Masopust patřil do přechodného období mezi zimou a jarem. Začínal po svátku Tří králů a každý rok byl různě dlouhý, od jednoho do dvou měsíců. Trval do Popeleční středy, která zahajuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, je pohyblivé i datum Popeleční středy – letos připadá na 14. února.

Svátek Masopustu je doložený již ve 13. století.  Slavil se od středověku jak v nejchudších vrstvách, tak na panských dvorech, na vesnicích i ve městech. Byl to čas zabíjaček, vepřových hodů, nejrůznějších vesnických zábav a bálů, čas nevázané veselosti. Konalo se i mnoho svateb, protože v komorách byl dostatek zásob masa na pořádnou svatební hostinu a na výslužku pro celou vesnici.

První masopustní akci v kraji bude hostit skanzen Vísecká rychta v Kravařích, pobočka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Letos bude rychta hostit maškary v sobotu 20. ledna od 10 do 16 hodin.

Masopustní veselí doplní řemeslníci s ukázkami své tvorby a řemeslnými dílnami. Na dvoře skanzenu budou vyhrávat akordeonisté, domácí občerstvení zajistí kravařská hospoda U Doušů. „Masopust patří v našich muzeích k tradičním akcím. Návštěvníci se seznámí s nejrůznějšími zvyky, které se k Masopustu váží. Zvlášť pro děti může být ten zážitek objevný,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Karneval pro děti v Mimoni.
FOTO, VIDEO: Tradiční karneval v Mimoni se opět povedl. Děti byly nadšené

V 11 hodin vyrazí na cestu masopustní průvod. Ve 13 hodin si připravila divadelnice Teta Perla pro děti pohádku s názvem O neučesaných vlasech. Spolek Souznění se postará ve 14.30 o důležitý masopustní zvyk – vynesení ortelu nad basou, na kterou jsou svaleny všechny hříchy a příkoří, která obyvatele za poslední rok postihla. Své stížnosti na zlovolnou basu mohou vznést i sami návštěvníci.

Jak už to tak o masopustu bývá, více masek znamená více legrace. Příchozí v maskách mají tedy vstup zdarma. Pro návštěvníky bude u vchodu na uvítanou připraven chléb se sádlem a pro děti koblihy.

Kdo by chtěl vidět, jak takové masopustní veselí vypadalo dříve ve vesnicích v Pojizeří, může vyrazit 3. února na skanzen Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Masopustní program tam bude k vidění od 12.00 do 15.30.

Nejvíce akcí nabídne druhý únorový víkend. Maškary se sejdou v Hrádku nad Nisou, Doksech, Zákupech, Železném Brodě nebo Novém Boru. Tam se masopust tradičně ponese v duchu brazilského karnevalu. Chybět nebude průvod masek v čele s brazilskými tanečnicemi a bubeníky ze skupiny Tam Tam Batucada nebo recesistické závody na lyžích.

KAM V KRAJI NA MASOPUSTY VYRAZIT

20. ledna
Masopust na Vísecké rychtě, Kravaře
Průvod barevných masek (od 11.00), který doplňuje báječná kapela vyhrávající lidové písně, řeznické pochoutky, kvalitní jídlo a pití. Těšit se lzee i na řemeslný jarmark v prostorách, spolek Souznění z české Lípy a paní Kučerovou neboli tetu Perlu, kteří se budou starat o zábavu v průběhu celého dne či závěrečné pochování basy (od 14:00), se kterou by měly odejít všechny hříchy a neúspěchy uplynulého roku. Vesnický masopust v prostorách prastaré roubené rychty skýtá nevšední zážitek; pro příchozí v masce je vstup zdarma. Pro návštěvníky bude u vchodu na uvítanou připraven chléb se sádlem a pro děti koblihy.
www.muzeumcl.cz  

3. února
Dlaskův statek, Dolánky u Turnova
Masopustní průvod masek, pozdravení hospodáře a hospody, tanec masek, masopustní hry, jídlo a pití.
www.muzeum-turnov.cz

9. února
Masopust 2024, Frýdlant
MŠ Jiráskova vás jako každý rok srdečně zve na oslavy Masopustu v roce 2024. Příjemná akce se odehraje ve Frýdlantě. V 10:00 hodin je sraz u ZŠ Husova Frýdlant a následně se pokračuje na náměstí T. G. Masaryka, kde v 10:15 hodin začíná doprovodný program.
www.mesto-frydlant.cz

10. února
Hrádecký masopust, Hrádek na Nisou
Hrádecký masopust opět vyrazí od radnice a projde městem až k hasičské zbrojnici. U hasičské zbrojnice prodej zabijačkových dobrot.
www.branatrojzemi.cz

10. února
Dokský a starosplavský masopust, Doksy
Sraz masek na náměstí Republiky v Doksech v 10.00. Průvod masek Jarmilinou stezkou do Starých Splavů, kde je připraven stánkový prodej, dobroty od mistra řezníka, zábava, soutěže a hudební program od kapel Krbové sdružení a Vladimír.
www.doksy.com

10. února
Dubský masopust, Dubá
Průvod městem od 15.00 za doprovodu skupiny TAM TAM Batucada.
www.mestoduba.com

10. února
Hruboskalský masopust, Hrubá Skála
Již 6. ročník hruboskalského masopustu, který vás vezme na průvod obcí a veselici na zámku Hrubá Skála.  Sraz od 13:00 v Doubravici u Tumajerů.

10. února
Zákupský masopust, Zákupy
Masopustní jarmark - stánkový prodej a občerstvení, průvod v maskách a předání klíčů (od 13.00), vepřové hody a od 15.00 koncert skupiny Vladimír Walda Nerušil – revival Waldemara Matušky. Navštívit lze i Eduard Held Muzeum – muzeum karnevalových masek.
www.zakupy.cz

10. února
Masopust v duchu brazilského karnevalu, Nový Bor
Průvod masek v čele s brazilskými tanečnicemi a bubeníky ze skupiny Tam Tam Batucada, recesistické závody na lyžích, hudební vstoupení.
www.kulturanb.cz

10.února
Masopustní dílny, Brniště 
Masopustní dílny v duchu masopustních tradic jsou připraveny od 11 do 14 hodin v Ekocentru Včelín Brniště. K masopustu patří také masky, které si při vyslovení vybaví každý. Průvod masek vyráží v 14.30.
www.brniste.cz

10. února
Bzovský masopust
Sraz maškar u sokolovny od 11.00, kalíšky a hudební nástroje s sebou.
www.zeleznybrod.cz

10. února
Mimoňský masopust, Mimoň
Staropražští pardálové se postarají o skvělou muziku a Folklorní soubor Šafrán o zábavu v maskách. Poprvé se bude pohřbívat basa. Nebudou chybět zabijačkové dobroty a průvod masek.
www.kulturamimon.cz

11. února
Masopust „po staru“ v Železném Brodě
Program na Bělišti od 15.00 – pohřeb basy, svatba nevěsty a ženicha, skupina Subulkus, masopustní veselení a tanečky, Krkonošská zabijačka. 
www.zeleznybrod.cz

16. února
Sjezd pašeráků, Rokytnice nad Jizerou
Sjezd a skoky pašeráků s pochodněmi, čemuž předchází rozcvička lyžníků, ohňová show, soutěže na sněhu a občerstvení včetně krkonošských sejkor. Od 17.00 ve skiareálu Studenov.
www.mesto-rokytnice.cz

17. února
Trávnické čumprdění, Trávníček
Zábava, spousta masek, narážení soudku a výtečný prejt v hasičárně, dobré jídlo i pití, soubor Horačky, průvod a škrabošky ze Zákup.
www.dubaci.cz

18.února
Liberecký masopust, Liberec
I v Liberci mají svůj masopust. Je připraven průvod masek městem (10:30 hod.), zabijačkové hody, pivo, guláš, sladkosti a další dobroty od místních trhovců, dechovka a další.
www.trhyvliberci.cz 

2. března
Na Bedřicha na Bedřichov
Tradiční akce v maskách na sjezdových lyžích, světelná show, sjezdovka Malinovka.
www.bedrichovaci.cz

Mohlo by vás zajímat: Česká Lípa byla velmocí na potisk textilu. Toto období mapuje výpravná kniha

Zdroj: Ladislava Sdrzallek