Samá superlativa vyplývají z konání právě skončeného Mezinárodního sympozia rytého skla, které sklářské město hostilo po šestileté odmlce.

Intenzivní týdenní spolupráce dvaadvaceti umělců ze sedmi zemí světa přinesla do Šenova půvabnou tvůrčí atmosféru i nová unikátní díla. Do konce listopadu jsou k vidění v místním Sklářském muzeu. Tam navíc předseda Sdružení sympozia rytého skla Jaroslav Polanecký naznačil, že díky vynikající spolupráci má sympozium v Šenově dobře našlápnuto k dalším ročníkům.

„Především je důležité, že předešlou pauzu nyní můžeme vnímat jako odrazový můstek pro další běh. Letos jsme pozvali pouze dvaadvacet umělců a díky tomu jsme měli výborné podmínky a mohli jsme se soustředit na práci jako takovou. Přesto výsledky sympozia nepůsobí nijak chudě," shrnul Polanecký při sobotní vernisáži výstavy.

Prostory šenovského Sklářského muzea nyní zdobí více než dvaadvacet nových uměleckých děl. Výtvarník a učitel sklářské školy v Německu Patrick Roth v Šenově zanechal originální tyrkysový reliéf žraloka v oceánu, unikátní umělecká stopa zde zůstala i po světoznámé Londýňance Katherine Colemanové. Návštěvníci muzea mohou obdivovat i společné dílo všech účastníků sympozia.

Společné dílo všech účastníků tvoří pestrobarevné destičky s nejrůznějšími rytými motivy visící vedle sebe na speciálně vyrobeném stojanu.

Velké zásluhy na sympoziu má kromě města a sdružení také místní sklářská umělecko průmyslová škola, která všem umělcům poskytla perfektní zázemí. „Je to důležitá zkušenost hlavně pro studenty. Jsem velmi rád, že existuje studentská sekce. Pro školu to byla čest," říká její ředitel Pavel Kopřiva.

Za pozitivní vedení, kterého se Kopřiva aktivně chopil letos na jaře, vysekl škole poklonu i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Podařilo se nám dát sklářské škole nové vedení, které ji bude dobře směrovat do budoucna. Sklářská škola do Kamenického Šenova patří a zůstane tady, protože sklářství je tradice, o kterou se musíme starat. Naším úkolem je ji předávat lidem, kteří přijdou po nás," nechal se slyšet Půta na sobotní vernisáži.

6. Mezinárodní sympozium rytého skla - výstava výsledků týdenního setkání rytců v Kamenickém Šenově bude ve Sklářském muzeu k vidění do konce listopadu.
Otevřeno:
září - úterý - neděle 10.00 - 17.00 hodin
říjen - úterý - neděle 10.00 - 16.00 hodin
listopad - středa, sobota 10.00 - 16.00 hodin