Tradiční Tříkrálový koncert, letos v podání Spiritual Kvintetu, zahájí kulturní rok 2013 v České Lípě. Lednový program nabídne také oblíbenou sobotní pohádku pro děti, komedii Světáci v podání pražské divadelní společnosti Háta a také ples města.

Příznivci hudební skupiny Spirituál kvintet si jistě nenechají ujít její koncert v Jiráskově divadle, kde stálice na české hudební scéně zahraje v neděli 6. ledna. V roce 2010 kapela oslavila neuvěřitelných 50 let své existence. Je to číslo, kterého Spiritual dosáhl jako první kapela svého druhu u nás. Ani po tolika letech však její členové nehodlají žít z podstaty a pro své posluchače připravují stále nové písně.

Další lednovou hudební lahůdkou bude 10. jazzový koutek v klubovně českolipského KD Crystal. V pátek 18. ledna tu vystoupí mladá zpěvačka Petra Vlková, která se stylově pohybuje mezi jazzem, popem a soulem. V repertoáru má jak vlastni skladby, tak jazzové standardy a také slavné popové písně, které se ale vždy snaží se svými hudebníky uchopit po svém.

Tradiční sobotní pohádku bude mít Jiráskovo divadlo na programu 19. ledna. Děti se mohou těšit na oblíbené večerníčkové postavy Pata a Mata. Představení nápaditě spojuje zdánlivě nespojitelné animovaný loutkový film a hraný projev se živými herci a vtipně rozvíjí anekdotickou zápletku o tom, jak se dva kutilové vydají na cesty, aby projeli světa kraj a nakonec beztak zjistili, že doma je to nejlepší.

Jak to může dopadnout, když se tři venkovští fasádníci vydají do Prahy poznávat noční život, to už filmoví diváci znají z legendárního českého filmu Světáci. Snímek se loni dočkal i divadelního muzikálového zpracování, se kterým se v lednu mohou seznámit českolipští diváci.

V divadelní úpravě a v režii Lumíra Olšovského se 22. ledna na jevišti Jiráskova divadla objeví stálice Divadelní společnosti Háta, ale i nové populární tváře: Mahulena Bočanová, Adéla Gondíková, Vlasta Žehrová, Olga Želenská, Monika Absolonová, Ivana Andrlová anebo Jana Zenáhlíková v rolích lehkých dam, Miriam Kantorková nebo Vlasta Peterková v roli paní Trčkové, Dalibor Gondík, Martin Zounar, Zbyšek Pantůček, Aleš Háma, Filip Tomsa, Lumír Olšovský v rolích fasádníků a dále Martin Sobotka či Pavel Vítek.

Do muzikálových melodií bude zahalený také letošní Reprezentační ples města Česká Lípa, který se bude konat v sobotu 25. ledna. Moderátory večera bude populární dvojice ze seriálu Vyprávěj Andrea Kerestešová a Roman Vojtek, zahraje Orchestr Ladislava Bareše z Liberce s více než padesátiletou tradicí a speciálními hosty budou Ilona Csáková, Ivan Hlas a The Backwards. Chybět nebude ani módní přehlídka.