Zdroj: DeníkNikdo z pětadvaceti nových zastupitelů České Lípy nechyběl ve velké zasedací síni radnice. Jejich ustavující zasedání bylo poklidné a zcela v režii vítězů voleb, především hnutí ANO 2011, reprezentované dosavadní starostkou Jitkou Volfovou a místostarostou Martinem Brožem. Oba neměli žádného protikandidáta a v jejich volbě se pouze jediný zastupitel zdržel, všichni ostatní je podpořili. Volby všech představitelů města pro období 2022–20226 probíhaly aklamací.

„Z celého srdce děkuji! Čekají nás těžké roky, ale když vidím složení zastupitelstva, věřím, že je zvládneme se ctí. Děkuji za důvěru i občanům města, které si zaslouží posunout dál,“ poděkovala po svém zvolení Jitka Volfová, která v pondělí slavila i své narozeniny.

Zastupitelé České Lípy
FOTO: Česká Lípa zná své nové zastupitele, podívejte se. Vítězství obhájilo ANO

„Prioritou pro nás bude dotáhnout velké projekty, jako je rekonstrukce divadla, výstavba koupaliště, rekonstrukce budovy bývalé České pojišťovny, Kounicova domu, ale také realizace menších projektů. Oprava komunikací, chodníků, zapracujeme i na zpříjemňování veřejného prostoru. Zaměříme se také na bezpečnost města, údržbu a zřízení technických služeb. Čeká nás ještě hodně práce, ale jsme vděčni, že v této práci můžeme pokračovat,“ řekla Volfová.

Druhým místostarostou se díky 25 hlasům pro stal Jakub Mencl, kterého nominoval koaliční partner Živá Lípa.

Funkce uvolněného radního zůstává

Hnutí ANO si prosadilo zachování funkce uvolněného radního, do níž navrhlo svoji členku Nelu Cyrmon Theerovou. Se zřízením funkce sice vyjádřil nelibost Lukáš Leiner z SPD, zbytečná připadala i zastupiteli Karlu Tejnorovi ze SPOLU. Nakonec ale od zastupitelů uvolněná radní získala 19 hlasů, 1 byl proti, 5 se jich zdrželo. ANO 2011 ještě doplnilo sedmičlennou radu města o Martina Volfa a Romana Hejnu, kteří v uplynulém volebním období radními byli. Živou Lípu v radě bude reprezentovat i Štěpán Slaný.

Předsedou finančního výboru, který bude mít v tomto volebním období devět členů, byl zvolen Martin Volf, předsedou kontrolního výboru se sedmi členy bude Romana Žatecká z SPD, bývalá starostka města za ČSSD.

Zástupci hnutí ANO 2011 v České Lípě a uskupení Živá Lípa podepsali smlouvu o povolební spolupráci 13. října. Spolupracovali už minulé čtyři roky a nyní chtějí rozjeté projekty spolu i dokončit. „Uděláme maximum pro naplnění co největší části našeho volebního programu zejména v oblasti údržby městského majetku, péče o zeleň a životní prostředí, rozvoje městských technických služeb a dopravy a v neposlední řadě podpory sportu,“ slíbil Mencl.

Zástupci hnutí ANO v České Lípě a uskupení Živá Lípa podepsali koaliční smlouvu.
Koaliční smlouva podepsána. Další čtyři roky povedou Lípu ANO a Živá Lípa

„S Živou Lípou máme za sebou čtyři roky korektní spolupráce, máme společné vize a umíme se dohodnout. Pokračování koalice je proto logickým krokem. Pro obě uskupení je prioritou, aby byla Česká Lípa bezpečným, upraveným a čistým městem pro všechny generace,“ uvedla po podpisu koalice starostka Volfová.

Letošní komunální volby v České Lípě ovládlo hnutí ANO 2011 se ziskem 40,8 % hlasů. Obhájilo tak své minulé vítězství, navrch si připsalo šest nových mandátů a získalo nadpoloviční většinu v zastupitelstvu. Obsadilo třináct křesel z pětadvaceti. Na druhém místě skončila Živá Lípa (19,78 %), kterou do voleb vedl Jakub Mencl. Stejně jako posledně získalo uskupení 6 mandátů. „Zavazuje nás slib a odpovědnost vůči našim voličům. Respektujeme silný mandát vítěze voleb a cítíme také trvající podporu naší práce a našich výsledků, kterou vnímáme jako povzbuzení pro další období,“ uvedlo uskupení na svém facebooku. Třetí místo obsadila SPD se ziskem tří mandátů, čímž si oproti minulosti o dva polepšila. Pětiprocentní hranici překročilo i uskupení PRO Českou Lípu (5,39 %). O křesla v zastupitelstvu přišli sociální demokraté, komunisté a Piráti.