Předchozí
1 z 14
Další

Karel MinaříkZdroj: se souhlasem Karla MinaříkaKarel Minařík
ředitel základní školy
Česká Lípa

Nejen v České Lípě jsou komunální volby o konkrétních kandidátech, nikoli o politických stranách. Rovněž volební program je o konkrétních problémech, nikoli o obecných idejích. Česká Lípa řeší řadu větších či menších problémů - infrastrukturu města, dlouhodobě diskutovaný problém venkovního bazénu, rekonstrukce dominant města - divadla, kulturní domu, apod. Jedním ze zásadních témat může být i kvalita služeb - školství, zdravotnictví, pracovní příležitosti apod.. V neposlední řadě vnímám ve svém okolí časté diskuse týkající se nárůstu počtu cizinců ve městě, kteří zde hledají pracovní příležitosti. Česká Lípa je město, o kterém si myslím, že má velký potenciál, sám čekám, jak ho místní politici uchopí.

Vladimír TreglZdroj: se souhlasem Vladimíra TreglaVladimír Tregl
kastelán
Zákupy

Myslím si, že při letošních volbách budou lidé chytlaví na populistické sliby typu „zlevníme“, „zastavíme zdražování“, „přispějeme Vám na“… Bohužel si jen málokdo uvědomuje, že se na to musí někde na druhé straně vzít, ale doba nahrává tomu, že si každý hledí jen svého korýtka a na budoucnost, případně na „veřejné blaho“, se nemyslí. A dále si myslím, že volební preference se zvýší těm stranám, které budou vystupovat proti Ukrajincům.

Petr MáškaZdroj: se souhlasem Petra MáškyPetr Máška
ředitel pobočky ADRA
Česká Lípa

Letošní komunální volby se budou odehrávat ve stínu války na Ukrajině, v době celkové ekonomické nestability a ve zvýšeném napětí ve společnosti. Uvidíme, jak zaboduje nově vytvořená koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) ve vztahu ke stávající koalici ANO-Živá Lípa-Piráti, která nemusela u hodně lidí naplnit jejich očekávání. V této turbulentní době, kdy je jakékoliv vedení města silně svazováno a zpomalováno silně přebyrokratizovaným systémem veřejných zakázek a kdy ceny energií a materiálů rostou ze dne na den a za 4 roky se nepodařilo ani zrekonstruovat divadlo, bude těžké cokoliv slibovat (možná zázračnou levnou energii, nový plavecký stadion apod.). Ale asi to bude jako u každých voleb podle populistického hesla "slibem nezarmoutíš" a potom bude záležet na tom, kolik které uskupení získá příznivců. Možná zaboduje i nějaké to rozdávání koblih.

Libor ŠmejdaZdroj: se souhlasem Libora ŠmejdyLibor Šmejda
ředitel ZŠ 28. října
Česká Lípa

Za stěžejní téma považuji bezpečnost a pořádek ve městě. Pořádek míněno v nejširším slova smyslu - od již zmíněné bezpečnosti, po pravidelný úklid veřejných prostranství. V kontextu dobré a správné péče o veřejnou zeleň je to trojice/trojúhelník, který je tím aktuálně nejdůležitějším.

Jan Tichý (vpravo)Zdroj: se souhlasem Jana TichéhoJan Tichý (vpravo)
spisovatel
Nový Bor

Po zákeřném přepadení Ukrajiny se situace změnila, ale věřím, že to volby zásadně neovlivní. Anachronickému fašizmu v neumělém ruském převleku přece ustupovat nesmíme. Na radnici se teď pravidelně schází pracovní skupina krizového štábu, protože v Novém Boru našlo azyl víc než 130 ukrajinských žen a dětí. Veřejnost přispívá v humanitárních sbírkách, na pomoci se aktivně podílejí školy, Rodina v centru, další organizace i jednotlivci.Město už dvanáctý rok vedou v obměňovaných koalicích Starostové pro Liberecký kraj s Jaromírem Dvořákem v čele. Videozáznamy i zápisy ze zasedání zastupitelstva podávají standardní obraz řízení města. Koalice opakovaně získává nadpoloviční důvěru občanů a ani tentokrát nečekám žádnou dramatickou změnu.

Tomáš CidlinaZdroj: se souhlasem Tomáše CidlinyTomáš Cidlina
historik a nakladatel
Kravaře

V Kravařích je situace specifická. Je tu stejný starosta už 30 let. Má u lidí velký kredit a opravdová opozice tu prakticky neexistuje. V posledních parlamentních volbách byl náš starosta zvolen poslancem a dosud nevím, jestli chce pokračovat i na starostenské židli. Pro mě osobně je důležité téma odpadních vod. Budu nakloněn tomu, kdo se nebude tvářit, jako že tento problém neexistuje. Nevím ale, jestli se s tímto tématem dají vyhrát volby, možná spíše prohrát. Přesto je to důležité a mělo by se řešit.

Tereza Hrušková (vlevo)Zdroj: se souhlasem Terezy HruškovéTereza Hrušková (vlevo)
zdravotní sestra
Česká Lípa

Myslím, že komunální politika a komunální volby mají svá specifika, protože na malých městech vybíráme z kandidátů, které většinou známe nebo o nich alespoň neco víme. Já jsem v letošních volbách už rozhodnutá, komu bude náležet můj hlas. Myslím, že v našem městě rezonuje spoustu témat a jedním z nich je podpora podnikatelů, toto téma znám líp, než ostatní, protože se mu sama věnuji a proto jsem ho napsala na první místo. Ale dalším tématem, které mnoho lidí trápí, je dostupnost bydlení. Pokud tu není dostatek bytů a kapacity, aby se sem mohli nastěhovat další lidé, nemůžeme čekat, že se sem vrátí lékaři, zubaři, a další profese, které nám tu zoufale chybí. Důežitá je také kultura ve městě a akce, které by město mělo podporovat. Obecně si myslím, že zvoleni zástupci by měli podporovat a hýčkat si aktivní podnikatele, aktivní lidi a lidi, kteří se věnují kultuře a v neposlední řadě lidi, kteří se věnují pomoci ostatním ( hendikepovaným, samoživitelkám, důchodcům atd.). Jen v případě, že město bude s těmito lidmi spolupracovat a podporovat, to podle mého názoru může fungovat a naše město se může zase zvednout, protože i když má město skvělého starostu, tak k tomu potřebuje horu aktivních lidí, kterým město není lhostejné, přestože se nechtějí být politikem.

Petra Weber ChocováZdroj: se souhlasem Petry Weber ChocovéPetra Weber Chocová
sportovkyně
Česká Lípa

Díky mým zkušenostem z komunální politiky vím, že se snadno před volbami slibuje, ale kolikrát po volbách již velmi těžko sliby plní. I proto se budu rozhodovat zejména na základě slušnosti a důvěryhodnosti politiků jako takových a nikoli na základě toho, co se kdo rozhodne v rámci svých volebních programů naslibovat. Základní koncepce programu je samozřejmě důležitá, ale stejně tak i lidé, tedy politici samotní, kteří musí umět držet slovo a dlouhodobě dbát určitých zásad. Byť se to může zdát jako samozřejmost, v dnešní době bohužel není.

Petr GermaničZdroj: se souhlasem Petra GermaničePetr Germanič
fotograf
Nový Bor

Tak komunální volby rozhodně poznamená současné fungování vlády, i když v mnohém vina není na ní, ale na předešlé vládě, která vedla rozmařilé rozhazování veřejných financí a v mnohém nekonala. Jinak o politiku se až tak nestarám, nevím o ničem, co by zde rezonovalo. Byla to bývalá restaurace Pošta, která je uý v novém vlastnictví. Jinak co zde asi lidi trápí, je silný tlak ČEZ ke stavbě nového elektrického vedení přes Lužické hory. Další poměrně čerstvou záležitostí je čtyřproudová silnice Nový Bor- Svor, kterou považuje většina za zbytečnou, drahou a lidem vadí vykácení zdravých stromů podél silnice, když již jsou zde lesy postiženy kůrovcovou kalamitou.

Rudolf VěchetZdroj: se souhlasem Rudolfa VěchetaRudolf Věchet
fotbalový trenér
Dubnice

Komunální volby mohou do značné míry ovlivnit současné skandální korupční odhalení STAN a jejich kamarádíčků.

Jiří GottlieberZdroj: se souhlasem Jiřího GottlieberaJiří Gottlieber
mediální koordinátor Charity Česká Lípa
Česká Lípa

Předem říkám, že nejsem žádný odborník na politiku. Vždy jsem však zastával názor, že komunální volby jsou odrazem výsledků posledních parlamentních voleb. V letošním roce však od tohoto názoru upouštím. A je to z důvodu, že za mě tentokrát zvítězí ten nejaktivnější v prezentaci svého dosavadního počínání ve městě bez ohledu na témata a problémy.

Vít ČernýZdroj: se souhlasem Víta ČernéhoVít Černý
fotograf
Česká Lípa

Snažím se vždy pro výběr zohlednit odvedenou práci a řekněme reálně dosažitelné cíle pro Českou Lípu. Populistické řeči a sliby mě nepřesvědčí. Městem rezonuje mimo jiné příliv cizinců a jejich začlenění. Tím myslím i ukrajinské občany.

Zdroj: DeníkCo u vás rozhodne volby? Zapojte se do ankety Deníku
Na sídlišti není kde zaparkovat. Chybějí zubaři. Ulice jsou plné děr. A zrovna ve vaší obci stále chybí kanalizace, ačkoliv ji zastupitelé slibují roky. To jsou věci, které vás trápí. Co bude tím hlavním tématem zářijových komunálních voleb ve vašem bydlišti? Co u vás rozhodne volby? Dejte nám vědět. Zapojte se do předvolební ankety Deníku na webu denik.cz/volbyuvas

Zvolíme vedení obcí a senátory

Volby do zastupitelstev obcí, komunální volby, vyhlásil prezident republiky na dny 23. a 24. září 2022. 

Současně proběhne první kolo volby do třetiny Senátu Parlamentu České republiky. A to konkrétně v obvodech 1 - Karlovy Vary, 4 - Most, 7 - Plzeň-město, 10 - Český Krumlov, 13 - Tábor, 16 - Beroun, 19 - Praha 11, 22 - Praha 10, 25 - Praha 6, 28 - Mělník, 31 - Ústí nad Labem, 34 - Liberec, 37 - Jičín, 40 - Kutná Hora, 43 - Pardubice, 46 - Ústí nad Orlicí, 49 - Blansko, 52 - Jihlava, 55 - Brno-město, 58 - Brno-město, 61 - Olomouc, 64 - Bruntál, 67 - Nový Jičín, 70 - Ostrava-město, 73 - Frýdek-Místek, 76 - Kroměříž, 79 - Hodonín.