Předchozí
1 z 3
Další

ČESKOLIPSKO

Marek AdamczykMarek Adamczyk zatančí ve Cvikově.Zdroj: se svolením Mikuláše Křepelky / Česká televize

Česko-německé vztahy na Českolipsku od vzniku republiky po současnost
Kdy: sobota 27. ledna od 14.00
Kde: klubovna Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě

Proč přijít: Česko-německé vztahy se vyvíjejí v různých podobách již více než 1000 let. V posledním století byl tento vývoj akcelerován nacionalismy, které od konce 19. století silně ovlivňovaly český i německý veřejný život v českých zemích. Po vzniku republiky v roce 1918 se vzájemné postoje radikalizovaly. Vše tragicky vyvrcholilo druhou světovou válkou a jejími důsledky. Poté se zdálo, že je téma pro českou stranu uzavřené. Bylo tomu tak skutečně? Na tyto otázky bude hledat odpovědi přednáška historika Tomáše Cidliny o česko-německých vztazích na Českolipsku ve 20. století.

Raprezentační ples města Cvikov
Kdy: sobota 27. ledna ve 20.00
Kde: sál KC Sever, Cvikov
Za kolik: 350 korun

Proč přijít: Plesová sezóna se pomalu rozjíždí a velkou plesovou příležitost pro vás pořádá i město Cvikov, letos proběhne již 21. ročník tradiční události. Během večera, kterým vás provede moderátor Petr Svoboda nebude nouze o hvězdné hosty – předtančení si vezme na starost dvojice Lenka Nora Návorková a herec Marek Adamczyk, kteří spolu tančili v posledním ročníku úspěšného pořadu Stardance vloni na podzim a hvězdným hudebním hostem bude zpěvačka Daniela Šinkorová. Hudebně vás bude celý večer doprovázet kapela Big band bonit. Všechny vstupenky budou slosovatelné v soutěži o zajímavé ceny.

Myslivecký ples
Kdy: sobota 27. ledna ve 20.00
Kde: Hotel Port, Doksy

Proč přijít: Honební společenstvo Štedrá Doksy vás srdečně zve na Myslivecký ples, který pořádá v krásném Komodor sále hotelu Port přímo na břehu Máchova jezera. K tanci a poslechu vám zahraje kapela Vosty Band a mimo jiné vás čeká vás také bohatá zvěřinová tombola. Kdo by si chtěl užít komfort se vším všudy, může využít speciální akci hotelu při příležitosti plesu – přespat v hotelu i se snídaní za zvýhodněnou cenu, tak si tento zimní víkendový zážitek nenechte ujít.

Analfabeta Negramotná a další hrdinové z knih
Kdy: sobota 27. ledna (do 21. dubna)
Kde: Městské muzeum, Mimoň
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Městské muzeum Mimoň otevírá interaktivní výstavu pro celou rodinu s názvem: Analfabeta Negramotná a další hrdinové z knih. Expozice je určena zejména dětem a mládeži, ale pobaví i dospělé. Výstava je inspirovaná stejnojmennou knihou Jana Uličianského. Zábavnou formou představuje autorskou literární tvorbu přímo určenou pro děti a mládež. Dětem se otevře svět knih a hrdinů, ke kterým se vracejí další a další generace čtenářů. Přijďte a potkejte se s Pinocchiem či se proměňte v Pipi Dlouhou punčochu. Vyzkoušejte, jak funguje sluchátko Macha a Šebestové, či jak bylo Alence, když se propadla králičí dírou.

Na NIC nečekej
Kdy: probíhá do 17. března
Kde: Vlastivědné muzeum a galerie, Česká Lípa

Za kolik: První výstava v galerijním prostoru českolipského muzea v roce 2024 představí tvorbu místní intermediální umělkyně Kamily Křížové a fotografa Petra Hynka. V galerii Chodba představí Petr Hynek černobílé fotografie detailů přírody a ženského těla a emoce, kterými k nám promlouvají. Hlavním poselstvím jeho snímků je vnímavost, citlivost a plné prožívání toho, co se děje každou chvilku kolem nás. Hynkovy fotografie doplňují černobílé snímky Kamily Křížové. Druhou částí výstavy je převážně obrazová tvorba Kamily Křížové. Galerie Jídelna hostí současný cyklus obrazů Svoboda pod hladinou, ve kterém hlavní roli hrají medúzy a jejich různorodé formy. Propojení dvou autorů, dvou přístupů, fotografií a obrazů společnou výstavou slibuje dobrodružnou cestu plnou emocí.

Koncert Oslava života, kostel Mistra Jana Husa Česká Lípa.Koncert Oslava života, kostel Mistra Jana Husa Česká Lípa.Zdroj: archiv

Baráčnický ples, KD Zákupy (Českolipsko).Baráčnický ples, KD Zákupy (Českolipsko).Zdroj: archiv

LIBERECKO

Kávový festival na HarfěKávový festival. Ilustrační foto.Zdroj: Redakce

Gazdina roba
Kdy: pátek 26. ledna a neděle 28. ledna v 19.00
Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: 190 - 490 korun

Proč přijít: Gabriela Preissová napsala Gazdinu robu ve svých sedmadvaceti letech, hra byla okamžitě uvedena na scéně Národního divadla (v roce 1889) a její úspěch vyvolal jeden z nejbouřlivějších skandálů v české divadelní historii. Vášnivý spor mezi zastánci pozdního romantismu a průkopníky realismu poněkud přehlušil onu mimořádnou skutečnost, že Preissová napsala čistou a klasickou tragédii, jednu z mála v české literatuře, odvážnou a znepokojivou, takže přitahuje vždy další generace divadelníků i diváků a nabízí vzácně dramatické postavy a situace. Vesnice tu představuje svět s přísným řádem a pevnými rituály, proti kterým se horké lidské srdce bouří, ale naráží na krutou společnost srdcí zlomených a vychladlých. Režisér Martin Františák vesnickému dramatu rozumí v jeho věčném a syrovém zápasu života se smrtí, umí v něm s citem vyhmátnout živou divadelní krev a sledovat její proudění v živlu hereckém. Jeho inscenace Sylva podle Vesnického románu Karoliny Světlé přivedla liberecký ansámbl na dvě prestižní mezinárodní přehlídky. Činohra se s Preissovou naposledy setkala v Její pastorkyni Michala Langa v roce 2012. Gazdina roba se ovšem v původní činoherní podobě představí v Liberci úplně poprvé.

Víkendové prohlídky na Zámku Svijany
Kdy: sobota 27. a neděle 28. ledna v 9.00
Kde: Zámek Svijany
Za kolik: 50 korun

Proč přijít: Nečekejte na zámeckou sezónu do jara a vydejte se na prohlídku zámku už teď. Srdečně jste zváni na poslední víkend v lednu na prohlídku expozic Zámku Svijany. Prohlídka je nekomentovaná (probíhá bez průvodce), zámek si můžete v klidu prohlédnout kdykoliv od 9 do 17 hodin. A co vás na prohlídce čeká? Je toho skutečně hodně: Archeologická expozice z doby bronzové, bronzový poklad, historie zámku a okolí, expozice Neolitu a Eduarda Štorcha, velká kaple či expozice podzemí.

Liberecký kávový festival
Kdy: sobota 27. a neděle 28. ledna
Kde: Palác Liebieg Liberec
Za kolik: 150 - 350 korun

Proč přijít: Připravte se na kávový zážitek jako žádný jiný. Čeká vás druhý ročník Libereckého kávového festivalu, na který jste srdečně zváni. Tento jedinečný festival se uskuteční v nádherném prostředí Liebiegova paláce. Co vás čeká? Festival nabídne národní kolo soutěže Czech Brewers Cup 2024, kde se nejlepší baristé utkají v přípravě filtrované kávy. Vítěz této soutěže bude mít tu čest reprezentovat Českou republiku na světovém mistrovství v Chicagu. A to není vše - uvidíte také předkola nejprestižnější baristické soutěže Czech Barista Championship 2024. Ale kávový festival není jenom o soutěžích. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program plný inspirativních přednášek, praktických workshopů a samozřejmě ochutnávek kávy. Navíc se představí stánky těch nejlepších českých pražíren výběrové kávy. Liberecký kávový festival 2024 je událostí, která oslavuje kávovou kulturu, umění baristů a je to příležitost k setkání milovníků kávy, kteří se o kávě chtějí dovědět něco nového a objevit nové chutě a možnosti.

Rodinné odpoledne: Hvězdný posel
Kdy: sobota 27. ledna v 15.00
Kde: Naivní divadlo, Liberec
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Zimní odpoledne, kdy se ne vždy dá vytvořit pro děti program venku, můžete strávit v divadle, kde se nebudou nudit malí ani velcí. Připravena je pro vás inscenace o životě slavného vědce, matematika, astronoma, filozofa a fyzika Galilea Galileiho inspirovaná stejnojmennou knihou uznávaného autora a ilustrátora originálních dětských knih, Petra Síse. Představení je určeno dětem již od 8 let.

Benefiční ples hejtmana
Kdy: sobota 27. ledna v 20.00
Kde: Clarion Grandhotel Zlatý Lev, Liberec
Za kolik: 1500 korun

Proč přijít: Jste zváni na 16. ročník plesu pod záštitou libereckého hejtmana Martina Půty, jehož výtěžek putuje jako vždy na dobročinné účely. Během večera vám zazpívá Erika Stárková, zatančí Marek Adamczyk se svou taneční partnerkou, se kterou prošel soutěží Stardance – když hvězdy tančí a baletní soubor Divadla F. X. Šaldy. K tanci a poslechu zahraje liberecký Big’O’Band a celým večerem provede oblíbený herec a moderátor Tomáš Měcháček. Výtěžek z plesu podpoří Centrum duševního zdraví v Libereckém kraji.

Dětský karneval
Kdy: sobota 27. ledna v 15.00
Kde: Centrum volno časových aktivit, Chrastava
Za kolik: 50 korun

Proč přijít: Hudební divadlo Hnedle vedle potěší děti na dětském karnevalu. Přijede za vámi Tom a jeho kamarádi, zazpíváte si a zatancujete. Čekají vás soutěže o pěkné odměny.

Nepálské šestitisícové vrcholy a krásné treky v jejich okolí
Kdy: sobota 27. ledna ve 19.00
Kde: kino, Henice

Proč přijít: Cestovatelská přednáška o treku v národním parku Sagarmatha a o výstupu na Lobuche a Ama Dablam. Přednášet budou Honza „Tráva“ Trávníček, Jan Machovič, Tomáš Prchal, Miloš Bohoněk a Miri Jirková.

Reprezentační ples v Lázních Libverda
Kdy: sobota 27. ledna od 19.30
Kde: Spa Resortu Libverda
Za kolik: 500 korun 

Proč přijít: V sobotu se v Lázních Libverda naskytne skvělá příležitost opět protančit střevíce. Na hosty čeká nejen pestrý program, mj. i vystoupení liberecké taneční skupiny The Wings v historických kostýmech, ale také bohatá tombola, kdy hlavní cenou tomboly je týdenní lázeňský pobyt s procedurami. Mezi další atraktivní ceny pak patří víkendový lázeňský pobyt nebo možnost čerpání lázeňských procedur, rituálů a masáží. O občerstvení se po celou dobu plesu stará personál restaurace, který každoročně připravuje teplý i studený raut a letošní novinkou bude i čokoládová fontána se spoustou čerstvého ovoce. Hudbou bude k tanci až do ranních hodin doprovázet kapela NEXT BAND. Vzpomínkové foto zajistí zábavný fotokoutek. Vše vyvrcholí slavnostním ohňostrojem. Vstupenka stojí 500 Kč, v předprodeji jsou již nyní k dispozici na tel. 733 674 824 nebo prostřednictvím emailu sekretariat@lazne-libverda.cz. Případně je možné zakoupit vstupenku online na www.lazne-libverda.cz/vouchers. 

Den setkání
Kdy: neděle 28. ledna v 10.00
Kde: bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy, Jablonné v Podještědí

Proč přijít: Celý program začne v 10 hodin Mší svatou, která bude zaměřená na děti, následovat bude vernisáž nové expozice v podzemí baziliky nazvané jednoduše – Cesta. Poetická instalace inspirovaná životem paní Zdislavy a byla vytvořena za základě kreseb dětí a mladých lidí z Jablonného v Podještědí a okolí. Chybět nebude obědové občerstvení a přednáška s názvem Svatý Tomáš pro malé i velké. Paralelně s programem uvnitř baziliky, bude probíhat na dvoře kláštera mini taškařice pro děti, v rámci které si nenechte ve 14 hodin ujít divadelní představení Rybáři – apokryfní mono drama o rybáři, který u všeho byl, ale vlastně nebyl, které pro vás sehraje Jan Horák. Jste srdečně vítáni v jakékoli části nedělního programu.

O Budulínkovi
Kdy: neděle 28. ledna v 10.00
Kde: Kulturní centrum Vratislavice 101010, Liberec
Za kolik: 60 korun

Proč přijít: Klasická loutková pohádka Sváťova dividla pro ty nejmenší o chlapci, který neposlouchal babičku s dědečkem a málem to pro něj nedopadlo dobře.

Liliom
Kdy: neděle 28. ledna v 18.00
Kde: Malé divadlo, Liberec
Za kolik: 320 korun

Proč přijít: Liliom napsal v roce 1909 maďarský dramatik Ferenc Molnár. Dnes je toto dílo dobře známé jako předloha pro broadwayský muzikál Carousel. Příběh bývá obvykle interpretován jako velmi dramatický, temný a násilný, ale v libereckém představení se zaměří nejen na dramatická témata, ale také na čistou lásku mezi Liliomem a jeho ženou Julií. Všechno špatné chování Lilioma pramení z jeho romantické lásky k Julii, která neutichá ani po jeho smrti. Inscenace vám ukáže osudový milostný příběh dokreslený originální hudbou přední japonské skladatelky Hiyoko Takai.

Vojenský ples, DK Liberec.Vojenský ples, DK Liberec.Zdroj: archiv

Sobotní program v Klubu Argonaut, Liberec.Sobotní program v Klubu Argonaut, Liberec.Zdroj: archiv

Expozice Cesta, bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy Jablonné v Podještědí (Liberecko).Expozice Cesta, bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy Jablonné v Podještědí (Liberecko).Zdroj: archiv

JABLONECKO

Bedřichovský Night Light Marathon.Bedřichovský Night Light Marathon.Zdroj: Se souhlasem Čez Ski Tour

Timudej
Kdy: pátek 26. ledna ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 300 korun

Proč přijít: Kapela proslulá energií nabitými koncerty přijíždí rozehřát své jablonecké fanoušky. Timudej se pohybuje na rozhraní mnoha hudebních stylů od world music, tanečních rytmů přes elektroswing až po elektronické beaty. Timudej předkládá české veřejnosti téměř neznámou Ritu Mitsouko – výtečnou francouzskou zpěvačku s minulostí pornoherečky nebo pozapomenutý příběh zlínského vele obuvníka Tomáše Bati, který se na počátku své slavné dráhy zapletl s tajemnou Surikatou. Na posledním albu (Ještěně) se dokonce producentsky podílel Honza Balcar, který skládá hudbu pro Cirk La Putyka.

Tradiční čínská medicína
Kdy: pátek 26. ledna v 18.00
Kde: Sokol Bzí, Železný Brod

Proč přijít: Pro všechny, kteří se nespoléhají jen na tradiční medicínu se spoustou mnohdy zbytečných léků, je připravena přednáška o tradiční čínské medicíně.

Bedřichovský Night Light Marathon 2024
Kdy: pátek 26. a sobota 27. ledna
Kde: Stadion Bedřichov
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Všichni příznivci zimních sportů jsou zváni k tradičnímu nočnímu běžeckému závodu na lyžích. V pátek proběhne závod na 17,5 a 30 kilometrů volně, v sobotu si přijdou na své děti – jsou pro ně připraveny dětské trasy, zároveň proběhne závod v klasice na 10, 17,5 a 30 kilometrů.

Classic rock show
Kdy: sobota 27. ledna ve 21.00
Kde: klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Oblíbený klub představuje nový koncept věnovaný vybraným kapelám. Během celého týdne pro vás barmani budou mít přichystané speciální drinky za doprovodu tematického playlistu na velkém baru. V sobotu proběhne hudebně taneční večírek se zaměřením na vybrané interprety. Poslední lednový týden bude patřit švédské legendě – skupině ABBA. Čeká vás týden speciálních drinků inspirovaných nejslavnějšími songy legendární skupiny, který vyvrcholí v sobotu tanečně hudební akcí Classic rock show s DJ Lizard – oldies rockotékou s video projekcí. Kdo přijde v kostýmu, získá welcome drink zdarma.

Tomáš J. Holý
Kdy: sobota 27. ledna ve 20.00
Kde: Rest. Art, Železný Brod

Proč přijít: Jste zváni na příjemně strávený kytarový večer ve společnosti železnobrodského rodáka Tomáše J. Holého.

O statečné princezně Máně
Kdy: neděle 28. ledna v 15.00
Kde: Městské divadlo, Železný Brod
Za kolik: 50 korun

Proč přijít: Pro všechny příznivce železnobrodského ochotnického divadla v podání Divadelního spolku Tyl je na poslední lednovou neděli nového roku přichystán veselý pohádkový příběh O statečné princezně Máně a hodném Honzovi na motivy pohádek Josefa Lady, který je určený jak pro malé, tak velké diváky. Pod režijním vedením Tomáše Kesnera uvidíte známé i ještě neznámé členy místního ochotnického spolku. Jestli chcete vědět, co předpověděly sudičky a jak to všechno dopadlo, přijďte se podívat.

Dětský karneval
Kdy: neděle 28. ledna v 14.00
Kde: Sportovní hala Výšina, Tanvald
Za kolik: 50 korun

Proč přijít: Tradiční karneval pro děti bude plný tance, zábavy, soutěží, dovádění i předvádění. Součástí párty bude i volba nejlepší masky o skvělé ceny.

Lednový program v Kinoklubu Smržovka (Jablonecko).Lednový program v Kinoklubu Smržovka (Jablonecko).Zdroj: archiv

Zabijačkové hody v Parkhotelu Smržovka (Jablonecko).Zabijačkové hody v Parkhotelu Smržovka (Jablonecko).Zdroj: archiv

Polubenský triatlon, Horní Polubný (Jablonecko).Polubenský triatlon, Horní Polubný (Jablonecko).Zdroj: archiv

Závod O dřevěného Krakonoše, Rokytnice nad Jizerou.Závod O dřevěného Krakonoše, Rokytnice nad Jizerou.Zdroj: archiv

Fotbalový ples, KD Velké Hamry (Jablonecko).Fotbalový ples, KD Velké Hamry (Jablonecko).Zdroj: archiv

Ples města Tanvald (Jablonecko).Ples města Tanvald (Jablonecko).Zdroj: archiv

Country bál, Josefův Důl (Jablonecko).Country bál, Josefův Důl (Jablonecko).Zdroj: archiv

Výroční koncert kapely PopCorn, Mšeno nad Nisou (Jablonecko).Výroční koncert kapely PopCorn, Mšeno nad Nisou (Jablonecko).Zdroj: archiv

Oldies party, KD Střelnice Turnov.Oldies party, KD Střelnice Turnov.Zdroj: archiv

Pochod z Turnova do Příchovic.Pochod z Turnova do Příchovic.Zdroj: archiv