Osobně ho přijede představit účastník expedice na K2 a dlouholetý spolulezec Radka Jaroše, Petr „Miska" Mašek.

Návštěvníci se mohou po skončení filmu těšit také na besedu. Petr Mašek o svém spolulezci Jarošovi říká: „Byl to popravdě Radek, kdo mi spolu se Zdeňkem Hrubým otevřel svět nejvyšších hor a bylo to právě na K2 v roce 2001. A protože jsme zjistili, že mluvíme řečí stejného kmene, spolupráce pokračovala dál a trůny bohů mě už nepustily. Od té doby máme za sebou osm společných expedic (z toho dvě byly kombinací dvou osmitisícových vrcholů). Je to rozhodně ambiciózní chlap, který ví, čeho chce dosáhnout, který dokáže v případě rozumného návrhu udělat kompromis. A proto naše přátelství po patnácti letech společných dobrodružství a i těch kompromisů, zůstává stále stejně pevné."

Diváci tak mohou díky dokumentu autenticky prožívat obavy i úlevu hlavních hrdinů, pocítit tíhu každého kroku i dechu v nepředstavitelné nadmořské výšce a snad i nakonec porozumět majestátné kráse, za jejíž dotek se mnohdy platí tou nejvyšší cenou.

Cesta vzhůru vypráví o umanutosti, ale také o kompromisech a ceně, kterou mohou mimořádné osobní výkony stát. Radek Jaroš si jako první Čech a teprve patnáctý člověk na světě splnil horolezecký sen a zcela unikátně za přítomnosti kamery vystoupil na poslední z nejvyšších hor světa K2, která mu chyběla do tzv. Koruny Himálaje.

Film se tak pro diváka stává mimořádnou příležitostí absolvovat společně s Radkem a jeho horolezeckými přáteli Miskou a Trávou strastiplnou cestu na osmitisícový vrchol a stát se na malou chvíli doslova součástí expedice na K2. Štíty velehor jsou najednou dostupnými i pro ty, kteří hory sice obdivují, ale něco podobného by nikdy sami nepodnikli.

Na rozdíl od horolezeckých filmů jsou součástí děje další paralelní postavy mimo expedici, rodinní příslušníci Radka Jaroše. Film sleduje jejich mnohdy zoufalou snahu vypořádat se s vlastním strachem o někoho blízkého, pochopit ho anebo se alespoň s nepochopením jeho nebezpečné záliby pokoušet vyrovnat.

Ve filmu se objeví také novinářka a oblíbená moderátorka Radiožurnálu Lucie Výborná, horolezci Honza Trávníček a Martin Havlena.

Ilona Rejholcová