Úvod večera patřil vystoupení početně mocného Komorního symfonického orchestru. Ambiciózní školní počin ozdobil svým vedením Josef Špaček, který s žáky nastudoval klasická díla Dvořáka a Beethovena. Samostatně těleso zařadilo úvodní verdiovský kus a s Josefem Špačkem coby řadovým hráčem i filmový hit Gladiátor.

V sólové úloze se v další čísle představil nadějný dvanáctiletý klavírista Štěpán Šubrt, který se ujal díla Felixe Mendelsohna Bartholdyho. Následovalo vystoupení komorního souboru s půvabným názvem Trio s rytmem s barokními kusy od Corelliho a Samartiniho, které doprovodil rovněž mladý Šubrt. Od baroka se program posunul k hudbě 20. století v podání známé tváře této koncertní řady, zdatné nejen klavíristky, ale také flétnistky Anežky Markové za doprovodu kytaristy Jiřího Predky. Následovalo vystoupení roztomilého dua malých bratři Stejskalů na méně známý žesťový baryton a klavír. Dalším z talentů, na které může být ZUŠ Česká Lípa právem hrdá, je adept Akademie České filharmonie, mladý úspěšný multiinstrumentalista, který se tohoto večera chopil klarinetu, Jiří Novotný. Ten s přehledem provedl náročný kus z dílny Bohuslava Martinů.

Kapitán České Lípy Lukáš Valta
Nesnáším vypouštění. Jsme mlaďasové a musíme to urvat, říká kapitán Valta

Pěvecký blok odstartovalo vystoupení Lucie Hadravové, která si vybrala píseň Čerešně, již proslavila Hana Hegerová, a zaujala sebevědomým projevem i temnou barvou svého hlasu. Dylanův standard známý z podání populární Adele, Jak silná mám tu stát, v interpretaci mladé ambiciózní zpěvačky Anny Blažkové byl opět příležitosti i pro zapojení vedoucí osobnosti večera Josefa Špačka. Dalším z návratů na platformu Má to smysl bylo nejen výtečně hrající, ale i vtipné Saxofonové kvarteto, které si pro letošek vybralo temperamentní Bossa novu USA Davea Brubecka.

Tradiční tečku za programem večera připravil jeden z nejpopulárnějších souborů ZUŠ Česká Lípa bigband Jazzová farma, v němž zazářil další z vynikajících reprezentantů školy, trombonista Lukáš Pavljuk. Vedle Gerschwinovy písně v podání Máří Magdalény Fotrové, zazněly populární kusy od Hirsche a Minguse. S Jazzovou farmou se na pódium vrátil i Josef Špaček, který bravurně ukázal, že jen mu blízký nejen klasický repertoár.

Odchyt pelikánů v liberecké zoologické zahradě.
FOTO: V liberecké zoo chytali na kajacích pelikány. Putovali pak do zimoviště

Propojení žáků s prvotřídní uměleckou osobností je jistým přínosem nejen v rovině osvěty, ale především inspirace a motivace pro mladé začínající hudebníky. V tomto ohledu je školně-festivalový projekt mimořádným počinem, v němž bezpochyby má smysl pokračovat i v příštích letech. A význam umocňuje i zájem publika, které letos zaplnilo velký sál KD Crystal a aplaudovalo s nefalšovaným nadšením. Odměnou mu byla zdařilá aranže Paganiniho 24. Capriccia z dílny Davida Maška, která dala prostor vyniknout jak Josefu Špačkovi, tak školnímu bigbandu, který se představil ve vynikající formě.

Lucie Johanovská