Dílo s názvem Hledači zlata v Jizerských horách nyní českolipské muzeum vystavuje jako Exponát měsíce. Pohádkově laděný příběh v podobě divadelní hry o pěti dějstvích napsal v roce 1915 vrchní učitel W. Winkler a vypráví o tom, zda hmotný majetek a peníze jsou opravdu cílem lidského života a snažení.

Děj se odehrává v osamělém hostinci v srdci Jizerských hor počátkem 17. století. Dobrodruh a hledač zlata Frank zde dlouhodobě pobývá a v okolí plánuje otevřít zlaté doly. S majitelem hostince uzavře obchod, kterým hostinec získá. Hostinský je zanedlouho nalezen mrtvý a okradený.

Uplyne rok a Frank si chce vzít za ženu vdovu hostinského, ale ta se nedokáže rozhodnout. Frank ji s malou dcerou vyžene. Zoufalá žena bloudí po horách, až se dostane k pověstmi opředené skále Večerní zámek (dnes zapomenutá lokalita na polské straně hor). Ta se náhle otevře a skřítkové zvou ženu s dítětem do síně plné zlata. Udivená matka začne zlato vynášet z jeskyně, zatímco dcerka si uvnitř hraje. Omámená zlatem nedbá varování, až se za ní skála i s dítětem zavře.

Mariino bědování zaslechne Frank, který je náhodou poblíž, poklad Marii sebere a pokouší se ji ještě znásilnit. Zachrání ji horníci z blízkého dolu a při potyčce z Franka vypadne peněženka hostinského důkaz, že byl zavražděn. Horníci Franka svážou a odvedou. Po roce se Marie vrací ke skále. Je zde ve správný čas, kdy se skála otvírá a opět se shledá se svou dcerkou. Tentokrát si zlata ani nevšimne, největším pokladem života je její zdravé dítě…