Třetí zastávka nabídne v úterý 20. března od 19:00 v Centru textilního tisku v České Lípě koncert Zemlinského kvarteta a připomene další českolipskou osobnost Franze Mohaupta, jehož hudební vzdělání sám Dvořák formoval. Skladatel a pedagog Franz Mohaupt (1854-1916) studoval u Antonína Dvořáka kompozici.

Při výuce mu předložil své skladby, které Dvořák pochválil a doporučil Mohauptovi, aby se zaměřil především na písně a tvorbu pro pěvecké sbory. Českolipský sbormistr jej poslechl a právě díla tohoto druhu jsou z jeho tvorby nejvíce ceněna.

„V České Lípě vedl Mužský pěvecký sbor, který se často věnoval jeho vlastní písňové tvorbě. Složil ale také četná klavírní a orchestrální díla a několik oper,“ říká mluvčí festivalu Lucie Johanovská.

V roce 1896 byl jmenován ředitelem českolipské dívčí měšťanské školy a ač byl Němec, dbal ve své škole na národnostní toleranci mezi Čechy a Němci. Mohauptovo jméno dnes nese kašna v českolipském městském parku.

Druhá památka na Mohaupta je umístěna východně od frýdlantského kostela Nalezení svatého Kříže na pomníku věnovaném jak jemu, tak dalšímu místnímu rodákovi, Heinrichu Ehrlichovi.

Zemlinského kvarteto, jež pravidelně koncertuje v Čechách i v zahraničí, představí v České Lípě program složený z děl hudebních velikánů Antonína Dvořáka i Wolfganga Amadea Mozarta.

„Zemlinsky Quartet jedním z nejaplaudovanějších domácích smyčcových kvartet. Může se také honosit uznáním v zahraničí. V roce 2010 vyhrál mezinárodní soutěž smyčcových kvartet ve francouzském Bordeaux, je také laureátem dalších mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v Banffu, v Praze nebo Londýně a má na svém kontě řadu prestižních ocenění,“ dodala Lucie Johanovská. 

Členové kvarteta jsou vyhledáváni i jako sólisté, první houslista František Souček a violista Petr Holman působí též jako profesoři na Pražské konzervatoři.