Dramaturgie je letos odlehčenější, více komediální. „Festival otevíráme představením souboru Geisslers Hofcomedianten Dvě komedie v komedii. Tenhle soubor se už na ČDP představil, jsou to úžasně kreativní lidé a mají neobvyklý humor. Přesně takové věci máme rádi a věříme, že naši diváci také,“ uvádí ředitelka a dramaturgyně festivalu Dita Krčmářová z českolipského Divadelního klubu Jirásek.

OKUPACE I BEATBOX

Až do soboty se v Jiráskově divadle budou divákům průběžně představovat nejrůznější soubory z celé republiky. Komedie z Prahy, pohybové drama o sovětské okupaci z jižních Čech, vystoupení několikanásobného mistra ČR v beatboxu Endrua nebo Slam Poetry Show, jež předvede neobvyklý básnický přednes. Na výběr je toho dost.

Do „Jiráskáče“ se mimo jiných vrací prověřené kočovné divadlo Ad-Hoc, které už na ČDP ukázalo třeba neobvyklou operu z mafiánského prostředí nebo trhlou kabaretní road-movie. I letos to bude jistě zábavné, jejich aktuální kus Nové TV si bere na paškál televizní zpravodajství.

Zahájení festivalu bude v úterý předcházet vernisáž výstavy, která akci doprovodí. Tentokrát se představí talentovaná studentka českolipského gymnázia Bára Macková, která fotí a maluje. „Chceme dávat šanci i začínajícím umělcům,“ podotýká Krčmářová s tím, že podobně celou akci v sobotu završí koncert dvou romských kluků z nízkoprahového klubu Koule.

Hudebnímu představení bude předcházet premiéra domovského souboru. Tentokrát do režisérské židle zasedla sama Krčmářová, která nově zinscenovala 22 let starou hru legendárního režiséra souboru Václava Klapky Sen v noci svatojánské.

„Těšíme se na pátou řadu, 85 herců a hereček v šesti dnech,“ píše fanynka přehlídky Květa Menclová na sociální síti Facebook. Je jednou z těch, kdo si na celý festival obstaral zvýhodněnou permanentku na všechna hlavní představení. Takových zapálených nadšenců, co ušetří a budou celý týden sedět na stejné židli, je celkem padesát. Další už mají smůlu, tyto vstupenky jsou vyprodané.

Není ale třeba zoufat, ceny lístků se pohybují mezi 100 a 140 korunami. Pořadatelé chtějí festival udržet lidový. „Zároveň vidíme, že je stále více lidí z Českolipska či Liberecka, kteří odejdou nadšení i ze skutečnosti, že kvůli tomu zážitku nemuseli jezdit až do Prahy,“ dodává Krčmářová.