Tradiční Vánoce v České Lípě proběhnou již za tři týdny, první adventní sobotu 26. listopadu. Návštěvníky přivítají na vánočním trhu již v deset hodin dopoledne. Náměstí bude obehnané vánočními stánky s nejrůznějšími druhy zboží a občerstvením.

U ozdobeného stromu se vystřídají se svými vystoupeními děti z českolipských mateřských a základních škol. Jak slibují organizátoři, nebude chybět ani oblíbená Ježíškova pošta, jejímž prostřednictvím doputují svěřená dětská přání na Boží Dar.

V podvečer ve světle ramp zazpívá Janek Ledecký, který díky svým písničkám neodmyslitelně patří k vánočnímu období. Na scéně se rovněž objeví liberecká skupina Jarret, která byla nominována na hudební Cenu Anděl, chybět nebude Českolipský dětský sbor a skupina Blue jeans.

1. adventní koncert - Melody Makers

Na první adventní neděli připravila Kultura Česká Lípa koncert opravdu v luxusním stylu. Atmosféru první republiky navodí 27. listopadu v KD Crystal Ondřej Havelka a jeho Melody Makers.

Vždy distingovaný a velice vzdělaný Ondřej Havelka se již po dlouhá léta věnuje právě interpretaci jazzové a populární hudby 20. a 30. let minulého století jako zpěvák, tanečník i stepař. Natočil šest alb s Original Prague Syncopated Orchestra. Pro tento orchestr napsal a spolurežíroval taktéž hudební film, který získal na festivalu televizní zábavy v Montreux v roce 1991 Stříbrnou­ růži.

V polovině 90. let 20. století založil vlastní swingový big-band Melody Makers, se kterým v současné době vystupuje. Od té doby si těleso získalo mnoho příznivců. Jeho repertoár zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra, sweet and hot, od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big-bandů.

Při vlastní prezentaci čísel jsou pak u hudebníků pověstné precizně zapracované detaily, jako je užití autentických nástrojů a další okolnosti, které, společně s vynikajícími schopnostmi interpretace aktérů, ve výsledku navozují až neuvěřitelně věrohodnou atmosféru panující u nás i ve světě v první polovině minulého století.

Vstupenky na koncert Ondřeje Havelky a Melody Makers jsou k dostání na www.cl-kultura.cz nebo v pokladně KD Crystal.