Předchozí
1 z 3
Další

ČESKOLIPSKO

Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích.Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích.Zdroj: Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa

Ples města Česká Lípa
Kdy: pátek 19. ledna ve 20.00
Kde: KD Crystal, Česká Lípa
Za kolik: 500 korun

Proč přijít: Ples města Česká Lípa tradičně patří k nejkrásnějším plesům sezony. A pořadatelé věří, že své reputaci dostojí i letos. Čeká vás nejen to, co je na plese stěžejní – tedy tanec, ale také zajímavý doprovodný nejen hudební program. K tanci a poslechu zahraje Boom!Band Jiřího Dvořáka, zazpívá mimořádná zpěvačka Bára Basiková, kterou netřeba představovat, a zatančí talentovaná skupina 420PEOPLE. Součástí plesu bude také módní přehlídka agentury Reas Agency. Na závěr plesu zahraje DJ MC Erik ze slavného popového dua 90. let MC Erik a Barbara. Celým večerem vás provede moderátor Miloš Pokorný.

Zhasínání
Kdy: pátek 19. ledna v 19.00
Kde: Navrátilův sál, Nový Bor
Za kolik: 150 korun

Proč přijít: Hudební setkání Michala Vaňka a Kuby Horáka.

Zabijačkové hody na farmářských trzích
Kdy: sobota 20. ledna v 8.00
Kde: náměstí Dr. E. Beneše, Česká Lípa
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Jste zváni na první letošní farmářské trhy na pěší zóně u OD Andy, které budou ve znamení zabijačkových hodů od dvou řezníků. Nebudou chybět jitrnice, jelita, prejt, zabijačková polévka, zabijačkový guláš a další dobroty. Trh dále nabídne grilované ryby, horké nápoje, sýry, klobásy, čerstvé pečivo, uzeniny, med a výrobky z něj, bezlepkové dobroty od Damodary a mnohé další farmářské pochutiny. Chybět nebudou řemeslné stánky, malovýrobci z regionu i okolí.

Masopust na Vísecké rychtě
Kdy: sobota 20. ledna v 10.00
Kde: Vísecká rychta, Kravaře
Za kolik: 50 korun

Proč přijít: Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích je pravidelně první akcí nové sezóny. Masopustní veselí budou doprovázet řemeslníci s ukázkami své tvorby a tvůrčí dílničky. Na dvoře Vísecké rychty bude uvádět návštěvníky do dobré nálady muzika hrajících na akordeony. Domácí občerstvení zajistí vyhlášená kravařská hospoda U Doušů. Porce zábavy by ovšem nebyla kompletní, kdyby se akce neúčastnili také spolek Souznění z České Lípy a paní Kučerová, ala Teta Perla, kteří se budou starat o zábavu v průběhu celého dne. Od 11 hodin je plánovaný masopustní průvod. Ve 13 hodin si připravila Teta Perla pro děti pohádku s názvem „O neučesaných vlasech“. Spolek Souznění se postará ve 14:30 o důležitý masopustní zvyk – vynesení ortelu nad basou, na kterou jsou svaleny všechny hříchy a příkoří, která místní občany za poslední rok postihla. Své stížnosti na zlovolnou basu mohou vznést i sami návštěvníci. Vesnický masopust v prostorách prastaré roubené rychty skýtá nevšední zážitek, na který jsou všichni srdečně zváni. Není třeba připomínat, že více masek znamená více legrace. Pro příchozí v masce je tedy jako obvykle vstup zdarma. Pro návštěvníky bude u vchodu na uvítanou připraven chléb se sádlem a pro děti koblihy.

Tomík mezi dinosaury
Kdy: sobota 20. ledna v 15.00
Kde: KC Sever, Cvikov
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Liduščino divadlo uvádí příběh o školákovi Tomíkovi, který má rád knížky. Čte všude a pořád. Maminka mu večer už čtení zakáže a Tomík si s baterkou zaleze pod peřinu, protože si půjčil knížku o dinosaurech a musí ji brzy vrátit. Při čtení usne a ocitne se uprostřed pralesa, kde právě začíná neobyčejné dobrodružství.

Na NIC nečekej
Kdy: pátek 19. ledna (do 17. března)
Kde: Vlastivědné muzeum a galerie, Česká Lípa

Za kolik: První výstava v galerijním prostoru českolipského muzea v roce 2024 představí tvorbu místní intermediální umělkyně Kamily Křížové a fotografa Petra Hynka. V galerii Chodba představí Petr Hynek černobílé fotografie detailů přírody a ženského těla a emoce, kterými k nám promlouvají. Hlavním poselstvím jeho snímků je vnímavost, citlivost a plné prožívání toho, co se děje každou chvilku kolem nás. Hynkovy fotografie doplňují černobílé snímky Kamily Křížové. Druhou částí výstavy je převážně obrazová tvorba Kamily Křížové. Galerie Jídelna hostí současný cyklus obrazů Svoboda pod hladinou, ve kterém hlavní roli hrají medúzy a jejich různorodé formy. Propojení dvou autorů, dvou přístupů, fotografií a obrazů společnou výstavou slibuje dobrodružnou cestu plnou emocí.

Fischel - lesk a bída
Kdy: probíhá do 10. března
Kde: Vlastivědné muzeum a galerie, Česká Lípa

Proč přijít: Výstava Fischel - lesk a bída je první výstavní akcí Vlastivědného muzea a galerie v sezóně 2024 a jejím tématem je existence mimoňské továrny na ohýbaný nábytek, která byla založena pod jménem Fischel, po válce byla začleněna do národního podniku Ton a v posledních letech existovala pod obchodní značkou Falcon. Z kdysi slavné továrny nezůstala dodnes na místě jediná cihla. Ještě před demolicí objektů se sem několikrát vydal archivář Michal Rádl, který zde doslova ze země sbíral vzácná archivní svědectví o kdysi úspěšné firmě, která vyvážela své výrobky do celého světa. Tyto zachráněné archiválie tvoří osu výstavy, která je ovšem doplněna i o trojrozměrné exponáty ze sbírek muzea. Výstava je společným projektem Státního okresního archivu v České Lípě a Vlastivědného muzea a galerie.

Sobotní taneční odpoledne, Sloup v Čechách (Českolipsko).Sobotní taneční odpoledne, Sloup v Čechách (Českolipsko).Zdroj: archiv

LIBERECKO

Český komik, herec, textař a spisovatel Lukáš Pavlásek.Český komik, herec, textař a spisovatel Lukáš Pavlásek bude hlavním hostem Sportovního plesu v Jablonném v Podještědí.Zdroj: Deník/ Zdeněk Hejduk

Kdo se bojí Virginie Woolfové?
Kdy: pátek 19. ledna v 19.00
Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: 320 korun

Proč přijít: Slavné komorní drama plné překvapivých zvratů, krutých her i komické absurdity lidských vztahů. K ránu po dlouhém večírku se zábava dvou manželských párů zvrhne ve vzájemné urážky a nelítostný souboj o to, kdo na svého partnera vytáhne nebo vymyslí jedovatější tajnosti. Klasik americké dramatiky Edward Albee je divákům známý, někteří mohli v Malém divadle vidět jeho hry Pobřeží (2005) či Koza aneb Kdo je Sylvie (2012). Hra Kdo se bojí Virginie Woolfové? je bezpochyby nejslavnější a v roce 1962 s ní Albee šokoval celou Ameriku zpochybněním poválečné iluze „amerického snu“. V novém překladu Jiřího Joska zní dialogy nesmírně aktuálně. Snad i náš porevoluční český sen o rovnosti příležitostí, o blahobytu a růstu dospěl právě k podobné vlně znepokojení a pochybností jako optimismus let šedesátých v Americe. Poněkud zapadlé americké univerzitní město a frustrující žabomyší války bezvýznamných vysokoškolských učitelů rozhodně až překvapivě připomínají prostředí, které zde na severu dobře znáte.

Novoroční tvůrčí dílna Anděl
Kdy: sobota 20. ledna v 10.00
Kde: Obalstní galerie Liberec - Lázně, Liberec
Za kolik: 50 korun

Proč přijít: Vánoce již sice skončily, ale nemusíte zoufat. I v novém je pro vás připravena tvůrčí dílna, která svou tématikou navazuje na právě probíhající výstavu Staletím navzdory. Součástí dílny bude tentokrát i komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy.

Sněhová královna
Kdy: sobota 20. ledna v 10.00
Kde: Kulturní dům Beseda, Hrádek nad Nisou
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Jste srdečně zváni se svými dětmi na pohádkové představení na motivy Hanse Christiana Andersena. Zlá královna střípkem z kouzelného zrcadla začarovala malého Kaje a unesla ho do ledového světa bez lásky. Osvobodit ho může jen malá Gerda. I když neví, co ji čeká, je ochotna pomoci nejbližšímu člověku a podstoupí vše, aby Kaje zachránila. Překoná mráz, vichřici i další nástrahy, které jí staví do cesty zlí skřeti. Nejtěžší zkouška ji čeká v království Sněhové královny. Pohádku sehraje DS Vojan Desná – Mladá haluz.

Jak na analogovou fotografii?
Kdy: sobota 20. ledna v 15.00
Kde: Technické muzeum, Liberec
Za kolik: 70 korun

Proč přijít: V pavilonu A Technického muzea se koná přednáška Jak na analogovou fotografii, vedená kurátorem sbírek radio a fototechniky Ing. Jiřím Konvalinkou. Co všechno se na přednášce dozvíte? Proniknete do principů fotochemického procesu a klasických fotoaparátů a jejich srovnání s digitály, dozvíte se, jak si vybrat vhodnou techniku a materiál, správnou expozici, jak zvolit a použít vhodné příslušenství – výměnné objektivy, filtry, expozimetr a další a budou vám vysvětleny základní postupy vyvolávání černobílého filmu a zvětšování fotografií. Návštěvu navíc můžete spojit s komentovanou prohlídkou expozic analogové radio a fototechniky se začátkem ve 14 hodin.

Sportovní ples
Kdy: sobota 20. ledna v 19.30
Kde: Společenské centrum, Jablonné v Podještědí
Za kolik: 350 korun

Proč přijít: K tanci a poslechu vám zahraje hudební skupina Aura, těšit se můžete na hlavního hosta večera, jímž nebude nikdo menší než herec a komik – Lukáš Pavlásek.

Country bál
Kdy: sobota 20. ledna ve 20.00
Kde: U Loterie, Dlouhý Most
Za kolik: 150 korun

Proč přijít: Country bál pořádá v hospůdce U Loterie obec Dlouhý Most a taneční skupina The Wings. Hraje kapela Funny Grass.

Křišťálový ples v knihovně
Kdy: sobota 20. ledna ve 20.00
Kde: Krajská vědecká knihovna, Liberec
Za kolik: 450 korun

Proč přijít: Krajská vědecká knihovna tuto sezónu pořádá svůj tradiční společenský ples v knihovně s novým partnerem – Crystal Valley. Letošní, již 11., ples v knihovně tedy bude Křišťálový. V průběhu plesu vás čeká: taneční vystoupení členů baletu Divadla F. X. Šaldy, třpytivá módní přehlídka v režii Crystal Valley a světelná a taneční show Crystalize v podání Fantastic Art Praha, k poslechu a tanci zahraje Domestic Tanvald a diskotéku ve 4. patře bude řídit DJ Coolcat. Celým večerem bude provázet Lucie Fürstová. Těšit se můžete též na lahodné víno z Moravy, které představí Vinný sklípek u Staňků. Kulinářské speciality a výbornou kávu nabídne Knihovní kavárna. V průběhu večera Vás také čeká slosování vstupenek o hodnotné ceny, které do tomboly dodali partneři plesu.

Imjoy a Imp(r)ohádka
Kdy: neděle 21. ledna v 16.00
Kde: Knihkupectví a antikvariát Fryč, Liberec
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: S novým rokem startují nové pohádkové příběhy u Fryče, kde můžete své děti nechat zabavit každé nedělní odpoledne. Tentokrát bude nedělní odpoledne zcela improvizační a tak trochu ho vytvoří sami diváci společně s improvizační skupinou Imjoy. Může být princezna detektivem? Co se stane, když vlk v lese potká zakletého draka? A můžou žížaly plnit přání? V příběhu, který vznikne přímo před vašima očima se může stát úplně všechno. Vydejte se společně do pohádky, kterou ještě nikdo neviděl a ani znovu neuvidí. Pro děti je kromě pohádky připraven dětský koutek. Rodiče, kteří pohádku sledovat nechtějí se zabaví mezi knihami. Samozřejmostí je i malé občerstvení.

Nabucco
Kdy: neděle 21. ledna od 16.00
Kde: Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Za kolik: 160 - 490 korun 

Proč přijít: Operní drama o touze po svobodě, moci i lásce. Verdiho v pořadí třetí opera Nabucco zpracovává biblický námět ze Starého zákona a patří k nejčastěji uváděným operním dílům vůbec. Působivost raného skladatelova díla spočívá především ve velkolepých masových scénách a sborových výstupech. Příběh opery vypráví o nábožensky motivované válce a vyhnání z domova. Když teprve osmadvacetiletý Verdi představil své dílo premiérou v milánské La Scale roku 1842, zaznamenal fenomenální úspěch a odstartoval tak svou cestu ke slávě. Giuseppe Verdi je statisticky nejhranějším operním autorem na světě a jeho díla se těší trvalému diváckému zájmu.

Transformers show!
Kdy: neděle 21. ledna v 17.00
Kde: Kulturní centrum Vratislavice, Liberec
Za koiik: 297/360 korun

Proč přijít: Do Liberce míří se svou velkolepou show legendární Transformers. Akci pro rodiny s dětmi nebo pro nadšence populárních Auto robotů si rozhodně nenechte ujít.

Black Friday 2.0, Bunkr Music Club Liberec.Black Friday 2.0, Bunkr Music Club Liberec.Zdroj: archiv

Společenský ples v Raspenavě (Liberecko).Společenský ples v Raspenavě (Liberecko).Zdroj: archiv

5 let prázdnin. Přednáška v Josefově Dole (Liberecko).5 let prázdnin. Přednáška v Josefově Dole (Liberecko).Zdroj: archiv

Christ Sadler, Infynyty Liberec.Christ Sadler, Infynyty Liberec.Zdroj: archiv

JABLONECKO

Dolnoslezská filharmonie Jelení Hora.Dolnoslezská filharmonie Jelení Hora.Zdroj: archiv

Vodník Česílko
Kdy: pátek 19. ledna v 10.00
Kde: Městské divadlo, Železný Brod

Proč přijít: Pohádka Václava Čtvrtka pro nejmenší v podání divadla Scéna Praha. Divadelní podoba dnes již klasického večerníčku. Česílko je důvtipný vodník, který bydlí v rybníčku, spolu s kaprem Osmikiláčem. Kousek od jejich rybníčku má svůj zámek lakomý Knížepán, který tak trochu závidí Česílkovi přátelství s kaprem Osmikiláčem a zároveň usiluje o jejich rybník. K rybníčku se jednoho dne přistěhuje krásná Rusalka, která hledá domov. Ta se spřátelí hlavně s Česílkem. Jenže Knížepán by se rád ženil a Rusalka se mu moc líbí.

Jan Hrubý, Ondřej Fencl a Hromosvod
Kdy: pátek 19. ledna ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 380 korun

Proč přijít: Čeká vás křest šestého řadového CD Hromosvodu Ondřeje Fencla " Sen nenasytných kluků" v první půli večera a Honza Hrubý s bigbítem za zády v té druhé. Propojení je nasnadě. Neufňukané texty plné vnitřních rýmů a nevšedních obratů, uvěřitelný zpěv, dvoje virtuózní housle, knopflerovská kytara a zemitá rytmika. Autorská tvorba dvaačtyřicetiletého Ondřeje Fencla, známého též z 5P Luboše Pospíšila, nedávné sestavy Marsyas, ze Schodiště nebo tria s Vladimírem Mertou a Janem Hrubým. Oproti původnímu folk-rocku hraje nyní Hromosvod barevněji, více pro písničku, méně na odiv. Zpěváka, klávesistu a kytaristu Fencla doprovází elitní čeští sidemani - na elektrickou kytaru Vojtěch Jindra, housle Hana K. Vyšínská, baskytaru Jaryn Janek a za bicími Tomáš Marek. V druhé půli večera se ke kapele přidá legendární matador Jan Hrubý a u příležitosti jubilea "75" zazní největší klasiky, které si lze jen těžko představit bez jeho magických houslí (Špejchar Blues, Večernice, Funebráci, Sladké je žít, Astrolog).

Městský sklářský ples
Kdy: pátek 19. ledna v 19.00
Kde: sokolovna, Železný Brod
Za kolik: 150/osoba a 250 korun/pár

Proč přijít: V nadcházející plesové sezoně chtějí organizátoři navázat na předchozí roky a pozvat vás na Městský sklářský ples. Zatančit si budete moci v železnobrodské sokolovně v Masarykově ulici. K tanci a poslechu zahraje hudební skupina Koloseum. V průběhu večera předvedou své taneční umění tanečnice z tanečního oboru ZUŠ Železný Brod. Pro všechny zúčastněné je připravena bohatá tombola, která je tvořena nejen výrobky sklářů, ale i s přispěním mnoha železnobrodských podnikatelů a živnostníků. Připraven bude i mobilní fotoateliér ze Smržovky, který uchová vaši památku na tuto akci.

14. obnovený všesportovní ples
Kdy: pátek 19. ledna od 20 hodin
Kde: Parkhotel, Smržovka
Za kolik: 314 korun

Proč přijít: Již čtrnáctý Obnovený všesportovní ples ve Smržovce. Tato společenská akce první kategorie je pořádána ve prospěch smržovské sportující mládeže. Díky loňské hojné účasti a štědrosti sponzorů mohli v roce 2023 pořadatelé rozdělit jednotlivým oddílům částku 70 000 korun. K tanci a poslechu zahraje BigʼOʼBand.

Dolnoslezská filharmonie Jelení hora
Kdy: sobota 20. ledna v 19.00
Kde: Městské divadlo, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 190 korun

Proč přijít: Příroda byla po staletí inspirací pro umělce, sochaře a skladatele. Jedním z umělců zvláště vnímavých ke kouzlům světa kolem nás byl Antonín Dvořák. Byl to on, kdo čerpal inspiraci z přírody a domácího českého folklóru, což se v celém jeho díle výrazně projevilo. Na programu mimořádného koncertu polské filharmonie pod vedením dirigenta Marek Wroniszewského zazní tyto skladby: Antonín Dvořák: V přírodě op. 91, Maciej Małecki: Koncert pro dvě flétny, Antonín Dvořák: 7 Symfonie d-moll op. 70.

5. Cyklistický bál – Počátky cyklistiky
Kdy: sobota 20. ledna v 19.00
Kde: Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 290 a 390 korun

Proč přijít: Počátky cyklistiky jsou ožehavým tématem nejen mezi cyklisty. Pohybují se někde na přelomu 19.–20. století, kdy cyklistika zažívala největší rozvoj. Dobře se ale ví, zda byla dříve pneumatika nebo ráfek, a kdy na to vlastně naši předci přišli. Jste srdečně zváni přijít si zaplesat a zjistit, jak to vlastně se začátky cyklistiky bylo. Svůj oděv ideálně vylaďte do třicátých let 20. století, ovšem fantazii se meze nekladou. Kdo si přiveze svůj velocipéd, bude mít jistý obdiv nejen pořadatelů, ale i spolu účastníků. Hudební kulisu letos organizátoři trochu okoření a vedle klasického popu si budete moci zatančit i na swingové pecky.

Dangar Six
Kdy: sobota 20. ledna od 20.00
Kde: Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou
Za kolik: 150 korun

Proč přijít: Speciální show k 10 letům hard and heavy kapely DanGar Six. Celý večer bude znít naše hudba ze dvou již vydaných alb, ale i z toho nadcházejícího, které uvidí světlo světa snad během příštího rocku. Těšit se můžete i na speciální hosty, efekty, překvapení… no prostě večer, který musíš zažít

Myslivecký ples
Kdy: sobota 20. ledna od 20 hodin
Kde: Parkhotel Smržovka
Za kolik: 200 korun

Proč přijít: K tanci i poslechu hraje Bohemia Universal Band, předtančení, bohatá tombola, myslivecká kuchyně. Na setkání se těší členové Mysliveckého sdružení Černá Studnice.

Dětský karneval, RC Maják Tanvald (Jablonecko).Dětský karneval, RC Maják Tanvald (Jablonecko).Zdroj: archiv

Povídání s Helenou Máslovou, Kittelův dům (Jablonecko).Povídání s Helenou Máslovou, Kittelův dům (Jablonecko).Zdroj: archiv

Koncert v Jablonci nad Nisou.Koncert v Jablonci nad Nisou.Zdroj: archiv

Maškarní bál, Střelnice Turnov.Maškarní bál, Střelnice Turnov.Zdroj: archiv

Pohádka v Zásadě (Jablonecko).Pohádka v Zásadě (Jablonecko).Zdroj: archiv

Divadelní představení v KD Rokytnice (Semilsko).Divadelní představení v KD Rokytnice (Semilsko).Zdroj: archiv

Divadelní představení v Desné (Jablonecko).Divadelní představení v Desné (Jablonecko).Zdroj: archiv

Pohádka v Klubu Na Rampě v Jablonci nad Nisou.Pohádka v Klubu Na Rampě v Jablonci nad Nisou.Zdroj: archiv