Českolipské Vlastivědné muzeum a galerie se v sobotu 21. června touto akcí zapojí do kampaně Muzea a 20. století Muzea a Velká válka.

Podtitul akce „Rok 1914 aneb Kdybych žil před sto lety" napovídá, do jakého období návštěvník v tento večer zavítá. Ve stálých expozicích připravili pracovníci muzea zastavení s dobovými tématy, představí se v nich různé obory lidské činnosti a nebudou chybět vědomostní kvízy, tvůrčí dílny pro děti i dospělé nebo zábavné soutěže.

Dobové hračky

„Těšit se můžete například na dobové hračky a oděvy, kuchyňské náčiní našich prababiček, historický fotoateliér nebo motocykly veterány," láká návštěvníky Markéta Váchalová Vojtíšková z Oddělení výstav, výchovy, propagace a galerie VMG.

Další významnou událostí večera, který odstartuje ve 20 hodin, bude představení Exponátu roku, tzv. Pianoplayeru, který se nachází ve sbírkách muzea a v roce 2013 prošel opravou v jeho dílnách. „Během večera proběhne několik vstupů hry na piano pomocí tohoto neobvyklého hudebního stroje," prozrazuje Markéta Váchalová Vojtíšková.

Muzejní noc v Lípě - 21. 6. od 20.00 do 24.0020.30 Cirkus plný pohádek / Divadlo Krtek z Liberce
21.30 a 22.30 harmonikářka Jana Vébrová
23.00 Jazzová farma ZUŠ Česká Lípa

Do Maštálkovy síně připravil historik Ladislav Smejkal výstavu „Domov za války" a doprovodí ji četbou z knihy Karla Poláčka. Ani tentokrát nebude chybět divadlo a hudební produkce. V Biberově síni vystoupí charismatická harmonikářka a písničkářka Jana Vébrová a v zahradách na závěr večera zahraje oblíbená Jazzová farma, která funguje při ZUŠ Česká Lípa. Umělecká škola je již tradičně partnerem muzejní noci a její žáci zpříjemní všem návštěvu muzea hrou na kytary, flétny a housle. Během sobotního večera budete moci ochutnat výbornou kávu nebo obdivovat rytce skla, kterého vyšle Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově.