KINA

Kino Crystal Česká Lípa

21. a 22. 4. v 15.30 - Knoflíková válka. Dobrodružný rodinný film podle známé literární předlohy. Remake slavného filmu z roku 1962.

21. a 22. 4. v 17.30 - Bitevní loď. Hopper (Taylor Kitsch) nikdy nechtěl sloužit u válečného námořnictva. Kvůli velkému průšvihu ale musel. Nechtělo se mu ani požádat o ruku své holky (Brooklyn Decker) jejího otce (Liam Neeson), shodou nešťastných náhod svého nejvyššího velitele. Bude muset. Nikdy také nechtěl bojovat proti mimozemské invazi. I k tomu ho okolnosti donutí. Pokud ne, všichni končíme.

21. a 22. 4. ve 20.00 - Probudím se včera. Sympatický čtyřicátník Petr dostane úžasnou šanci vrátit se do svých studentských let, do června 1989, aby konečně vyznal lásku své bývalé spolužačce Elišce. Je mu opět osmnáct, ale zůstalo mu vědomí i paměť „čtyřicátníka“. Hrají: Jiří Mádl, Filip Blažek, Eva Josefíková, Martina Válková..

Městské kino Nový Bor

21. 4. v 17.30 a 22. 4. v 15. 30 - Knoflíková válka. Píše se rok 1944, také děti ze dvou sousedních vesnic si hrají na válku. Jako trofeje berou knoflíky z oblečení poražených. Zvítězí vesnice, která bude mít nejvíce knoflíků.

21. 4. ve 20.00 a 22. 4. v 17.30 - Bitevní loď. Zemi napadne mimozemská civilizace. Výsadek proběhne na moři, kde zrovna probíhá vojenské cvičení…

Kino Máj Doksy

21. 4. v 15.30 - Happy Feet 2. Animovaný film. Volné pokračování oscarového rodinného snímku o tučňácích. Příběh se odehrává v krásné arktické krajině, a na diváky čeká opět spousta písniček a tance, včetně nezapomenutelného stepu nadaného Brumly.

21. 4. v 17.30 - Hamlet podniká. Svérázná adaptace Shakespearovy tragédie. Další unikátní snímek finského režiséra z roku 1987 je neuvěřitelně moderní satirický pohled na svět podnikání, korupce a materialismu je osobitou groteskou s typickým Kaurismäkiho humorem a bizarními postavami.

Kino Hvězda Kamenický Šenov

21. a 22. 4. ve 20:00 - Poupata. Drama oceněné Českým lvem vystihuje svět zoufalých sociálních vztahů a charakterů, toužících se vymanit z osudově daného prostředí a uskutečnit svůj sen o normálním životě. Příběh vypráví o rozkladu rodiny. Každý žije svým ideálem. Agáta touží po šťastném životě daleko od domova. Honza věří v čistotu a sílu lásky. Kamila hledí s jistotou do budoucna. Jediný Jarda ví, že svět ani sebe nezmění, závislost na výherních automatech je v jeho mysli samozřejmostí.

HUDBA

Kulturní dům Crystal Česká Lípa - klubovna 2. patro

22. dubna v 19.00 - ELISABETH LOHNINGER QUARTET

Mnoha cenami ověnčená americká zpěvačka rakouského původu Elisabeth Lohninger je provázena přívlastky jako emotivní, vzrušující, oslnivá či inspirující. S pianistou Waltrem Fischbacherem, který si pódium Komorního sálu MSD již vyzkoušel s vlastním bandem, spolupracuje již patnáct let a kromě pravidelného vystupování v prestižních newyorských hudebních klubech navštěvuje často i Evropu. Tentokrát se obklopili opravdovou tuzemskou jazzovou elitou Petr Dvorský kontrabas, Martin Novák/Tomáš Hobzek bicí. Koncert se koná v klubovně KD v 1. patře.

DIVADLO

Městské divadlo Nový Bor

21. dubna v 10.00 - O PRINCEZNĚ HANIČCE

Výpravnou hudební pohádku o vílích kmotřičkách, které princeznu před zlým čarodějem zachránily, uvede v sobotu 21. dubna od 10 hodin Městské divadlo v Novém Boru. Příběh s názvem O princezně Haničce napsala na motivy českých národních pohádek Marie Petrovská. Pohádkou provází hlas Miroslava Moravce a je vhodná pro děti od tří let. Vstupné je 60 Kč.

Jiráskovo divadlo Česká Lípa

21. dubna  v 15.00 - BARON PRÁŠIL

Pouliční loutková podívaná pro děti a jejich rodiče si pohrává s fantaskním světem Barona Prášila. Potulní loutkáři s loutkou Barona a otrhaným kufrem, který v sobě ukrývá překvapení, předvádí obecenstvu neuvěřitelné zážitky z Baronových cest. „Baron Prášil zažil na svých cestách desítky, stovky, tisíce, miliony nepředstavitelných příběhů! A my, speciálně pro vás, přineseme Krabičku trofejí z jeho cest, ze které si můžete vy sami vybrat příběh, který vás zaujme!“ láká na představení Tomáš Běhal.

OSTATNÍ

Stráž pod Ralskem

21. dubna od 13.00 do 17.00 - DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ HISTORICKÝCH PAMÁTEK

Návštěvníci budou moci vstoupit do Kostela sv. Zikmunda a hřbitovní márnice se zachovalými freskami, do částečně zrekonstruovaných částí zámku Vartenberk i do Kaple sv. Jana Nepomuckého na Zámeckém vrchu.

Zámek Lemberk

21. a 22. 4. od 9.00 - NETRADIČNÍ PROHLÍDKY ZÁMKU

Prohlídky s názvem „Po stopách clam-gallasovských stavebních úprav“ návštěvníkům otevřou běžně nepřístupné prostory druhého patra zámku včetně půdy a domku nočního hlídače dnes tzv. kastelánky. Časy prohlídek: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 a 14.00 hodin. Vstupné: 70 korun.

Náměstí Žandov

21. dubna - HLEDÁNÍ PIRÁTSKÉHO POKLADU

Velkou pirátskou soutěž si mohou o víkendu užít děti v Žandově. Sraz pirátů je v sobotu 21. dubna od 15 do 16 hodin na žandovském náměstí. Piráti dostanou mapu a budou muset podle mapy hledat poklad. Cesta za pokladem bude nelehká, protože na piráty po cestě čeká spousta úkolů a překážek. V cíli je připraveno společné opékání buřtů. Pirátský převlek je vítán.

VÝSTAVY

Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa:

Galerie: Středověké umění na Českolipsku. Díla románského a gotického umění a architektury regionu (do konce roku).

Máštálkova síň: Česká Lípa a okolí na historických obrázcích 1893 189. Fotografie Českolipska před 130 lety (do 8. května).

Ambit: Spolu. Výstava prací ZUŠ Česká Lípa a dalších (do 29. 4.).

Ambit Svaté schody: Oybin včera a dnes. Výstava dobových fotografií zachycujících hrad a klášter Oybin v 19. a ve 20. století (do 29. dubna).

Galerie Jídelna: Všimnutí. Výstava rytého skla Pavlíny Čambalové (do 30. dubna).

Hotel Sever Cvikov:

Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí. Obří kniha Lucie Seifertové je k vidění každé pondělí a středu od 14.00 do 17.00 (do konce dubna).

Sklářské muzeum Kamenický Šenov:

René Roubíček Lustry. Výstava světoznámého sklářského výtvarníka (do 16. května).

Městská knihovna Kamenický Šenov:

Karel Koutský - výstava fotografií inspirovaných krajinami Kamenickošenovska aJizerskými horami (do konce dubna).

Ajeto Art Glass Muzeum Nový Bor:

Obrazy a plastiky: Martina Zilles a Detlef Tanz.

Městské divadlo Nový Bor:

Vladimíra Konvalinková (keramika) a Miroslav Teper (obrazy) .

Městské kino Nový Bor:

Soňa Třeštíková a Ladislav Průcha: Čárka je základ.

Městské muzeum Mimoň:

Miroslav Král: „Ztracené iluze“. Obrazy obsahují všechno, o čem surrealismus pojednává, vlastní životní zkušenosti a prožitky nasbírané na rušné a bouřlivé životní cestě umělce, který ale celý svůj život a vše, co mu přinesl, přijímá s neuvěřitelnou pokorou (do 20. května).

Eugen Popov: „Svět akvarelem“.  Od soboty 21. dubna bude v Městském muzeu v Mimoni vystavovat své obrázky malíř, architekt a zpěvák Eugen Popov. Barevné obrázky kreslené převážně akvarelem návštěvníky zavedou do mnohých koutů světa a nezapřou v autorovi architekta. Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 21. 4. od 15 hodin v Galerii J. A. Pacáka. Výstavu zahájí historik Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Ladislav Smejkal a zazpívá Komorní pěvecký sbor z České Lípy pod vedením J. Ehrenbergera.