Když jsme se vloni před 40. ročníkem Českolipského divadelního podzimu s pořadatelkou Ditou Krčmářovou bavili o programu, vyjádřil jsem pochybnost, zda se jí a Divadelnímu klubu Jirásek v dalším roce opět povede nastavenou laťku překonat. Už teď je možné říct, že povede. „Je s tím opravdu hodně práce, ale mě to baví,“ říká na úvod Dita Krčmářová se širokým úsměvem na tváři.

Co abych tě, drahá,…

Začátkem října, týden před hlavním programem, se letos českolipským divákům představí opravdová senzace. Ostravské Divadlo Petra Bezruče přiveze do Jiráskova divadla hru Spalovač mrtvol na motivy legendární stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Podle předlohy natočil režisér Juraj Herz v roce 1968 oceňovaný film s Rudolfem Hrušínským. V hlavní roli divadelní hry se společně s dvacetičlenným ansámblem ostravského divadla představí Norbert Lichý. „Přiznávám, že jsme zvědaví, zda se divadlo naplní. Jde o titul, který nemusí být každému příjemný, ale snad si festivalový divák nenechá tento zážitek uniknout,“ říká Krčmářová.

A to není vše, Lichého výkon v roli „slušného Čecha s kapkou německé krve“ Kopfrkingla budou moci zájemci záhy porovnat s nezpochybnitelným mistrovstvím samotného Rudolfa Hrušínského. „S nápadem na uvedení snímku jsme přišli za Antonínem Nevolem (provozovatel kina Crystal; pozn. red.). Ten se jen usmál a řekl, že píše do filmového archivu o kopii a bude se těšit,“ vypráví Dita Krčmářová.

Filmovou projekci v Kině Crystal uvede besedou představitelka Kopfrkinglovy manželky Lakmé Vlasta Chramostová společně s manželem a kameramanem filmu Stanislavem Milotou. Divákům budou vyprávět o vzniku nadčasového díla, jehož premiéru v roce 1969 přerušila STB. Dalšího uvedení se diváci dočkali až po dvaceti letech.

Dáte si rakvičku nebo věneček?

„Jirásci“ si letos opět vyhráli i s videoklipem, který má na festival nalákat diváky. Stylově natáčeli v českolipském Krematoriu zvířat. V klipu si zahrál i jeho obchodní ředitel Lukáš Illek.

| Video: Youtube

„Pan Illek asi tisíckrát řekl, že před kameru nepůjde, ale nakonec se nám ho podařilo přemluvit a byl úžasný,“ říká Dita Krčmářová s tím, že po seznámení s divadelníky se Krematorium zvířat rozhodlo divadelní festival podpořit i finančně.

Nejlepší? Těžko říct

Stalo se už jistým standardem Českolipského divadelního podzimu, že diváci mají s výběrem představení těžkou hlavu. Všechna jsou svým způsobem unikátní a bezpochyby kvalitní. „Většinou jsou to představení z přehlídky Jiráskova Hronova, kam se dostanou jen ty nejlepší soubory v republice, návštěvník má možnost zakoupením festivalové permanentky, zhlédnout vše a poté si sám vytvořit vlastní pohled a hodnotit kvalitu,“ podotýká Krčmářová

Hned na úvod hlavního programu v úterý 10. října představí pražský soubor Cirk La Putyka svůj Biograf. Hravá pocta němým filmům potěší všechny, kdo mají rádi retro. Takřka týdenní festival uzavře v sobotu 14. října premiéra představení domácího souboru DK Jirásek s názvem Legenda o lesích a lidech.

Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji na webu www.clvstupenka.cz, případně v předprodejním okénku KD Crystal.