Městské kino v Novém Boru a českolipské kino Crystal chystají slavnostní premiéru nového českého filmu Tobruk režiséra Václava Marhoula. Ve středu 1. října uvede film v obou městech tvůrčí a herecká delegace. „Pro účastníky premiéry je už od 16:30 připravena řada překvapení, originální vstupenky, ochutnávka velbloudího guláše, pouštního piva a samozřejmě stylového uvedení filmu. Diváci se mohou těšit, že válečné drama odehrávající se v poušti zažijí nejen na filmovém plátně, “ prozrazuje Radovan Novotný jednatel Kultury Nový Bor, s.r.o. Filmová delegace zde snímek uvede ve 20 hodin.

Premiéru doprovodí výstava

Slavnostní premiéra v České Lípě, kterou uvede sám režisér filmu Václav Marhoul s dalšími hereckými představiteli hlavních rolí, proběhne už v 17.30 hodin. „Od 19.00 bude pro zájemce připravena autogramiáda, ochutnávka moravských vín, občerstvení, vystoupení hudební skupiny JIP trio a divácká soutěž. Ve vestibulu kina je ke shlédnutí kolekce zajímavých fotografií z natáčení,“ prozrazuje Antonín Nevole z českolipského kina Crystal.

Děj filmu se odehrává na podzim roku 1941, kdy na pomoc obleženému městu v severoafrické Libyi přispěchal i československý prapor. Mezi jeho příslušníky se ocitne mladý voják Jiří Pospíchal, jehož naivní a idealistické představy o hrdinství a válce jsou syrově konfrontovány s nesnesitelným peklem africké pouště, dennodenním ohrožením života a všudypřítomnou smrtí. „Tento film je v hluboké úctě věnován všem československým veteránům a hlavně příslušníkům 11. Československého pěšího praporu Východního, kteří po boku Angličanů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů na podzim roku 1941 bránili před německými a italskými jednotkami poslední spojenci ovládaný strategický přístav na severu Libye – Tobruk,“ říká režisér filmu Václav Marhoul.

Filmový štáb procestoval během několika návštěv v severní Africe, za účelem nalezení vhodných prostorů pro natáčení, pět států a najel 12 700 kilometrů. Ačkoliv v samotném Tobruku v Libyi jsou stále dochované zákopy a pevnosti, film se nakonec natáčel v Tunisu. V hlavních rolích se objeví například Matěj Hádek, Kryštof Rímský, Petr Stach, Michal Novotný a další.

„Pro diváky novoborské premiéry je připravena také ukázka života české jednotky v Libyjské poušti v podání Klubu vojenské historie, dovednostní soutěž o filmový scénář a koncert novoborských harmonikářů,“ dodává Radovan Novotný.