Dobrou stovku posluchačů umanul nejen svými neortodoxními, do folku jen tak tak pasujícími písněmi, ale také strohou sarkastickou životní filozofií. Nejzávažnějším sdělením byl výrok: „Když smrt zrovna neprobíhá, znamená to, že se blíží…“.

Jiří Schmitzer během téměř dvouhodinového recitálu představil písně, o kterých sám podle slov neví, proč lidé chtějí, aby je hrál. Schmitzerovy monology mezi písněmi udělaly z večera něco mezi koncertem a staticko-výbušnou performancí.

Schmitzerovo sólové vystoupení bylo neotřelým a silným zážitkem. V pravém smyslu zapadalo do dramaturgie cyklu Diví muži na zemi i mimo ni, v jehož rámci zavítá na začátku května do České Lípy Jan Budař a jeho Eliščin Band.

Cyklus koncertů Diví muži na zemi i mimo ní vznikl v roce 2006 ve spolupráci umělecké agentury Taktika Muzika s Městskou knihovnou v Praze jako mužský protějšek Rebelujících dam české hudby.

Pro letošní rok pořadatelé připravili mimopražskou verzi projektu, která je výběrem toho nejlepšího z minulých čtyř ročníků a místem konání se stala Česká Lípa. Posledním ze čtveřice koncertů bude prosincové vystoupení Karla Plíhala v kulturním domě Crystal.