyvatel Ameriky Mikmaků," napsali zástupci Ocearchu minulou sobotu na své facebookové stránky. O jejich objevu informuje CNN.

Žralok. Ilustrační snímek
Nečekaná hrdinka. Těhotná žena zachránila manžela před útočícím žralokem

Ocearch je organizace sledující populace bílých žraloků ve světových mořích, která jednotlivé exempláře značku a odebírá jejich vzorky. Mikmakové představují etnikum, které patřilo mezi První národy obývající poloostrov Nové Skotsko a přilehlé atlantické pobřeží, jejich kultura je proto v této oblasti hluboce zakořeněna. 

Nukumi je podle organizace největší z osmi velkých bílých žraloků, jejichž vzorky vědci odebrali během aktuální expedice, která bude trvat 27 dní.

Ocearch také zveřejnil na svém Twitteru krátké video zachycující žraločí samici na speciální ponorné plošině připevněné k boku výzkumné lodi, s jejíž pomocí ji výzkumníci spustili šetrně zpátky do vody a nechali odplavat.

Počet velkých bílých žraloků klesá

Data ze vzorků, které Ocearch shromažďuje nejenom od žraloků, ale i od delfínů, tuleňů a dalších příslušníků mořské fauny, slouží této organizaci k tomu, aby získala informace o způsobech migrace mořských tvorů a také odhalila dosud neznámé podrobnosti ze života žraloků.

Štíři se v australské přírodě hojně rozšířili.
Jako z hororu. Austrálii zaplavili štíři, vědci zřejmě objevili příčinu

Například v říjnu 2019 označkovala elektronickým zařízením sledujícím pohyb ryby bezmála čtyřmetrového žraločího samce, kterého odchytila u Lunenborgu v Novém Skotsku. Koncem prosince se pak ukázalo, že tento žralok urazil více než 2370 kilometrů podél východního pobřeží Spojených států amerických až k ostrovu Key Biscayne poblíž Miami.

Velcí bílí žraloci jsou podle Světového fondu na ochranu přírody největší dravou rybou na světě. Ví se o nich, že jsou schopni vytrhnout ze své kořisti velké kusy masa, které polykají vcelku. 

Navzdory své strašidelné pověsti však jsou podle Světového fondu na ochranu přírody zranitelným druhem a jejich počet ve světových mořích klesá, takže mohou v brzké době čelit hrozbě vyhynutí.