1/3

ČESKOLIPSKO

close Městské slavnosti v České Lípě. info Zdroj: Vít Černý zoom_in Městské slavnosti v České Lípě.

Městské slavnosti 2024
Kdy: pátek 14. a sobota 15. června
Kde: centrum města, Česká Lípa
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Třetí červnový víkend patří jedné z největších kulturních akcí města – Městské slavnosti probíhající na několika místech po městě. Celý dvoudenní program začne v pátek v 15 hodin průvodem Superhrdinů ze Škroupova náměstí do městského parku, kde na vás a především vaše děti čeká Komiksová vesnička připravená Domovem dětí a mládeže Libertin. V 19 hodin čeká příznivce vážné hudby zahajovací koncert v Jiráskově divadle. V sobotu se na hlavní hudební scéně u obchodního domu Banco vystřídají zvučná jména – Trautenberk, Janek Ledecký, Petr Kolář, Slza, Rammstein Member´s Club, Big Band CL či Jazzová farma ZUŠ ČL. Hudební program bude probíhat i na regionální scéně v klášterní zahradě. Na Vodním hradě Lipý na vás dýchne historie, zúčastníte se historického průvodu městem a historických slavností s šermem, historickou hudbou i trhem. Chybět nebude ani program v Městské knihovně, lunapark či tradiční Neckyáda. Program najdete na www.mucl.cz.

Lustrfest 2024
Kdy: pátek 14. a sobota 15. června
Kde: Kamenický Šenov
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Open air festival skla a osvětlení bude v roce 2024 ve znamení oslav místní tradice lustrařství - svítidla se v Kamenickém Šenově totiž vyrábí již 300 let. Proto bude Lustrfest letos dvoudenní akcí a propojí se s akcí Víkend v Křišťálovém údolí. Organizátoři se v tomto ročníku rozhodli vyzdvihnout současnou tvorbu svítidel a světelných instalací, moderní design a zároveň představit některé nové technologie a inovace, které jsou podmínkou další úspěšné budoucnosti tohoto oboru. Po oba dny vás čekají otevřené sklářské provozy a výstavy, skleněný jarmark i bleší trh, tvořivé dílny a ukázky řemesel. Seznam zapojených provozů i míst s kulturním programem najdete na www.kamenicky-senov.cz.

Lesnický den v Ralsku
Kdy: pátek 14. června a sobota 15. června
Kde: areál Skelná huť u Mimoně

Proč přijít: Pořadatelem největší tuzemské lesnické akce jsou Vojenské lesy a statky ČR, v jejichž areálu na Skelné huti u Mimoně akce probíhá. Součástí dvoudenního programu bude také tradiční národní šampionát v práci s motorovou pilou. Nejlepší dřevorubci se předvedou v disciplínách kácení, odvětvování, kombinovaný a přesný řez a finálovou disciplínou bude odvětvování. Vše bude probíhat přímo před zraky návštěvníků. Na nejmenší návštěvníky Lesnického dne budou čekat lesní pedagogové VLS s celou sérií disciplín a aktivit v obřím stanu s nápisem „VLS dětem“ i na stanovištích v přilehlém lese. Za splnění úkolů, mezi kterými jsou i „poznávačky“ dřevin a bylin, na ně bude čekat diplom a samozřejmě také drobný dárek. V Ralsku se uskuteční také poslední kvalifikační závod prestižní mezinárodní soutěže STIHL Timbersports, která je divácky atraktivní ukázkou lesnických dovedností z dob, kdy hlavním nástrojem dřevorubce byla sekyra a ruční pila. Chybět nebude ukázka lesnické a další techniky. Na ploše si mohou návštěvníci prohlédnout také výstavu trofejí a shozů z honiteb divize VLS Mimoň z lovecké sezóny – 2023/24. Součástí programu bude komentovaná výstava loveckých psů i ukázky dravců.

Víkend Křišťálového údolí
Kdy: sobota 15. a neděle 16. června
Kde: Liberecký kraj
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Křišťálové údolí otevírá brány a láká na dva dny otevřených dveří ve sklárnách, ateliérech, výrobních provozech, muzeích a školách. K vidění toho bude opravdu hodně a to jak na Liberecku, Jablonecku, tak i v Českém ráji. Zavítejte v rámci Křišťálového údolí třeba do Jizerských hor. V Preciose Ornele se můžete podívat na celý proces výroby skleněných perliček a uměleckého skla, tedy od žhavé skloviny až po vysoký lesk a broušení. Ornela láká v neděli nejen do svých provozů, ale i do Riedlovy vily a Riedlovy rodinné hrobky. V Liberci zaujme vaši pozornost Severočeské muzeum se třpytícím se nejdelším skleněným žebříkem na světě s vyhlídkou z Křišťálové věže a multimediální instalací o historii českého sklářství. V sobotu bude výjimečně přístupný Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Horním Polubném, tam můžete obdivovat tři krásné lustry s broušenými křišťálovými ověsy. Dva menší lustry věnovali kostelu místní obchodníci se sklem Ignáz Friedrich a Augustin Seidl z Polubného. Je toho skutečně mnoho a o všech místech, která můžete navštívit a jejich podrobném programu se dočtete na www.crystalvalley.cz.

Dětská hasičská řeka
Kdy: sobota 15. června od 12.00
Kde: Nový Bor, Sloup v Čechách, Radvanec
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: O nový český rekord v dálkovém vedení vody se pokusí dětští hasiči ve věku od 4 do 15 let. Přes deset kilometrů dlouhá dětská hasičská řeka se povine mezi Sloupem v Čechách, Radvancem, Novým Borem a zpět do Sloupu v Čechách v sobotu 15. června. Součástí akce bude doprovodný program na náměstí Míru v Novém Boru a na koupališti ve Sloupu v Čechách.

Plavby na Jarmile
Kdy: sobota 15. června ve 13.00 a 14.30
Kde: přístaviště Doksy
Za kolik: 90 – 220 korun
Proč přijít: I lodě mají narozeniny. Výletní loď jménem Jarmila, která brázdí vody Máchova jezera, letos oslaví krásné sté narozeniny. Tato loď byla vyrobena v Berlíně v roce 1924. Je dlouhá 16,6,m a pojme až 60 cestujících. Narozeniny Jarmily můžete oslavit v sobotu 15. června, kdy na její počest vypluje celá flotila Regaty Máchovo jezero. Plavby budou uskutečněny ve dvou časech: 13:00 a 14:30 z přístaviště v Doksech.

Dogs/y day
Kdy: sobota 15. června ve 13.00
Kde: zámecký park, Doksy

Proč přijít: Psí den na pomoc pejkům z Útulku Dogsy. Připraven je bohatý doprovodný program pro všechny milovníky a chovatele psů. Čeká vás dogdancing, agility, fotokoutek, workshop zaměřený na výcvik základní poslušnosti, péče o zuby a ústní hygiena psů, pletení copánků, tetovací koutek, workshop zaměřený na správnou výživu psa a spousta dalšího.

Praktik fest
Kdy: pátek 14. června v 16.00
Kde: Horecký rybník, Stráž pod Ralskem
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Hudební festival ve Stráži je trochu jiný, než jak si běžně představujete festivaly. Je celý zaměřen na důkladnou recyklaci, které se ve Stráži věnují již 30 let. Pořadatelé chtějí k recyklaci přimět také účastníky festivalu, proto na každého, kdo přinese vyřazený a nepotřebný elektrospotřebič, čeká voucher na pivo zdarma. Během večera, kterým vás provede známá moderátorka a herečka Adéla Gondíková, vystoupí mimo jiné populární slovenská kapela No Name, písničkář Pokáč či skupina Těla.

Karel Pazderka a band
Kdy: sobota 15. června ve 20.00
Kde: klub Píchlá nota, Doksy

Proč přijít: Známý písničkář, fotograf, fejetonista a bloger Idnes Karel Pazderka zatím vydal dvě alba: V báječném balení (2014) a Made In Kladno (2019). Toto album bylo uvedeno v České jazzové sklizni 2019 Českého rozhlasu mezi nejzajímavější alba roku. Vše najdete na známých streamovacích službách. Jsou to písně rozkročené mezi jazzem a blues s vlastními texty nebo zhudebněnými básněmi autorů jako Kopta, Krchovský, Žáček, Vlková a další. V současnosti hraje Karel Pazderka sám nebo v triu s Věrou Rais - harfa a Filipem Kratochvílem – akordeon, pro které píše nové skladby vydávající se zpátky k folkové formě balad a poezie. Tento zajímavý projekt uvádíte v klubové premiéře a neměl by vám uniknout. Vstup je volný.

Výprava do světa LEGO pirátů
Kdy: neděle 16. června v 17.00
Kde: Městské muzeum, Mimoň

Proč přijít: Sběratelská výstava představuje kompletní sady z kultovní série LEGO pirátů z let 1989–1997. Původní sety jsou získané z celého světa. Výstava je postavená na příběhu kapitána Rudovouse, jeho posádky a ikonické lodi Barracuda. Součástí expozice je i spousta dalších LEGO plachetnic a zajímavých setů. Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie. Pro dětské návštěvníky je připraven doprovodný program – mohou se stát pirátem Lego světa ve foto koutku, poskládat si loď v herním koutku, vymalovat si piráta nebo najít poklad kapitána Rudovouse.

Dětský den
Kdy: neděle 16. června ve 14.00
Kde: Letní kino, Cvikov

Proč přijít: Můžete se těšit na dětské atrakce - nafukovací skluzavka, autíčkový kolotoč nebo šlapací čtyřkolky. DDM Cvikováček zajišťuje dílničky pro děti a Hasiči Cvikov, jako každý rok pěnu, ve které si děti pořádně zařádí.

Od Marie Terezie po dnešek. Vysvědčení v proměnách času
Kdy: probíhá do 30. června
Kde: Vlastivědné muzeum a galerie, Česká Lípa

Proč přijít: Do konce června jste zváni na výstavu, která mapuje vývoj vysvědčení. Výstava prezentuje ta nejzajímavější vysvědčení od 18. století. Školní vysvědčení je jeden z nejobávanějších, ale také z nejvýznamnějších dokumentů školákova života. Výstava srovnává podobu vysvědčení a způsoby kvalifikace od vydání tereziánského Všeobecného školního řádu (1774) do dnešní doby. Zároveň zachycuje měnící se grafickou podobu tohoto důležitého dokumentu. Výstavu, zapůjčenou z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, doplňují předměty ze sbírek českolipského muzea. Návštěvníci si ve dvou vitrínách prohlédnou psací a kreslicí potřeby z první poloviny 20. století. Penály, perka, křídy a pastelky, jejichž značky a renomé přetrvaly až dodnes.

close Přednáška Člověk a včely, zasedací místnost městského úřadu ve Stráži pod Ralskem. info Zdroj: archiv zoom_in Přednáška Člověk a včely, zasedací místnost městského úřadu ve Stráži pod Ralskem.

close Flores Musica, koncert v Biberově síni ve Vlastivědném muzeu a galerii Česká Lípa. info Zdroj: archiv zoom_in Flores Musica, koncert v Biberově síni ve Vlastivědném muzeu a galerii Česká Lípa.

close Koncert pro všechny smysly, zámek Konojedy (Litoměřicko). info Zdroj: archiv zoom_in Koncert pro všechny smysly, zámek Konojedy (Litoměřicko).

close Provodínská štrapanda. info Zdroj: archiv zoom_in Provodínská štrapanda.

close Vife Fest, areál velké pláže Stráž pod Ralskem. info Zdroj: archiv zoom_in Vife Fest, areál velké pláže Stráž pod Ralskem.

close Afterparty po Městských slavnostech v České Lípě, klub Luxor. info Zdroj: archiv zoom_in Afterparty po Městských slavnostech v České Lípě, klub Luxor.

close Nově vznikající komunitní prostor v Novém Boru (Smetanova 384) zahajuje sezonu. info Zdroj: archiv zoom_in Nově vznikající komunitní prostor v Novém Boru (Smetanova 384) zahajuje sezonu.

close Úžasný svět písku, zámek Doksy. info Zdroj: archiv zoom_in Úžasný svět písku, zámek Doksy.

close Výstava Království džungle, Centrum textilního tisku Česká Lípa. info Zdroj: archiv zoom_in Výstava Království džungle, Centrum textilního tisku Česká Lípa.

close Výstava starých kočárků a hraček, zámek Doksy. info Zdroj: archiv zoom_in Výstava starých kočárků a hraček, zámek Doksy.

loading
arrow_left Předchozí
1/3
Další arrow_right