Rozvíjet česko-německé vztahy se již pět let snaží pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Do Čech přiváží vynikající německé umělce, ty nejlepší reprezentanty českého hudebního umění naopak představuje v Sasku. U příležitosti 20. výročí uzavření Česko-německé deklarace připravil pořádající spolek ARBOR speciální minifestival Jarní dialogy.

Jarní dialogy nabídnou trojici projektů, které se uskuteční v Čechách i Sasku. Projekt otevře 9. dubna na zámku Děčín dialog instrumentální za účasti renomovaných umělců z ČR a Německa. „Přední česká a světová harfistka Jana Boušková si ke spolupráci přizvala vynikající umělce, německého houslistu a violistu Floriana Donderera, violoncellistku Tanju Tetzlaff a českého flétnistu Jana Ostrého," uvedla mluvčí festivalu Lucie Johanovská.

Následovat bude 16. dubna v bazilice Všech svatých v České Lípě vystoupení českého souboru Tiburtina Ensemble s německou renesanční kapelou Capella de la Torre. Projekt vyvrcholí hudebně-dramatickým představením 23. dubna v kostele ve Waltersdorfu.

Jana Boušková: „Z Lípy Musicy vždy odjíždím s těmi nejkrásnějšími pocity"

Na festivalu Lípa Musica jste vystoupila už třikrát. Jak na vás atmosféra tohoto festivalu doposud zapůsobila?

Je pro mě poctou zahajovat tento mimořádný projekt. Je to výjimečná událost a jsem šťastná, že právě na tomto koncertu se mnou vystoupí opět také výjimečné osobnosti ze zahraniční hudební scény. Festival Lípa Musica je výjimečný též a pokaždé, když jsem měla možnost na něm účinkovat, odjížděla jsem s těmi nejkrásnějšími pocity. Vždy se ráda vracím a moc se na krásnou atmosféru těším.

V Děčíně představíte výjimečné kvarteto a program. Co vás inspirovalo k vytvoření tohoto projektu a výběru uměleckých partnerů?

Ráda vymýšlím zajímavé programy, které jsou výjimečné, a právě nástrojové spojení flétny, houslí, violoncella a harfy, které jsem vybrala pro tento koncert, není běžné. Tato myšlenka byla také ovlivněna přátelstvím s manželi violoncellistkou Tanjou Tetzlaff a houslistou Florianem Dondererem, s kterými jsem již vystupovala na několika festivalech v zahraničí a chtěli jsme spolu vytvořit nějaký projekt. Oslovila jsem ještě našeho vynikajícího českého flétnistu Jana Ostrého a tak myšlenka vytvořit toto neobvykle nástrojové složení byla na světě.

Přibližte nám více program večera?

Vzhledem k tomu, ze možností je v takovém nástrojovém seskupení mnoho, chtěla jsem využít co nejvíce možných kombinací. Na koncertu zazní jak harfové skladby sólové, tak i různá dua, tria a samozřejmě se představíme i ve skladbách pro celý kvartet. Ne všechny skladby jsou původně psané pro harfu, přebírám většinou skladby původně pro klavír, který má stejnou notaci jako harfa a tak není nutné dělat příliš velké transkripce. Ale sólové skladby jsou komponované přímo pro můj nástroj. Tanec skřítků od francouzské harfistky 20. století, Henriette Rénie je takový tři minutový "bonbonek", kde během takto krátké skladby hráč musí sešlápnout pedály téměř 300 krát…

Jak náročné jsou přípravy takovéhoto projektu a co je podmínkou úspěchu spolupráce, nejedná-li se o pravidelně vystupující kvarteto, ale jako špičkoví sólisté se sjíždíte prakticky z různých koutů Evropy?

Takto mimořádně projekty se opravdu mohou uskutečnit pouze za předpokladu, že se sejdou výjimeční umělci, kteří nemusí zkoušet cele měsíce, aby si muzikantsky porozuměli. Takové koncerty jsou radosti, protože si všichni hudbu spolu užíváme a vzniká tak i pro nás na podiu neopakovatelně krásná atmosféra!

Jaké jsou vaše „highlights" aktuální koncertní sezóny, na co se nejvíce těšíte?

Kromě koncertu, který jsem právě absolvovala, jako sólové vystoupení s Českou filharmonii a Symfonickým orchestrem v Lucernu, mě čeká koncert komorní řady České filharmonie, recitál na festivalu Smetanova Litomyšl, komorní koncerty na festivalu v Německu, sólové turné v Japonsku a mnoho dalšího včetně natáčeni nového CD.

Více na www.lipamusica.cz