Pokojové rostliny nejsou v místnostech dobré jen na okrasu. Nejnovější studie odhalila, že jejich přítomnost má pozitivní účinky na lidské zdraví. Dokážou tak dobře filtrovat vzduch v místnosti, že jsou schopné odstranit i karcinogenní látky, jako je benzen.

Na výzkumu spolupracoval Fraser Torpy z University of Technology v Sydney s australskou společností Ambius zaměřující se na pěstování rostlin.

Které pokojové rostliny nejlépe čistí vzduch?

Zdroj: Youtube

Ohromující schopnosti

Vědci podle listu Independent testovali schopnosti rostlinných stěn v místnosti s malým množstvím odpařeného benzínu a porovnávali efekt s komorami, ve kterých se rostliny nenacházely. Malá stěna vytvořená ze směsi pokojových rostlin jako jsou šplhavice zlatá či zelenec chocholatý dokázala za pouhých osm hodin z okolního vzduchu odstranit až 97 procent nejtoxičtějších sloučenin. Během testování také zvládla odbourat 40 procent všech těkavých organických sloučenin, včetně téměř všech škodlivých chemikálií.

Rychlou změnu bydliště potřebují pokojovky, které chřadnou.
Úchvatná klívie, tradiční tchýnin jazyk. Přesazování pokojovek má svá pravidla

Už předchozí studie zjistily, že pokojové rostliny odstraňují celou škálu látek znečišťujících ovzduší. Zmíněná nová jako první přišla s tím, že mají schopnost odstranit i benzínové výpary, které jsou velmi toxické. „Je to ohromující. Zjistili jsme, že čím koncentrovanější jsou toxiny ve vzduchu, tím rychleji a účinněji je rostliny odstraňují, což ukazuje, že se přizpůsobují podmínkám, ve kterých rostou,“ vylíčil nadšeně Torpy.

Zdravotní problémy

V některých budovách je kvůli propojení kanceláří a obytných prostor s garážemi těžké zabránit pronikání škodlivých sloučenin do bytů. Dýchání benzínových výparů přitom může vést k bolestem hlavy, nevolnosti či podráždění plic. Lékaři je spojují také se zvýšeným rizikem rakoviny a dalších nemocí, což v konečném důsledku vede ke zkrácení průměrné délky života.

Špatná kvalita vzduchu v interiérech je navíc podle Světové zdravotnické organizace příčinou až 6,7 milionu předčasných úmrtí. „Víme, že kvalita vzduchu v interiérech je často výrazně znečištěnější než venkovní vzduch, což má následně vliv na duševní a fyzické zdraví. Něco tak jednoduchého, jako jsou rostliny v interiéru, může znamenat obrovský rozdíl,“ uvedl podle portálu SciTechDaily generální ředitel společnosti Ambius Johan Hodgson.

Zamioculcas - nejlepší pokojovka pro roztržité pěstitele.
Džungle v obýváku. Představujeme pět nenáročných pokojovek pro začátečníky

Vědec a výzkumník Torpy na základě výsledků studie uvedl, že rostliny by lidé neměli vnímat jen jako něco hezkého, ale spíše jako důležitou součást každého obytného prostoru. Jejich zavedení je podle něj nejlepším, nákladově nejefektivnějším a nejudržitelnějším způsobem boje proti škodlivým látkám ve vzduchu na pracovišti a v domácnostech.

Výhody rostlin v interiérech potvrdili i vědci z americké kosmické agentury NASA, kteří doporučují mít v domě o rozloze 167,22 čtverečných metrů patnáct až osmnáct pokojových květin. Vliv bude mít i zaplnění dvou procent rozlohy místnosti.