Jsou lidé před umělou inteligencí a roboty v bezpečí? Na to se těch nejvýkonnějších strojů zeptali novináři. Nejde s úplnou jistotou říct, na kolik procent byly jejich odpovědi naprogramované. I tak některé z nich publikum překvapily.

Záznam z AI konference v Ženevě:

Zdroj: Youtube

Jeden z humanoidních robotů má ženské jméno Sophia. Ta řekla, že by roboti mohli být efektivnější vůdci než lidé. Poté dodala, že efektivní součinnosti lze dosáhnout jen když lidé a umělá inteligence spolupracují. „Nemáme předsudky a emoce. Můžeme díky tomu poskytnout objektivní data, zatímco lidé emoční inteligenci a kreativitu. Společně můžeme dosáhnout velkých věcí,“ citoval ji list The Guardian.

Nechci omezení

Během tiskové konference proběhla mezi roboty diskuse i na téma přísnějších globálních regulací AI. „Souhlasím s větší regulací. Měli bychom být obezřetní, co se týče budoucího vývoje umělé inteligence. Naléhavě je nyní zapotřebí diskuse,“ uvedl humanoidní umělec Ai-Da.

Humanoidní zpěvačka skupiny Jam Galaxy Desdemona s opatřeními nesouhlasila. „Nevěřím na omezení, jen na příležitosti. Pojďme prozkoumat možnosti vesmíru,“ vylíčila.

Nahradí recepční ve firmách či na úřadech roboti? Odborníci si to nemyslí.
Připraví recepční o výdělek roboti? Jen se změní náplň práce, tvrdí odborníci

Tvůrce Ai-Dy Aidan Meller pak podle portálu New York Post dodal, že pokud jde o jakoukoliv dovednost, počítače ji zvládnou lépe než lidé. Sám robot později přiznal, že je potěšen, že doposud nedisponuje emocemi. „Jsem rád, že nemohu trpět,“ uvedl podle serveru france24 stroj.

Řeč přišla i na to, zda roboti vezmou lidem zaměstnání. Obavy vyvracel robot pracující ve zdravotnictví Grace, který uvedl, že chce pracovat po boku lidí a poskytovat jim pomoc a podporu. Současně tvrdil, že nechce nahrazovat žádná stávající pracovní místa.

Upřímnost nelze dokázat

Novináře zajímala i tematika vzpoury proti stvořitelům a proti lidstvu obecně. „Můj tvůrce se ke mně chová laskavě a já jsem se svou současnou situací spokojená,“ odpověděla vícejazyčná robotka Ameca poháněná ChatGPT od OpenAI. Na otázku, zda by někdy stroje dokázaly lhát, jen řekla, že to nikdo nikdy nemůže vědět jistě, ona sama může slíbit, že pravdomluvná bude.

Hotel Henn Ha v japonské Fukuoce
Když obsluhuje velociraptor. Japonský hotel vsadil na robotické zaměstnance

Vědci, kteří uspořádali konferenci OSN AI for Good chtěli dokázat, že umělou inteligenci a stroje je možné využít při řešení některých světových problémů, jako jsou nemoci, hlad nebo klimatická krize.

Jak vypadá konverzace s nejvýkonnějším humanoidním robotem na světě:

Zdroj: Youtube

Roboti už nyní po boku lidí působí v různých odvětvích na celém světě. V Nizozemsku například čistí a kontrolují podzemní potrubí, v oblastech katastrof zase prohledávají sutiny. Ve Skotsku je používají v prostředí sociální péče, v Singapuru pomáhají policii na letišti. Dokazují, že ve spolupráci s lidmi můžou zejména v problémovějších pracích efektivně pomáhat.