„Ráno vstávám, hledám práci, práce není, není práce…" zpívá Radek Pastrňák v Písni práce na novinkovém albu Duperele skupiny Buty, které vydal Supraphon na konci května. Ostravská kapela přijede novou desku představit tento týden i do České Lípy. Svatováclavský koncert se koná v pátek 28. září od 19 hodin v českolipském Kulturním domě Crystal.

Album Duperele se ihned po svém vydání vyhouplo na několik týdnů mezi tři nejprodávanější nahrávky v České republice. Titul se zároveň dostal na první místo nejprodávanějších digitálních alb v online prodejně SUPRAPHONline a s úspěchem nadále boduje i v dalších digitálních servisech jako je iTUNES nebo MusicJet.

„K nahrání nové studiové desky jsme se dostali za tak dlouhou dobu, protože jsme hodně koncertovali, také kolem sebe sledovali pomačkaný svět a čekali na tu správnou chvíli. Ta přišla až v poslední době, kdy jsme už začali vnitřně cítit, že je třeba něco nového udělat," řekl bubeník kapely Richard Kroczek.

Roli dostal i Gott

První rádiový singl „Píseň práce" dostal vizuální podobu v originálním videoklipu režisérů Jana Bártka a Jakuba Machaly. „S Kubou se známe ze studií na UTB ve Zlíně a po několika úspěšných spolupracích jsme se rozhodli založit režijní duo," říká Bártek, který pro Buty již dva klipy natočil.

Písnička si vtipně pohrává s omílaným tématem krize v hudební branži. Ve videoklipu režisérského tandemu Bártek & Machala dostali úspěšní muzikanti možnost udělat si legraci sami ze sebe. Je působivé vidět, jak stojí za sebou v řadě na úřadu práce například Petr Janda, Marek Eben, Věra Špinarová, Těžkej Pokondr, nebo také Aneta Langerová, Milan Cais, Matěj Ruppert, Lou Fanánek Hagen či Tomáš Klus a Michal Hrůza.

Pobaví také herecký výkon Zdeny Przebindové, členky Divadla Petra Bezruče v Ostravě, která věrohodně ztvárňuje úřednici na muzikantském úřadu práce. Neodolatelný je také Karel Gott v nečekaném epilogu svérázného videoklipu.

„Jak už to tak bývá, vybírali jsme z několika nápadů a z původního námětu, kdy Radek Pastrňák tančí v elasťácích po kladině, jsme se dostali až na pracovní úřad, kam chodí české hudební hvězdy vykutáleně žádat o podporu. Věříme, že to s nadsázkou vypovídá o současných poměrech víc, než Radek na kladině i když to by byl taky moc hezký pohled.", dodává s úsměvem režisér Machala.

Vstupenky na páteční koncert jsou v předprodeji na www.cl-kultura.cz.