Devětadvacetiletý Michal Janovský z České Lípy je dost možná neobjeveným talentem, o kterém ještě všichni někdy uslyšíme.

Mimořádná možnost vidět něco z jeho tvorby se naskytne už tuto sobotu 19. dubna. Jimi Hendrix, Janis Joplin, Kurt Cobain nebo Freddie Mercury, vytvoření Michalovou zázračnou rukou, budou „vítat" návštěvníky sobotního dvojkoncertu Arakainu a Dymytry už v předsálí českolipského kulturního domu Crystal.

Staré rockové pardály kreslil Michal křídami nebo uhlem na formát 100x70 centimetrů. Podle složitosti mu jedna kresba zabere deset až patnáct hodin. „Některý obraz takhle vznikne třeba za dva dny, některý i za dva týdny, protože se k němu postupně ještě vracím. Předělávám a dodělávám, abych byl úplně spokojený," popisuje Michal Janovský.

Kresby rockových hvězd vznikají podle fotografií.Kresby rockových hvězd vznikají podle fotografií. „Hledám si takové, které nejsou moc profláklé. Třeba u Joplinky jsem našel fotku, kterou jsem sám vůbec neznal a byla to jedna z mála fotek, kde jí to dokonce slušelo. Ale i kdyby šlo o profláklý snímek, stejně se pak té kresbě snažím dát vlastní pojetí. Na druhou stranu jsou i věci, které už samy o sobě mají své kouzlo, nemá smysl na nich něco měnit, tak u těch se pak už jen soustředím, aby kresba byla co nejvíc promakaná," dodává Michal.

Je skoro neuvěřitelné, že se o „bokovkách" (sám tak o nich mluví) Michala Janovského zatím příliš nemluvilo. Organizátoři koncertu Arakainu ho objevili věřte nebo ne na zábavách v Horní Polici, které Michalovy kresby také doprovázely. Už v Polici vzbudily velký ohlas.

Michal absolvoval Střední umělecko-průmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově a Vyšší odbornou školu sklářskou v Novém Boru. „Pokud jde o kresbu nebo malbu, tak jsem spíš samouk. A sklo jsem opustil s odchodem ze školy," říká Michal. „Ke kresbě nebo malbě jsem vždycky tíhl, ale pořádně jsem se do toho pustil až asi před rokem."

S jeho malbami se mohou lidé setkat také u různých drobných sakrálních památek v Národním parku České Švýcarsko, pro který Michal pracuje „na vedlejšák" jako restaurátor.

Sám za sebe

Není totiž jen autorem rockových kreseb. Maluje i olejová plátna, postupně schraňuje nová a nová díla s výhledem na samostatnou výstavu, kde bude sám za sebe a ne už jenom jako „doprovodná akce" ke koncertu nebo zábavě.

Kresby rockových hvězd vznikají podle fotografií.