Letošní rok není výjimkou, a tak pořádající Divadelní klub Jirásek představí od 18. do 20. listopadu v průběhu 34. ročníku pět divadelních kusů rozličných žánrů v podání několika uměleckých souborů.

Jméno Majky Jiřičkové je nesmazatelně spjato s českolipským Divadelním klubem mladých. Soubor založila v době, kdy vyučovala na tehdejší ekonomické škole v České Lípě. Na přehlídce se představí s pohádkou Jak princezna hádala, až prohádala. Soubor má repertoár daleko širší, než jen pohádkovou tvorbu. Mohou nabídnout divadelní hry a scénická pásma nejen pro děti, ale také pro dospělé publikum.

Na zakladatelku souboru Majku Jiřičkovou mohou návštěvníci zavzpomínat i prostřednictvím výstavy fotografií ve foyeru divadla z dob jejího působení nejen v Divadelním klubu mladých, ale i Divadelním klubu Jirásek.

Nehrají jen pro děti

Česká Lípa má v rámci přehlídky opravdu bohaté zastoupení. Agentura AGNEZ se představí s divadelní úpravou novely Marka Twaina Princ a chuďas. Notoricky známý příběh se dočkal nespočtu divadelních, televizních i filmových zpracování. Z těch známých připomeňme televizní zpracování z roku 1971 s Romanem Skamene v hlavní dvojroli.

„Agentura AGNEZ je zaměřena především na tvorbu pro děti a mládež, ale ve svém repertoáru má také inscenace pro dospělé publikum,“ doplnil zakladatel agentury a absolvent DAMU Miroslav Kolář. Profesionálně spolupracují nejen s některými členy českolipského Divadelního klubu Jirásek, ale také s některými pražskými herci.

Připravte si bránice

Nejen úspěchy na tuzemském prestižním festivalu Jiráskův Hronov, ale také několik vystoupení v zahraničí, například v Japonsku, Belgii nebo Rakousku má za sebou Divadelní klub Jirásek. Ten pod režijní taktovkou nestora divadelní režie Václava Klapky uvede svižné komediální Čechovovy aktovky Medvěd a Výročí. Ty měly letos velmi úspěšnou premiéru.

„V příštím roce oslaví Divadelní klub Jirásek osmdesát pět let své existence,“ poznamenala Jana Kolářová, jedna z dlouholetých členek klubu s tím, že se ani on nevyhnul malým pauzám. „Systematická práce souboru se datuje od roku 1968 a od té doby nastudoval devadesát tři titulů,“ dodala.

Divadlo o divadle

Během třech dnů plných divadelních kusů se představí také Mladá scéna z Ústí nad Labem s pohádkou Popelka a Divadelní společnost Právě začínáme Horní Počernice s inscenací z divadelního prostředí Bez roucha aneb Ještě jednou zezadu. Soubor Právě začínáme není v České Lípě poprvé. V roce 2006 se zdejšímu publiku představil s inscenací Hra lásky a náhody, se kterou vystupoval i na Jiráskově Hronově.

Opravdovou třešničkou na pomyslném dortu Českolipského divadelního podzimu je seminář herce a pedagoga Jana Přeučila nejen pro mladé divadelníky.

Autor: Tomáš Mařas