Festivalová tečka pod tradičním názvem Má to smysl! se odehrála v českolipském Jiráskově divadle. Dlouhodobá a plodná spolupráce ZUŠ Česká Lípa a MHF Lípa Musica přinesla opět své výsledky v podobě pestré přehlídky talentů, kteří měli v letošním roce mimořádnou příležitost spolupracovat s festivalovou uměleckou garantkou, klavíristkou Jitkou Čechovou.

Ta s žáky ZUŠ pečlivě nastudovala řadu zajímavých čísel a současně jim předala své cenné rady a zkušenosti na celodenních mistrovských kurzech, které proběhly ve čtvrtek 2. listopadu. Festivalový epilog předznamenala žesťová intráda a tradičně jej naplno otevřel Komorní symfonický orchestr, který mimo jiné doprovodil i Jitku Čechovou ve skladbě letos výročně oslavovaného Rachmaninova. Klavírní linku večera utvořila smetanovská vystoupení klavírního dua sester Šmatových a Heleny Zlámalové a dokonce i uvedení Smetanova Ronda pro dva klavíry, v němž se zaskvěli Michaela Červenková, Eliška Prášilová, Vojtěch Bogar a Simeon Goda.

Večer však nabídl i ukázku talentovaných zástupců dalších nástrojových skupin, letos si návštěvníky nabité divadlo užilo vystoupení houslisty Konstantina Perglera, flétnistky Johany Švejnohové, hobojistky Kláry Kirschnerové, zpěvačky Kristýny Žvachtové, klarinetistky Kristiny Opálkové nebo kytaristy Patrika Severy. O svěží a očekávané zakončení a vyvrcholení večera se tradičně postarala Jazzová farma, letos pod vedením Davida Maška a Josefa Pelze a samozřejmě mimo dvě pěvecká čísla v podání Anny Skočovské a Blanky Králové i se sólistkou Jitkou Čechovou. Vyprodané Jiráskovo divadlo naplnila opět mladá energie, nadšení a nefalšovaná radost z hudby, a to prostě nemůže postrádat smysl.

  A odhaleno bylo i jméno nového uměleckého garanta festivalu. Bude jím Jiří Pavlica, houslista, skladatel a umělecký vedoucí souboru Hradišťan. Na festivalu se představil s Hradišťanem v minulosti již na několika koncertech, tentokrát se zhostí hned několika projektů a představí naplno šíři svých uměleckých aktivit. Navíc bude pracovat i s žáky ZUŠ Česká Lípa na jubilejním 10. ročníku společného projektu Má to smysl!

V jeho rámci se letos konal také jeden bonusový koncert. Ve čtvrtek 2. listopadu vystoupila ve Velkém sále Základní umělecké školy Česká Lípa teprve třináctiletá klavíristka Klára Gibišová, a to se sólovým recitálem průřezově představujícím světovou klavírní literaturu od Bacha až po Poulenca.

Zázračný talent představila na svém klavírním ročníku umělecká garantka Jitka Čechová a zpestřila tak dvoudenní program práce s českolipskými talenty o inspirativní večer a setkání s výjimečně nadanou a úspěšnou mladou hračkou, která má na svém kontě přes svůj nízká věk řadu soutěžních úspěchů i koncertních vystoupení. Suverénním projevem, solidní technikou, přednesem zpaměti i vyspělým výrazem doslova okouzlila festivalové publikum, které její recitál, údajně nejdelší v dosavadní Klářině kariéře, odměnilo nadšeným přijetím. Česká klavírní generace má velmi slibnou pokračovatelku.

Podívejte se: V centru Lípy mohli lidé obdivovat novou fontánu. Zatím svítila jen o svátku

Fontána před novou úřadovnou v České Lípě | Video: Deník/Petra Hámová