KINA

ČESKÁ LÍPA
Kino Crystal
9. 12. v 15.30 a 17.30
Megamysl 3D
Megamysl nebyl vždycky darebák. Když ho rodiče na rodné planetě posadili do vesmírného vozítka a poslali do světa, byl celkem roztomilé miminko. Ke své smůle však přistál na Zemi, přímo uprostřed vězeňského dvora. A protože ředitel věznice na úpěnlivé prosby vězňů, zda si toho drobečka mohou nechat, reagoval kladně, získal Megamysl hned celou řadu tatínků se zločineckými sklony, které mu budou úspěšně řadu let předávat…Rodinná animovaná komedie.

9. 12. ve 20.00
Rodinka
Nová setkání se „starými“ oblíbenými hrdiny Pavlou, Káčou, Zdeňkem, dvojčaty-raubíři (dnes jsou z nich muži v nejlepších letech) a „novými“ rodinnými příslušníky, o které se rodinka za více než třicet let od svého vzniku rozrostla. V hl. rolích: Jana Štěpánková, Daniela Kolářová Jaromír Hanzlík, Petr Forman, Lucie Vondráčková, Lenka Vlasáková, Josef Polášek, Naďa Konvalinková…

STRÁŽ POD RALSKEM
9. 12. v 17.00 a 20.00
Občanský průkaz
Film na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů. Od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku. Hrají Libor Kovář, Matouš Vrba, Jan Vlček, Jakub Šárka, Anna Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík, Kristýna Liška-Boková, Magdalena Sidonová, Jana Šulcová, Jaromír Dulava, Jiří Macháček, Václav Kopta, Oldřich Vlach, Matej Landl…

KAMENICKÝ ŠENOV
Kino Hvězda

9. 12. ve 20.00
Dál než se zdálo
Erinin ironický smysl pro humor a otevřenost naprosto okouzlily Garretta. Jiskra přeskočila a byla z toho plnohodnotná letní láska a nikdo nečekal, že potrvá, až se Erin bude muset vrátit do San Francisca a Garrett zůstane kvůli práci v New Yorku. Jenže když se šest týdnů radovánek nenápadně změní v něco hlubšího, ani jeden z nich si není jistý, že to chce ukončit. A i když si Garrettovi kamarádi Box a Dan dělají legraci z jeho vztahu s telefonem, nechtějí svého „kámoše“ ztratit kvůli úletu s nejistým koncem. Stejně tak Erinina upjatá a až příliš ochraňující vdaná sestra Corrine chce zabránit tomu, aby se Erin vydala na tu neslavně známou cestu za zklamáním…

NOVÝ BOR
Městské kino

9. 12. v 17.30 a 20.00
Ďábel
Pět lidí v pasti zaseknutého výtahu. A bude ještě hůř. Jeden z nich je totiž… Bojíte se jezdit výtahem? Režisér N. Shyamalan (Šestý smysl, Vesnice) tentokrát v roli producenta městského hororu!

PŘEDNÁŠKA

Akademie J. A. Komenského Česká Lípa
9. 12. v 19.00
Právní cesta sudetských Němců
Akademie Jana Amose Komenského v České Lípě zve na přednášku s diskusí Evy Broklové na téma právní cesta sudetských Němců. Koná se v domě akademie v Mariánské ulici ve čtvrtek 9. prosince v 19 hodin.
Nejširší spektrum otázek a problémů spojených s existencí, působením, činností, vlivem, názory a postoji sudetských Němců patří k zásadním českým otázkám vůbec. Nyní stejně jako v minulosti, jen v jednotlivých obdobích se naléhavost, s jakou tuto oblast cítíme, mění. Paní docentka Broklová, přední česká historička, se mimo jiné těmto otázkám dlouhodobě věnuje. Opět, jako již tolikrát, otevírá akademie českolipským občanům možnost poučit se, poznat skutečná fakta s touto historií spojená, často velmi zásadní a bolavá. Slýcháme i názory, které byly tak dlouho opakovány, že podstata a plná pravda z nich vymizela.

VÝSTAVY

Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa:
Galerie Jídelna: Výtvarné dialogy. Výtvarníci z občanského sdružení kulturní ŠUM se svými polskými přáteli završili celoroční spolupráci. Velkoplošné malby nebo výtvorů z hlíny, ale i promítání videí z průběhu celého projektu (do 31. prosince.
Galerie: “… a nakonec překvapení…“. Pozvánka do pestrého světa figurek a hraček z kindervajíček. Základ výstavy tvoří právě ručně malované figurky ze soukromé sbírky českolipské sběratelky (do 31. 12.).

Galerie V Kopci Česká Lípa:
Jiří Matula – Obrazy.

KD Crystal Česká Lípa:
Česká Lípa jako když ji nemáme rádi. Ve 183 fotografiích a doprovodných textech se zamýšlí první polistopadový starosta Zdeněk Pokorný nad současností a problémy města, ale i neřešenými situacemi ve městě nově i jinak (do 10. prosince).

Sklářské muzeum Kamenický Šenov:
Stálá expozice muzea na téma „Odkud pocházíme? Kdo jsme? Kam jdeme?“ zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Sklářské muzeum Nový Bor:
Lesní směs. Výstava ve sklepních prostorech muzea představuje rozdílné přístupy manželů Kopřivových ke sklu a jejich symbiózu (do 30. ledna 2011).
Stálá expozice představuje reprezentativní výběr z muzejní sbírky dokumentující stylový a technologický vývoj českého skla od 17. století do druhé třetiny 20. století.

Ajeto Art Glass Muzeum Nový Bor:
František Vízner. Výtvarník se svou tvorbou řadí ke špici světového sklářského umění. Jeho práce je zcela ojedinělá. Časově a fyzicky náročný přístup k broušení, leptání a vrtání skla nemá na obdoby (do 5. března).

Městské kino Nový Bor:
Foto Fanda: Barvy ženy (fotografie).

Městské divadlo Nový Bor:
Jana Kaplanová – Divadelní postavy z paličkované krajky.

Městské muzeum Mimoň:
Výstava betlémů. Výstava je přístupná každý den kromě pondělí od 13 do 16 hodin (do 30. prosince).
Putovní česko německá výstava Čarovné bylinky malíře, fotografa a botanika zapůjčená českolipským muzeem.

Muzeum Eduarda Helda v Zákupech:
Expozice historie výroby masopustního a karnevalového zboží.

Galerie Pošta Dubá:
Vánoční výstava. Otevřeno vždy ve středu (9.00 – 11.00), pátek 14.00 – 16.00) a v neděli (10.00 – 12.00). Do 19. prosince.