Pro začátek léta v ní Podbezdězský spolek intelektuální, poetický a okrašlovací přichystal výstavu místního malíře, muzikanta, dlouholetého městského kronikáře, učitele ve výslužbě, Kamila Matějoviče.

Obrazy i kresby tohoto autora, který se příští rok dožije osmdesátky, byly již víckrát vystaveny na různých skupinových výstavách. Nyní však má veřejnost poprvé možnost prohlédnout jeho dosavadní tvorbu souborně. Výstava zachycuje průřez celým autorovým vývojem od roku 1950 až dodnes.

Odborného výtvarného vedení se Kamilu Matějovičovi dostalo už na pedagogické fakultě od Cyrila Boudy, Martina Salzmana a Karla Lidického. Od roku 1953, kdy se přistěhoval do Dubé, pak tužkou, perem i štětcem zachycuje především krajinné prvky – kromě klasické krajinomalby také lidovou architekturu.

Vedle mnohých barevně vyvážených akvarelů s přírodními motivy a širšími pohledy na krajinné horizonty vynikají přesné a čisté kresby domů, které nejen dokumentují, ale i potěší výtvarnou hodnotou, vycházející ze znalosti, jak harmonicky nakládat s plochou. Nejen krajinné prvky lze však vidět na vystavených dílech. Autor si mimo jiné oblíbil i klasické zátiší a v poslední době se nebojí ani abstrakce.

Výstava několika desítek prací stále vitálního významného regionálního autora bude zahájena tuto sobotu v 18 hodin v Galerii Pošta v Dubé. Otevřeno bude vždy v neděli od 10 do 12, ve středu od 9 do 11, v pátek od 14 do 16) a kdykoli jindy po předchozí dohodě až do neděle 19. 7.