Ve středu 10. července se od 11.00 a 14.00 koná workshop k výstavě Rudolf Novotný: Malíř okouzlený krásami země, která je k vidění v galerii Jídelna. Součástí programu bude komentovaná prohlídka a výtvarná dílna v edukační učebně muzea, technikou tzv. protisku si zájemci budou moci vytvořit obrázek na motivy českolipských kostelů a regionálních památek.

Rezervace nutná na email: edukace@muzeumcl.cz. Workshop vede kurátorka výstavy Lucrezia Škaloudová Puchmajerová. Vstupné: 30 Kč/osoba v hotovosti, workshop je vhodný pro dospělé a děti od 8 let. Místo a čas setkání: pokladna muzea, nejdéle 5 minut před zahájením.

Od narození malíře Rudolfa Novotného, který spojil část svého života s Českolipskem, uplyne letos 100 let. Obsáhlá výstava z archivu autora zahrnuje jak díla z raného mládí, která jsme na výstavách ještě neměli možnost vidět, tak i ta utvářející jeho výtvarný charakter.

„Výstava představuje olejomalbu, litografickou tvorbu pro podniky nejen českolipského okresu, volnou tvorbu v kresbách, grafických i předgrafických technikách, ale i tu ilustrační. Připomíná zátiší, zákoutí České Lípy, krajinu jeho milovaného Chorvatska i díla s prvky kubistické vícepohledovosti,“ shrnuje Lucrezia Škaloudová Puchmajerová, kurátorka výstavy.

Jak se šije kniha

V prostoru ambitu se nachází expozice Knihařská dílna, kterou českolipské muzeum zakoupilo v roce 2001 z pozůstalosti Miloše Vítka, vyučeného knihaře. Mechanické stroje (kovový lis, řezačka, pákové nůžky, dřevěný lis, šička a další) jsou plně funkční. Ve čtvrtek 11. července se tu konají speciální prohlídky s ukázkou ruční výroby knihy a práce se zlatičkou.

Pracovníci muzea návštěvníky knihařskou dílnou provedou a ukáží, jak se kniha pomocí těchto strojů vyrábí. Předvedou ruční šití knižního bloku a výrobu lepenkové knižní vazby. Loni získalo muzeum plně funkční zlatičku, na které předvedou, jak se kniha zdobila a jak se tiskl název knihy a jméno autora na hřbet a desky knihy. Na knihách z muzejní knihovny ukáží různé druhy knižních vazeb.

Ve stejný čas (10.00 - 12.00, 14.00 - 16.00) bude probíhat také workshop s japonskou vazbou. Na workshop, stejně tak na ukázku výroby knihy v knihařské dílně, se platí běžné vstupné do muzea.

Podívejte se: Kolekci pro olympioniky doplňuje skleněný amulet vyrobený v Novém Boru

Kolekci pro olympioniky doplňuje skleněný amulet vyrobený v Novém Boru. | Video: olympijskytym.cz