Zdroj: DeníkDosavadní úřadující starostka Eva Burešová (Doksy náš domov, DND) svolala nové zasedání zastupitelů na 23. listopadu. Po 1. listopadu se už zdá být jasněji a opakování voleb zřejmě nehrozí. Pětici zastupitelů za BOD 21 se podařilo vyjednat dohodu s ANO 2011 (2 mandáty), ODS (2 mandáty) a ČSSD (1 mandát). V patnáctičlenném zastupitelstvu tak zřetelně vyšachovali volební stranu Doksy náš domov starostky Burešové. Ta byla v čele města 12 let.

„Je nám líto, že jsme jako strana, která počtvrté v řadě vyhrála komunální volby, nedostali možnost účastnit se společných jednání. Je smutné, že strana BOD 21, která je nová, se od začátku vymezuje vůči dosavadnímu vedení města, především pak k mé osobě,“ říká starostka Burešová. „Podle lídra BOD 21 si jejich voliči přejí, aby se vedení města změnilo a aby Eva Burešová nebyla na pozici starostky ani místostarostky,“ cituje slova lídra konkurenční strany starostka Burešová.

Připustila, že voliči si o jistou změnu řekli, proto prý BOD 21 nabídli spolupráci a post starosty s tím, že Doksy náš domov jako vítězná strana převezme post místostarosty: „Abychom nejenom vyhověli přání voličů, ale také zajistili kontinuitu projektů, kterých je v našem městě několik,“ podotýká starostka. Dodává, že ODS nyní zveřejnila, jak okamžitě po volbách dostali od BOD 21 nabídku spolupráce ve vedení města. „Ta později nedopadla jenom kvůli personálním změnám v zaměstnání lídra ODS. Přičemž ANO nám odmítlo společnou schůzku ihned po volbách,“ komentuje Burešová.

Zmiňován byl nátlak

Podle radního Petra Hozáka z uskupení Doksy náš domov je z vyjádření o povolební dohodě stran jasné, že prostor pro další jednání ohledně složení vedení města už není. „Obávám se, že další jednání jsou bezpředmětná,“ soudí. S kolegy doufal, že čas před 2. zasedáním zastupitelstva budou moci využít pro další jednání i se sdružením BOD 21. „Osobně jsem čekal, že nepředložení návrhů na ustavujícím zastupitelstvu je signálem od všech, že jsou pro prodloužení času k jednání,“ říká Hozák.

„Příčí se nám nátlak a útočné jednání, které vůči nám Doksy náš domov praktikovalo, je nám neprávem vytýkáno, že nejsme kompromisu schopni a že si vůči DND a občanům nepočínáme slušně. Budoucnost ukáže,“ uvádí na svém Facebooku BOD 21. Dle vyjádření řešili nespočet variant nastavení budoucí spolupráce se všemi politickými subjekty. „Dohoda vychází z politiky otevřenosti, informovanosti a spolupráce, jejichž cílem je zajištění prosperity města,“ uvádí sdružení s tím, že až do 23. listopadu budou pracovat na společném programovém prohlášení a složení poradních orgánů. Jak sdělil lídr BOD21 Roman Fajbík, nebrání se spolupráci se sdružením Doksy náš domov a rádi podpoří dobrý nápad či projekt.

Ilustrační foto
Napětí v Doksech. Volby starosty a radních odsunuty

„Museli jsme se rozhodnout, zda podpoříme DND, nebo BOD 21. Potřebovali jsme k tomu nějaký čas. Může se tedy z vašeho pohledu zdát, že nám rozhodnutí trvalo dlouho. Důležité je, že dohoda je i přes porodní bolesti na světě,“ vysvětlují zastupitelé za ODS Josef Pavinský a Šárka Harcubová, kteří se v komunální politice pohybují 12 let.

Podle zastupitele za ČSSD Josefa Oplta dohoda čtyř stran bezesporu přispěje k tomu, aby zastupitelstvo města mohlo zase normálně fungovat a plnit svou funkci. „Ze strany MO ČSSD v Doksech jsme jednali s oběma vítěznými stranami, kdy jedna ze základních podmínek případné spolupráce byla podpora vítězného sdružení minimálně dalšími dvěma volenými subjekty, aby se zabránilo jednobarevné vládě,“ uvádí Oplt. „Shodli jsme se, že máme s BOD 21 ve svých programech mnoho společného,“ říká ke svému podpisu pod čerstvou dohodou o povolební spolupráci v Doksech.

Komunálních voleb se letos v Doksech zúčastnilo 6 volebních stran, bez mandátu zůstalo jen „Místní hnutí za harmonický rozvoj“. Statistici vyčíslili zdejší volební účast na 44,4 % z 4 161 zapsaných voličů.