Předchozí
1 z 3
Další

ČESKOLIPSKO

Vítání ptačího zpěvu
Kdy: sobota 4. května v 7.30
Kde: Mnišská louka, Česká Lípa
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: První květnový víkend pořádá Ekoporadna Orsej při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě ve spolupráci s Českou společností ornitologickou Vítání ptačího zpěvu. Sraz je na Mnišské louce, což je nejvhodnější místo pro pozorování ptactva a užívání si jejich radostného jarního zpěvu. Ačkoliv je na začátku května hnízdní sezóna v plném proudu a dalo by se očekávat, že ubude namlouvací zpěv, ráno většina samců svým zpěvem dává najevo, že jsou stále ve svém teritoriu. Na srazu před vchodem do ptačího parku Mnišské louky Martin Bacílek z České společnosti ornitologické pohovoří o aktualitách v chodu parku. Ukázku odchytu, určování druhů a kroužkování zajistí ornitolog Josef Rutterle. O doprovodný program pro děti se postará Ekoporadna Orsej. Pro účastníky budou připraveny informační materiály o ochraně ptáků. Akce je zdarma a není potřeba se na ni hlásit předem.

Krása filmového plakátu
Kdy: sobota 4. května (do 2. června)
Kde: Městské muzeum, Mimoň

Proč přijít: Výstava unikátní sbírky filmových plakátů Lukáše Verfla.

Prohlídka s císařem Ferdinandem a císařovnou Marií Annou
Kdy: sobota 4. května v 11.00, 13.00, 15.00
Kde: Státní zámek Zákupy

Proč přijít: Prohlídka okruhu "Zámek za Ferdinanda Dobrotivého" v doprovodu císaře Ferdinanda a jeho manželky císařovny Marie Anny Karolíny. Doporučuje se předem zakoupit on-line vstupenku.

Byl v České Lípě spáchán válečný zločin
Kdy: sobota 4. května od 14.00
Kde: klubovna Vlastivědného muzea a galerie Česká Lípa

Proč přijít: Tuto sobotu se na přednášce Radka Andonova dozvíte, zda byl v České Lípě spáchán válečný zločin. Vrátíme se do květnových dnů roku 1945. Byla to těžká doba, končila válka, v ulicích vládla revoluce, která nezná pravidla, a různí dobrodruzi brali spravedlnost do svých rukou. Kdo byl kapitán Schäfer a jeho muži, a zanechali u nás krvavé stopy? Zajímá-li vás válečná historie našeho regionu, přijďte v sobotu do klubovny muzea poslechnout si nové poznatky k možnému válečnému zločinu, volnému pokračování přednášky i knihy Rušná křižovatka dobrodruhů mezi Budyšínem a Prahou.

Máchovský podvečer
Kdy: sobota 4. května v 17.00
Kde: Sušárna chmele, Dubá

Proč přijít: Před 250 lety byl na chmelnici u Dubé spáchán zločin, který pravděpodobně inspiroval našeho největšího básníka – Karla Hynka Máchu k napsání jeho nejslavnějšího díla – Máj. Nejen o tom bude májový podvečer v historické budově sušárny chmele. O Máchovi a českém romantismu promluví Michal Charypar z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd.

BanOu
Kdy: sobota 4. května ve 20.00
Kde: klub Píchlá nota, Doksy

Proč přijít: Rockový večer s českolipskou kapelou BanOut, která vznikla teprve nedávno fúzí dvou známých kapel BanWorks a Czechout.

Neohrožený Mikeš
Kdy: neděle 5. května v 10.00
Kde: Městské divadlo, Nový Bor
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Nová pohádka v podání ochotnického spolku Nopoď Nový Bor. Inspirace dílem Boženy Němcové. Známý příběh, který byl i filmově zpracován, nám vypráví o nebojácném Mikešovi, který se vydá do světa. Na své cestě potká Bobše a společně se vydají vysvobodit ztracené princezny.

Pohádkové hity televize Věž
Kdy: neděle 5. května v 15.00
Kde: Jiráskovo divadlo, Česká Lípa
Za kolik: 120 korun

Proč přijít: Poutavé představení Divadla Věž, plné živě zpívaných písniček, které vás hned na začátku zaujme svou neobvyklou zápletkou. Těšte se na největší hity z pohádek O čelích medvídcích, z pohádky o kocourku Modroočkovi, na spoustu písniček od Zdeňka Svěráka, Jaroslava Uhlíře, Marka Ebena a Petra Skoumala. Uslyšíte také několik zahraniční hitů od skupin Abba, Queen a Blondie, které opatřil českými texty herec, zpěvák a textař, jež si říká "AťiBuBu". Představení je vskutku velmi originální, veselé a roztancované.

5 světů
Kdy: neděle 5. května (do 14. července)
Kde: Vlastivědné muzeum a galerie, Česká Lípa

Proč přijít: V jedinečných prostorách ambitu bývalého augustiniánského kláštera se představí pětice výtvarníků a jejich rozmanité tvůrčí přístupy. Dřevo, sklo, obrazy a fotografie z 5 světů ve 4 chodbách. Přijďte obdivovat krásu a přirozenost kresby dřeva a z něj vyrobených soch malíře a dřevosochaře Zbyška Macháčka. Malířka skla s dlouholetými zkušenostmi s malbou secesních replik, zálibou v art deco či biedermeieru je Hana Hortenská, která ve vlastní tvorbě tíhne k portrétům, dekorům zvířat či přírody. Zvířecím a rostlinným motivům se věnuje také rytečka skla Zdenka Boudová, která využívá převážně techniku prorývání vrstev barevného skla. Štěpán Hortenský vás vtáhne do světa akrylové malby surrealistických obrazů s prvky geometrického op-artu. Filip Hortenský vám představí svou malbu obrazů, ke které využívá různorodé alternativní techniky a materiály. Rád objevuje svět okem fotoaparátu a tak budete mít příležitost poprvé shlédnout i jeho snímky.

Soutěž mažoretek, Zimní stadion Česká Lípa.Soutěž mažoretek, Zimní stadion Česká Lípa.Zdroj: archiv

S Papouškem po Českolipsku.S Papouškem po Českolipsku.Zdroj: archiv

Úklid s FBC Česká Lípa.Úklid s FBC Česká Lípa.Zdroj: archiv

Cvikovské hřmění, kynologický areál Cvikov.Cvikovské hřmění, kynologický areál Cvikov.Zdroj: archiv

Obecní a sklářská slavnost, Kunratice u Cvikova.Obecní a sklářská slavnost, Kunratice u Cvikova.Zdroj: archiv

Den otevřených dveří na stanicích HZS Libereckého kraje.Den otevřených dveří na stanicích HZS Libereckého kraje.Zdroj: archiv

Oslavy ukrajinských Velikonoc v Novém Boru.Oslavy ukrajinských Velikonoc v Novém Boru.Zdroj: archiv

Výstava Ještědský hřbet, Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa.Výstava Ještědský hřbet, Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa.Zdroj: archiv

LIBERECKO

WTF?! 2024
Kdy: pátek 3. a sobota 4. května
Kde: Malé divadlo, Liberec

Proč přijít: Jste srdečně zváni na dvoudenní festival současného divadla. Kompletní program najdete na webu divadla.

Pod maskou
Kdy: pátek 3. května v 18.00
Kde: HáeSko, Liberec

Proč přijít: Historicky první háesková filmová komedie je na světě a tvůrci se na ni chtějí podívat spolu s vámi – diváky, tak si to nenechte ujít.

Your music session
Kdy: pátek 3. května v 18.00
Kde: Knihkupectví a antikvariát Fryč, Liberec

Proč přijít: Eva Čermáková pořádá hudební workshop pro dospělé na téma dech a pohyb, souvislosti mezi tělesným prožíváním a hudebním vyjádřením. Program je obzvlášť vhodný pro učitele základních a mateřských škol, ale může se ho pochopitelně zúčastnit každý, kdo má zájem.

Otvírání studánek – Iuvestus, gaude!
Kdy: pátek 3. května v 19.00
Kde: Krajská vědecká knihovna, Liberec
Za kolik: vstup volný

Proč přijít: V čítárně denního tisku v 1. patře knihovny je pro vás připravena mimořádná hudební akce. Jste zváni na slavnostní premiéru nastudování kantáty Bohuslava Martinů v podání pěveckého sboru Iuventus, gaude! pod vedením sbor mistryně Anežky Šebové a za účasti sólisty Opery Národního divadla Jaroslavem Patočkou. Přednesu se ujal herec Justin Svoboda. Akce se koná ve spolupráci Základní umělecké školy Jablonec nad Nisou a Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Memoriál Máry Dvorského
Kdy: sobota 4. května v 9.00
Kde: Pivovar Konrád, Liberec

Proč přijít: Oblíbené jarní cyklistické závody horských kol – to je jarní cena Pivovaru Konrád. Dopoledne proběhnout dětské závody, zajištěn je pro všechny účastníky i jejich doprovod i doprovodný program a občerstvení.

Motorkářská bohoslužba
Kdy: sobota 4. května v 10.00
Kde: kostel sv. Vavřince, Dlouhý Most

Proč přijít: Jste zváni na 12. ročník tradiční bohoslužby. Po skončení bohoslužby bude před kostelem požehnáno motorkářům a jejich strojům, aby se dobře a ve zdraví projezdili motorkářskou sezónou 2023.

Krajina pokaždé jinak
Kdy: sobota 4. květen v 15.00
Kde: Klášter Hejnice

Proč přijít: Severočeská sbírka je kolekce výtvarníků, kteří jsou svou prací spojeni se severními Čechami, ať už zde žijí, pracují nebo severním Čechám věnují svá díla. A právě díla těchto umělců prezentuje výstava krajinomaleb začínající 1. květnovou sobotu v prostorách hejnického kláštera. Slavnostní zahájení proběhne společně s komentovanou prohlídkou výstavy, kterou povede její kurátor – Roman Karpaš. Výstava bude dále k vidění denně od 9 do 18 hodin až do 23. června a to zcela zdarma.

Čarovná rybí kostička
Kdy: sobota 4. května v 10.00
Kde: Naivní divadlo, Liberec
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Jediná pohádka z pera slavného anglického romanopisce, Charlese Dickense, která patří do zlatého fondu moderních pohádek. Vychází z tradice literárního realismu, kterého byl Dickens dvorním představitelem. I proto je příběh Alenky a jejího chudého otce krále – přes všechny své bláznivé peripetie - vlastně zcela uvěřitelný. A jelikož byl Dickens ke všemu Angličan, můžete se těšit i na velkou dávku typického anglického humoru. To vše v režii a výpravě Markéty Sýkorové, která svou dramatizaci doplnila i o řadu krásných písniček. Po představení je připraven oblíbený workshop Kamila Bělohlávka – Vyrob si svou loutku.

O Sněhurce
Kdy: sobota 4. května v 10.00
Kde: Krajská vědecká knihovna, Liberec
Za kolik: 50 korun

Proč přijít: Jedna z nejpopulárnějších pohádek na světě v podání Divadla Na cestě se vejde na jeden stůl, který je chvíli královským palácem a potom hlubokým lesem s chaloupkou a sedmi postýlkami. Představení pro jednu herečku a jedenáct loutek je primárně určené pro děti předškolního věku, ale bude bavit i jejich rodiče či prarodiče.

Koncert filmové hudby - Prague film orchestra
Kdy: sobota 4. května v 19.00
Kde: Dům kultury, Liberec

Za kolik: Pražský filmový orchestr pod taktovkou dirigenta Jiřího Korynty přináší velkolepý koncert, který představí i ve velkém sále kulturního domu v Liberci. Diváci v Liberci se mohou těšit na skladby z filmů Star Wars, Pán Prstenů, Games of Thrones, Harry Potter, Piráti z Karibiku a další známé melodie stříbrného plátna. Koncert bude bohatý na fantastickou filmovou hudbu od světově známých hudebních skladatelů, jakými jsou např. John Williams, Hans Zimmer, Howard Shore nebo James Horner.

Jak Kohoutek a Slepička utekli
Kdy: neděle 5. května v 10.00
Kde: Kulturní centrum Vratislavice, Liberec
Za kolik: 60 korun

Proč přijít: Chcete-li si zpříjemnit dopoledne a hlavně zabavit své děti, jste zváni na loutkovou pohádku Štěpánčina divadélka pro vaše nejmenší.

Jak sloni k chobotu přišli a O prolhaném tygrovi
Kdy: neděle 5. května v 15.00
Kde: Severočeské muzeum, Liberec

Proč přijít: Divadlo Jednoho Edy, vám představí hned dvě představení – Jak sloni k chobotu přišli a O prolhaném tygrovi. Obě loutková představení si užijí děti i dospělí. První příběh je o tom, jak v dávno a dávno minulých dobách sloni neměli chobot. Měli jen malý, vypoulený nos, kterým mohli vrtět jen za strany na stranu. A v těchto dobách žilo jedno nenasytně zvědavé slůně. Loutkový muzikál O prolhaném tygrovi je příběh na motivy indické pohádky, který vypráví o tom, že vypustit prolhaného tygra z klece ven se nevyplácí.

Vymazané krajiny
Kdy: probíhá do 22. května
Kde: Krajská vědecká knihovna, Liberec

Proč přijít: Výstava akvarelů Dariusza Godawy. Výstava ilustruje starší sudetskou a lužickou architekturu. Spíše dokumentárním způsobem představuje historické výjevy měst, ulic a domů, těch, které už neexistují, a těch, které ještě střeží historická paměť a architektonická tradice tohoto regionu. Podstávkový dům, který představuje jádro lužické architektury, je hlavním tématem této výstavy neznající státních hranic. Obrazy vás zvou na melancholickou dějepisnou cestu barevnými akvarely českých a německých měst. Autor je vášnivý nadšenec cestování po českých cestách a silnicích na motorce a ví, že mnoho míst stále čeká na zachycení v obrazech. O to větší radost má z první výstavy právě v České republice.

Raspenavský pochod Jizerkami.Raspenavský pochod Jizerkami.Zdroj: archiv

Představení Dívčí válka, Česká beseda Český Dub.Představení Dívčí válka, Česká beseda Český Dub.Zdroj: archiv

JABLONECKO

Prago union & Live band
Kdy: pátek 3. května ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 450 korun

Proč přijít: Jste zváni na koncert jednoho z nejzajímavějších úkazů české hiphopové scény. Kapela, která není plná hezounů, jejich hity rádia nehrají, nemají žádný skutečný hit a ani pořádný skandál v bulvárních novinách, přesto je kritika nesmírně uznává a uctívá a doma mají dvě ceny hudební kritiky – Anděl. Frontman Kato píše trefné přemýšlivé a sofistikované texty plné hříček a dvojsmyslů. Nenechte si tuto party ujít, po hlavních hostech vás čeká ještě after party s DJ Nu:me.

YaBlues a Jammania
Kdy: pátek 3. května v 19.00
Kde: Rest Art Centrum, Železný Brod

Proč přijít: Přijďte si na závěr pracovního týdne užít koncert mladé jablonecké kapely a jejího hosta.

Zahájení motosezóny
Kdy: sobota 4. května v 10.00
Kde: kostel sv. Jakuba Většího, Loužnice, Železný Brod

Proč přijít: Motorkářský klub Kumpáni z Loužnice opět zahájí motorkářskou sezónu moto mší v kostele sv. Jakuba Většího v Železném Brodě. Sraz motorek a jejich přehlídka proběhne v 10.30 na Malém náměstí. Po mši bude následovat spanilá jízda a program v klubovně v obci Loužnice u Železného Brodu.

Slam poetry
Kdy: sobota 4. dubna ve 20.00
Kde: klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 150 korun

Proč přijít: Špetka dramatu, špetka pantomimy, ale především mluvené slovo. Taková je soutěž, kterou mají v rukách diváci. Jeden po druhém přistupují mistři slova připraveni do posledního rýmu bojovat o vítězství v nervy drásajícím klání. Publikum se nechává uhranout, rozesmát, rozplakat, dojmout - stejně tak může při sebemenším náznaku chyby a tuctovitosti soutěžícího nemilosrdně vypískat. Vystupující nemají žádné kostýmy ani rekvizity, jen vlastní text a nebo zcela improvizují improvizace.

První jízda Zubačky
Kdy: sobota 4. května
Kde: Ozubnicová trať Tanvald – Kořenov - Harrachov

Proč přijít: V sobotu letos poprvé vyjede Zubačka. Na zvláštní vlaky bude nasazena motorová lokomotiva 743.010, motorové vozy M240.056 a 810.157 a osobní vozy Balm. Ve spolupráci s ČD Cargo je domluvena na zvláštní vlaky lokomotiva 743.010 „Elektronik“, která byla vyrobena pro ozubnicovou trať a dnes na Zubačce vozí nákladní vlaky. Na nádraží v Kořenově proběhnou ukázky práce integrovaného záchranného systému. Účast přislíbili Horská služba, SDH Kořenov, HZS Tanvald, HZS Správy železnic Liberec, Červený kříž i Policie ČR. V Kořenově také můžete navštívit Muzeum ozubnicové dráhy, Výtopnu Kořenov nebo se svézt vláčkem Důlní železnice či historickým autobusem na Jizerku nebo do Příchovic. Občerstvení bude zajištěno.

Mě nezadusíš
Kdy: neděle 5. dubna v 19.00
Kde: Městské divadlo, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 400 korun

Proč přijít: Osvobozující komedie o životě, na který může někdo nahlížet i tragicky. Vždy záleží na úhlu pohledu. Mezi nebem a zemí se může totiž odehrávat karneval života plný snů a lásky, anebo také ne. Není snadné se rozhodovat mezi citem a rozumem a někdy je prostě lepší se všemu od srdce a s lehkostí zasmát. Hrají: Eva Holubová, Tereza Gübelová, Karolína Holubová, Petr Čtvrtníček, Matěj Paprčiak.

Příběhy severních Čech, Harrachov.Příběhy severních Čech, Harrachov.Zdroj: archiv

Pochod Za Desnou jako na dlani.Pochod Za Desnou jako na dlani.Zdroj: archiv

Pohádkový les na Drábovně, Jenišovice.Pohádkový les na Drábovně, Jenišovice.Zdroj: archiv

140. výročí založení SDH Dalešice.140. výročí založení SDH Dalešice.Zdroj: archiv

Čarodějnice, Chata Bramberk.Čarodějnice, Chata Bramberk.Zdroj: archiv

Závodiště nejen pro sviště, Železný Brod.Závodiště nejen pro sviště, Železný Brod.Zdroj: archiv